Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    

Како да учите за современите деловни предизвици?

Време: 16:40

Датум: март 15, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Кога ќе се спомене учењето, дали и за Вас е прва асоцијација училишната клупа или непроспиените ноќи во текот на периодот на испити, во суштина формално и организирано учење?

Всушност, поголемиот дел од учењето, дури 90%, што ние го стекнуваме во текот на нашиот живот е од неформален тип. Интеракција со семејството и пријателите, книги, филмови, статии и содржини кои природно ве интересираат се канали од кои добивате најголем број на информации.

Луѓето се љубопитни суштества кои секогаш активно се обидуваат да учат и да се здобијат со знаења преку искуство и интеракција, сепак, без оглед колку сте разноврсни и информирани, во претходните години без диплома не ја имавте можноста да дојдете до Вашиот сон за работа ако немавте соодветни квалификации. Во последниве години, со растот на социјалните медиуми и онлајн платформи се проширија знаењата, што за еден дел од работните места на пазарот на трудот, за работодавците повеќе дипломата не е одлучувачка. На листата на работни места, кои се многу добро платени, но во исто време не бараат одредена диплома на интервјуто за работа, во прв ред е широката палета на ИТ и маркетинг струките.

Во 2016 година, објавени се резултатите од анкетата на која присуствуваа повеќе од 50.000 програмери од 173 земји, кои покажаа дека дури 69,1% од нив, се самоуки, и вештините се стекнати неформално. Невидливата рака на пазарот ја регулира понудата и побарувачката, така што многу работодавци мораа да се фокусираат на вистинските вештини на потенцијалните вработени во однос на нивните дипломи.

Истражувањата во јануари оваа година покажува дека околу една третина од дипломираните студенти во Велика Британија се сомневаат дека направиле добар избор со одење на факултет, бидејќи тие веруваат дека може да најдат подобро платени работни места и професии доколку избрале неформално учење.

Построги барања и за формално образование

Иако од досегашниот текст имаме впечаток дека пред нас имаме вистинска револуција во областа на образованието, една студија од Харвард бизнис школата во 2017 година наведува дека движењето на еден дел од пазарот на трудот, неизбежно ќе доведе до поместување и во разни други области.

Работни места, кои до неодамна не бараа факултетска диплома, како што се, на пример секретарка, сега се бара. Во САД во текот на 2017 година речиси 6 милиони работни места ги поместија своите критериуми и почнаа да бараат од своите вработени официјално образование.

Ако се земе предвид дека околу две третини од младите луѓе се занимаваат со неформално учење секој ден, и тоа во траење од еден час, се чини дека работодавците треба да посветат повеќе време во охрабрување на работниците да се здобијат со знаења на начин кој е за нив близок, а на работодавачот на долг рок корисен. Поточно, време е компаниите да работат на развој на најдобриот пристап за учење на нивните вработени и дефинирање на реални критериуми за одредени работни места.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Со ентузијазмот се, а без него ништо… па, скоро ништо. Кога е полесно да работите? Со јака воља или со желба? Ова речиси реторичко прашање…

 • Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил…

 • Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  На 88-годишна возраст и понатаму управува со Berkshire Hathaway, неговата холдинг компанија која ги поседува компаниите како што се Dairy Queen и See’s Candies, пренесува CNBC.…

 • Најдобриот претприемач на светот – Бред Кјувел

  Најдобриот претприемач на светот – Бред Кјувел

  Најдобар претприемач на светот за 2019 година е американецот Бред Кјувел, чија софтверска компанија на глобално ниво имала најбрз раст, одлучи така жирито на ревизорско…

 • Стресот на работното место е признаен како болест

  Стресот на работното место е признаен како болест

  Светската здравствена организација во регистарот на болести го стави и “Burnout”, односно хроничен стрес на работното место, објавија денес европските медиуми. Медицинските експерти дефинирале три…

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…