Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,366.09 0.17%    GRNT 1,179.97 0%    KMB 7,652.15 0.07%    MPT 77,971.46 -0.03%    MTUR 5,700.00 0%    OHB 5,095.09 0.97%    OKTA 4,796.51 2.05%    PKB 12,000.00 -2.28%    REPL 81,000.00 1.26%    RZEK 48.00 0%    RZLV 40.00 0%    RZTK 701.00 0%    RZUS 68.00 0%    SBT 3,026.72 0.89%    STB 1,300.00 -0.08%    STBP 655.00 -1.06%    TETE 2,250.00 0%    TTK 1,700.00 0.01%    UNI 2,200.00 -0.95%    

Сите ова го правиме, а не знаеме колку е опасно

Време: 11:01

Датум: март 26, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Неочекувани резултати од иранската студија.

Чувството за топлина се разликува од човек до човек, така е и со топлите супи и пијалаци: тоа што совршено одговара за едните, е премногу ладно за другите.

Новата иранска студија, објавена во International Journal of Cancer, сепак, покажува дека не треба да се пие топол чај: луѓето кои редовно пијат повеќе од 0,7 децилитри топол чај (температура најмалку од 60 Целзиусови степени) се изложени на значително поголем ризик од карцином на плочестите клетки на хранопроводникот, тврдат истражувачите предводени од Фарадех Ислами од Медицинскиот факултет во Техеран, кои ги следеле навиките на околу 50.000 луѓе во северната иранска провинција Голестан.

Како можна причина, авторите наведуваат на повреди предизвикани од топлина, кои ги поттикнуваат воспалителните процеси во ткивото на хранопроводникот. Овие процеси може да предизвикаат промени во генетскиот материјал и да го зголемат производството на супстанции што предизвикуваат рак.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Викенд хороскоп 22-23.02.2020

  Викенд хороскоп 22-23.02.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Воспоставувате нов систем, се обидувате да пронајдете некое свое место под сонцето. Посветеноста кон домот и ближните е она што…

 • 8 јадења кои морате да ги пробате кога сте во Италија

  8 јадења кои морате да ги пробате кога сте во Италија

  Дали има некој во ваша близина кој не сака италијанска храна? Така и си мислевме! И во нашето опкружување, сите обожаваат тестенини на овој или…

 • Ѓоковиќ објави екстремен „предизвик“ на Инстаграм

  Ѓоковиќ објави екстремен „предизвик“ на Инстаграм

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река. Тој заминал на планина со еден пријател и објави „Ноле предизвик“,…

 • Со тренирање изборете се со анксиозност и вратете се на работа

  Со тренирање изборете се со анксиозност и вратете се на работа

  Дали некогаш сте почувствувале стрес поради тоа што не сте ги исполниле очекувањата кои сте ги имале од себе за време на еден работен ден?…

 • Како правилно да ја наместите столицата за да не ви страда ‘рбетот додека седите

  Како правилно да ја наместите столицата за да не ви страда ‘рбетот додека седите

  Дури и користењето на скапа столица која држи идеална положба на тело во текот на подолг период, не значи дека нема да чувствувате болка во грбот.…

 • Не ги фрлајте искористените кесички од зелен чај! Еве за што можете да ги употребите

  Не ги фрлајте искористените кесички од зелен чај! Еве за што можете да ги употребите

  Иако повеќето од нас откако ќе направиме чај, кесичките веднаш ги фрлеме во ѓубре, кесичките од зелениот чај и по подготовката на чајот можат добро…

 • Опасен за луѓето: Забранет увоз на овошје третирано со штетниот инсектицид

  Опасен за луѓето: Забранет увоз на овошје третирано со штетниот инсектицид

  Земјите членки на Европската Унија се согласија да забранат увоз на овошје кое содржи траги од хлорпирифос. Тоа е пестицид кој се смета за штетен…

 • Храна која ќе ви го подобри денот

  Храна која ќе ви го подобри денот

  Постојат различни начини кои ги користиме за да го елиминираме стресот и да се релаксираме. Храната е една од нив и има големо влијание врз…

 • Легло на бактерии: Предмет кој секојдневно го допираме а е повалкан од ВЦ школка

  Легло на бактерии: Предмет кој секојдневно го допираме а е повалкан од ВЦ школка

  Го има секоја куќа, а не сме ни свесни колку бактерии се кријат на него… Нова студија покажала, верувале или не, далечинскиот управувач за ТВ…

 • Интолерантни сте на лактоза? Не очајувајте, постои решение!

  Интолерантни сте на лактоза? Не очајувајте, постои решение!

  Иако интолеранцијата на лактоза може да предизвика потешкотии во секојдневното функционирање, таа не е опасна по здравјето и со малку дисциплина во исхраната, може да…