Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

Време: 22:16

Датум: март 19, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Ако ви е потребен напредок, најбрз пат до успехот е да ги внесете вашите растенија во вашата работна средина. Една студија на британските научници објавена на Универзитетот Екситер, покажа дека присуството на растенија во канцеларијата може да ја зголеми креативноста за 45% , продуктивноста за 40% и општото расположение за 50%.

Истражувачите на Универзитетот во Ексетер организираа студија во која беа вклучени 350 испитаници поделени во импровизирани канцеларии. Сите учесници ја добија истата работа, а резултатите покажаа значително поголема продуктивност и креативност на работните места опкружени со растенија.

Уште од порано е познато дека со дизајнирање на нашиот сопствен работен простор можеме да го подобриме здравјето, среќата и продуктивноста. Беше време да се оди чекор понатаму и да се испита дали истиот принцип може да се примени на креативноста и да се истражи дали со дизајнирање на работниот простор можеме да ја подобриме ефикасноста во работата. И резултатите покажаа дека креативноста може да се зголеми за дури 45% благодарение на растенијата и дизајнот на работната средина, бидејќи тие ја подобруваат нашата психолошка благосостојба, објаснува психологот Др. Крег Најт.

Во прилог на овие предности, зеленилото ќе го разубави просторот, ќе го прочисти воздухот, а исто така е познато дека го намалува стресот. Ако ве уверивме во придобивките од зелената работна средина, погледнете кои пет билки совршено ќе се вклопуват во секоја канцеларија.

1. Сансевериа (Sansevieria)

Сансевериа, африканско копје или индиско перо е многу отпорна билка , а со тоа и совршен избор ако немате многу искуство во хортикултурата. Нема да и смета сув воздух и недостаток на сончева светлина, или понекогаш ако заборавите да ја полиете со вода. Иако нема да ја “убие”, недостатокот на нега може да влијае на нејзината убавина, бидејќи шарите на нејзините лисја ќе бидат малку избелени.

2.Замија (Zamioculcas zamiifolia)

Замијата е многу популарна собна билка. Идеална е за работниот простор според филозофијата – фенг шуи. Замијата го активира полето на среќата и парите и ја апсорбира негативната енергија. Грижата за замијата не претставува тешка работа, бидејќи и е доволна само основната нега. Доволно и е еднаш во месецот да ја полевате, а во лето малку почесто.

 3. Красула (Crassula ovata)

Красула или јапонско дрво на парите е многу популарен избор за канцеларии, бидејќи како што наведува името, присуството на ова растение очигледно привлекува пари. Постојат објаснувања дека листовите на растението содржат етерични масла кои ја зголемуваат менталната и физичката будност на човекот и ги активираат неговите ментални и физички способности, со што се постигнуваат подобри резултати и повисоки приходи.

 4. Потос (Pothos)

Ова растение е познато како Scindapsus и Devil’s Ivy, и е во сродство со филодендронот. Scindapsus лесно се одгледува и е погоден за сув воздух. Толерира и послабо осветлување, а и ќе ве награди со брз раст ако го полевате од време на време.

 5. Кактус молив (Euphorbia tirucalli)

Популарноста се должи на невообичајниот изглед и неговата издржливост. Исто како и другите видови кактуси, ова растение не бара премногу внимание. Чувајте го на светло место, но не и директно изложено на сонце. Сака вода, но потребно е само еднаш месечно. Одлична е за канцеларии, бидејќи не е погодно да биде во близина на деца.

Ако се свиткаат гранките на ова растение тие ослободуваат млеко кое е отровно, па затоа е потребна претпазливост.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…

 • 10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  Новиот извештај на социјалната мрежа Linkedln покажува некои позитивни навестувања во односот жени и мажи кога е во прашање работата. Така, според анализа на профилите…

 • 5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  Ворен Бафет е американски инвеститор, бизнисмен и филантроп. Роден е на 30 август 1930 година во Омаха (Небраска, САД), каде и живее. Познат е како…

 • Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Марк Кубан е познат американски претприемач и инвеститор чие богатство се проценува на околу 4 милијарди долари, а за Business Insider го откри советот за…

 • Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Постојат повеќе причини поради кои би можеле да одлучите да инвестирате во одредена компанија. Сепак, милијардерот и директор во Berkshire Hathaway, Ворен Бафет, вели дека…

 • Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  При вработување во мултинационалната компанија Amazon, потенцијалниот вработен мора да има специфични карактеристики. Една од нив е можноста да ги учите своите работодавци. Начинот на…

 • Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè…

 • Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Најлошиот ден во неделата за многумина е понеделник, a причини за тоа има многу. Враќање на работа, почеток на нова недела, нови работни обврски, задачи…