Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,366.09 0.17%    GRNT 1,179.97 0%    KMB 7,652.15 0.07%    MPT 77,971.46 -0.03%    MTUR 5,700.00 0%    OHB 5,095.09 0.97%    OKTA 4,796.51 2.05%    PKB 12,000.00 -2.28%    REPL 81,000.00 1.26%    RZEK 48.00 0%    RZLV 40.00 0%    RZTK 701.00 0%    RZUS 68.00 0%    SBT 3,026.72 0.89%    STB 1,300.00 -0.08%    STBP 655.00 -1.06%    TETE 2,250.00 0%    TTK 1,700.00 0.01%    UNI 2,200.00 -0.95%    

Градежништво: помалку работа, помал профит – секторот оди надолу

Време: 15:30

Датум: март 19, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Релативно лоша година за градежните компании, речиси сите имаат намален обем на работа и драстично скастрен профит. На производителите на градежни материјали се уште им оди добро. Сепак, секторот е далеку од златните времиња, пред 5-6 години, кога се ѕидаа милионски профити и се остваруваа двоцифрени стапки на раст.

Градежните компании со намалена заработка

Гранит Скопје 2018-та ја завршил со приход од 63 милиони и 938 илјади евра што е за 14% помалку од 2017-та. И расходот се намалил за 14% до сума од 62 милиони и 399 илјад

и евра. Сепак компанијата имала зголемен профит за 38% и тој достигнал 4 милиони и 922 илјади евра.

Бетон Скопје плани имал приходи од 36 милиони и 428 илјади евра со што бил направен раст од 6%, расходите биле 34 милиони и 115 илјади и биле поголеми за 5%. Сепак, вкупната заработка била помала за 6% и изнесувала 501 илјади евра.

Бетон Штип имал приходи од 3 и 224 илјади евра, тие биле пониски за дури 52%. Расходите биле 5 милиони и 182 илјади евра и биле помали за 32%. Компанијата ја завршила 2018-та со загуба од 1 милион и 547 илјади евра. Негативно салдо имала и во 2017-та кога загубата била 899 илјади и 934 илјади евра.

Производителите на материјали работат добро

Фабриката Карпош лани имала приходи од продажба кои достигнале 13 милиони и 274 илјади евра, биле зголемени за 39%. Профитот пораснал за 131% до сума од 468 илјади евра.

Мермерниот комбинат Прилеп имал зголемени приходи за 53%, достигнале 39 милиони и 991 илјади евра. Профитот пораснал за фантастични 115% и достигнал дури 22 милиони и 822 илјади евра.

Цементарницата УСЈЕ имала приход од 74 милиони и 697 илјади евра што е на истото ниво како и претходната година. Расходите биле зголемени за 4% и достигнале 56 милиони и 466 илјади евра. Профитот бил помал за 3% и изнесувал 17 милиони и 209 илјади евра.

Градежниот сектор порасна за само 0.2%

Финансиските резултати на градежните компании и на производителите на материјали кои што се објавени на Македонската берза воопшто и не се изненадување ако се земат предвид податоците на Државната статистика (ДЗС).

Според ДЗС градежништвото пораснал за само 0.2% минатата година. Во првиот квартал секторот имал негатива од 19.3%, во вториот негатива од 2.0%, во третиот повторно негатива од 2.6%. Позитивниот резултат е поради огромниот раст во четвртиот квартал кој достигнал 19.6%. Се на се вкупниот раст за цела 2018-та година е 0.2%.

На намаленото работење на градежните компании големо влијание имаше и слабата реализација на капиталните инвестиции. Минатата година Владата потроши само 65.5% од планираните од планираното согласно ребалансот на буџетот или помалку од половина од првичната сума од 400 милиони евра.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се бара управител за минималец од 14.500 денари – порастот на минималната направи „урамниловка“ во платите

  Се бара управител за минималец од 14.500 денари – порастот на минималната направи „урамниловка“ во платите

  Ревизор, економист, сметководител, информатичар, геодетски техничар, медицински лица, проект менаџер, фармацевт, па дури и управител – бараат македонските газди преку огласи и сите за минимална…

 • Кинеската централна банка најавува нови економски стимулации

  Кинеската централна банка најавува нови економски стимулации

  Кинеската централна банка ќе преземе понатамошни чекори за поддршка на економијата погодена од коронавирусот, вклучително и ослободување поголема ликвидност и намалување на трошоците за финансирање…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цената на нафтата на светскиот пазар е во пад за повеќе од два проценти, бидејќи инвеститорите се плашат од влијанието на епидемијата на вирусот корона…

 • Ангеловска: Само со дигитализација e можна департизација и ефикасна администрација

  Ангеловска: Само со дигитализација e можна департизација и ефикасна администрација

  Инвестицијата во човечкиот капитал, во технологии како и реформи за брза ефикасна администрација, ќе овозможи континуитет во економскиот раст кој пак ќе биде генериран од приватниот…

 • Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

  Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

  Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во Италија, но и во Европа.…

 • СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

  СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

  Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека земјите мора да дејствуваат брзо…

 • Половина од граѓаните загрижени од кражба на идентитет на интернет

  Половина од граѓаните загрижени од кражба на идентитет на интернет

  Околу половина од домашната популација е загрижена од кражба на идентитетот и станување жртва на измама со користење банкарска картичка, а над петтина (16 проценти)…

 • Задушница – спомен за починатите

  Задушница – спомен за починатите

  Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Оваа Задушница секогаш се паѓа в сабота пред месопусната недела во пресрет на…

 • Претпладне облачно, попладне сончево со северен ветер

  Претпладне облачно, попладне сончево со северен ветер

  Времето претпладне во поголем дел од земјава ќе биде променливо облачно, а од пладневните часови облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен до засилен ветер…

 • Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на 42-от меѓународен саем за туризам ”SAJAM TURIZMA 2020” во Белград

  Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на 42-от меѓународен саем за туризам ”SAJAM TURIZMA 2020” во Белград

  Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот учествува на 42-от меѓународен саем за туризам ”SAJAM TURIZMA 2020” во Белград, заедно со општините Дојран и Крушево,…