Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,366.09 0.17%    GRNT 1,179.97 0%    KMB 7,652.15 0.07%    MPT 77,971.46 -0.03%    MTUR 5,700.00 0%    OHB 5,095.09 0.97%    OKTA 4,796.51 2.05%    PKB 12,000.00 -2.28%    REPL 81,000.00 1.26%    RZEK 48.00 0%    RZLV 40.00 0%    RZTK 701.00 0%    RZUS 68.00 0%    SBT 3,026.72 0.89%    STB 1,300.00 -0.08%    STBP 655.00 -1.06%    TETE 2,250.00 0%    TTK 1,700.00 0.01%    UNI 2,200.00 -0.95%    

Како да учите за современите деловни предизвици?

Време: 16:40

Датум: март 15, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Кога ќе се спомене учењето, дали и за Вас е прва асоцијација училишната клупа или непроспиените ноќи во текот на периодот на испити, во суштина формално и организирано учење?

Всушност, поголемиот дел од учењето, дури 90%, што ние го стекнуваме во текот на нашиот живот е од неформален тип. Интеракција со семејството и пријателите, книги, филмови, статии и содржини кои природно ве интересираат се канали од кои добивате најголем број на информации.

Луѓето се љубопитни суштества кои секогаш активно се обидуваат да учат и да се здобијат со знаења преку искуство и интеракција, сепак, без оглед колку сте разноврсни и информирани, во претходните години без диплома не ја имавте можноста да дојдете до Вашиот сон за работа ако немавте соодветни квалификации. Во последниве години, со растот на социјалните медиуми и онлајн платформи се проширија знаењата, што за еден дел од работните места на пазарот на трудот, за работодавците повеќе дипломата не е одлучувачка. На листата на работни места, кои се многу добро платени, но во исто време не бараат одредена диплома на интервјуто за работа, во прв ред е широката палета на ИТ и маркетинг струките.

Во 2016 година, објавени се резултатите од анкетата на која присуствуваа повеќе од 50.000 програмери од 173 земји, кои покажаа дека дури 69,1% од нив, се самоуки, и вештините се стекнати неформално. Невидливата рака на пазарот ја регулира понудата и побарувачката, така што многу работодавци мораа да се фокусираат на вистинските вештини на потенцијалните вработени во однос на нивните дипломи.

Истражувањата во јануари оваа година покажува дека околу една третина од дипломираните студенти во Велика Британија се сомневаат дека направиле добар избор со одење на факултет, бидејќи тие веруваат дека може да најдат подобро платени работни места и професии доколку избрале неформално учење.

Построги барања и за формално образование

Иако од досегашниот текст имаме впечаток дека пред нас имаме вистинска револуција во областа на образованието, една студија од Харвард бизнис школата во 2017 година наведува дека движењето на еден дел од пазарот на трудот, неизбежно ќе доведе до поместување и во разни други области.

Работни места, кои до неодамна не бараа факултетска диплома, како што се, на пример секретарка, сега се бара. Во САД во текот на 2017 година речиси 6 милиони работни места ги поместија своите критериуми и почнаа да бараат од своите вработени официјално образование.

Ако се земе предвид дека околу две третини од младите луѓе се занимаваат со неформално учење секој ден, и тоа во траење од еден час, се чини дека работодавците треба да посветат повеќе време во охрабрување на работниците да се здобијат со знаења на начин кој е за нив близок, а на работодавачот на долг рок корисен. Поточно, време е компаниите да работат на развој на најдобриот пристап за учење на нивните вработени и дефинирање на реални критериуми за одредени работни места.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  При вработување во мултинационалната компанија Amazon, потенцијалниот вработен мора да има специфични карактеристики. Една од нив е можноста да ги учите своите работодавци. Начинот на…

 • Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè…

 • Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Најлошиот ден во неделата за многумина е понеделник, a причини за тоа има многу. Враќање на работа, почеток на нова недела, нови работни обврски, задачи…

 • Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  “Помладите генерации сè помалку конзумираат линеарна телевизија и поминуваат многу повеќе време на интернет. Според IPSOS, дури и кога гледаат телевизија за време на рекламен…

 • Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис

  Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис

  Како до одлични дополнителни месечни примања? Веројатно сте слушнале за „нетворк маркетинг“, а уште поверојатно и сте се запрашале како овој модел функционира и како…

 • Ако имате некоја од овие 5 особини, заслужувате покачување!

  Ако имате некоја од овие 5 особини, заслужувате покачување!

  Постојат вработени на кои поради нивните очигледни квалитети треба да им се посвети внимание. Иако како претприемач треба да внимавате на своите пари, некои работници…

 • Зошто треба да барате работа на почетокот на годината?

  Зошто треба да барате работа на почетокот на годината?

  Според податоците кои неодамна ги анализарал порталот “Monster”, јануари и февруари се најпопуларните месеци за луѓето кои бараат нова работа. За среќа, кај лицата кои…

 • Стоматолог најплатено занимање во светот

  Стоматолог најплатено занимање во светот

  На списокот на најмалку стресни занимања се програмери, статистичари, логопеди, ветеринари и дел од медицинскиот персонал. Стоматологијата е на врвот на списокот со најдобро платени…

 • Како да се однесувате во отворени канцеларии

  Како да се однесувате во отворени канцеларии

  Работата во големи канцеларии без преградни ѕидови понекогаш е исклучително напорнa, но може да биде сосема подносливa ако се придржувате кон овие правила на однесување.…

 • Која е тајната на успехот?

  Која е тајната на успехот?

  „Зошто сега?“ – е прашање кое секој претприемач треба да си го постави, бидејќи ова прашање го дава одговорот на други две многу важни прашања:…