Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,443.97 0.16%    GRNT 820.00 -0.76%    KMB 5,651.33 -0.38%    MPT 51,900.00 0.78%    MTUR 5,030.00 0%    REPL 76,000.00 0%    STB 1,179.00 -0.08%    TEL 300.28 -0.46%    TKVS 5,400.11 0.85%    UNI 2,303.56 0.14%    

Која храна го спречува штетното влијание од мобилните уреди?!

Време: 16:12

Датум: март 14, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Повеќето од нас веќе не можат да замислат еден ден без мобилен или компјутер.

Сепак, и технологијата исто така има симптоми кои најчесто се замор, болка во очите и главоболка.

Можеби се напрегате поради сината светлина што доаѓа од екраните на нашите уреди, а особено од компјутерите кои станаа дел од секојдневието на нашата работа. Да, намалувањето на времето поминато пред екранот сигурно ќе помогне, но екраните се насекаде и во зависност од професијата е невозможно да ги избегнете.

Но, што можете да направите? Збогатете ја исхрана и заштитете го мозокот и видот.

Што е синото светло и зошто е толку штетно?

Кога гледаме на сончева светлина или “бело светло”, всушност гледаме во комбинација од различни светлосни обоени зраци. Моќното сино светло што доаѓа од телевизорите, компјутерите, таблетите и мобилните телефони може да биде исклучително штетно за очите и мозокот. Нашите очи можат да блокираат други УВ зраци, но видливата сина светлина може да помине низ заштитниот дел на окото.

Постепено доаѓа до главоболка, болка во очите, тешкотии при фокусирање и слаб квалитет на спиење.

Храна против екранот

Не постои подобро решение од тоа, да го одалечите видот од екранот. Но, одредени хранливи материи значително помагаат да се ублажат ефектите од сината светлина. Храна која содржи зеаксантин, лутеин и астаксантинот ги штити очите, и е поврзана за превенција од главоболки и замор.

Добар извор на овие хранливи материи е зелен зеленчук, а особено со заексантин богати се зеленчуците како брокула,спанаќ и кељ. Лутеинот се наоѓа во портокалите, морковите, пиперките и тиквите. Астаксантин, т.е. корисен црвен пигмент доаѓа во форма на морска храна како лосос и шкампи.

Исто така, овие намирници можете да ги комбинирате. Денот е одличен да се започне во комбинација на храна богата со лутеин и зеаксантин, така што во миксер ќе направите зелено смути и испијте го.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тотален детокс: Чорба која го чисти организмот, а притоа ќе уживате во конзумацијата

  Тотален детокс: Чорба која го чисти организмот, а притоа ќе уживате во конзумацијата

  Најдобар избор за оваа пролет! Време е за лесни оброци кои го чистат телото од токсини. Никогаш нема да направите грешка ако сварите супа полна…

 • Пробиотски јогурт – неизоставен сојузник во забрзувањето на метаболизмот

  Пробиотски јогурт – неизоставен сојузник во забрзувањето на метаболизмот

  Јогуртот е еден од млечните производи што се консумира од најраното детство. За придобивките од него зборуваат бројни експерти, кои го истакнуваат пробиотскиот јогурт како…

 • Дали сте слушнале за новата јога? Бидете здрави со минимален напор!

  Дали сте слушнале за новата јога? Бидете здрави со минимален напор!

  Сите се стремиме да бидеме среќни и на различни начини се обидуваме да најдеме начин да не ја тргнеме насмевката од лицето. Еден од начините…

 • Вежби и храна за остро око: Мали промени во животните навики ви помагаат да го сочувате видот

  Вежби и храна за остро око: Мали промени во животните навики ви помагаат да го сочувате видот

  За важноста на очите и видот сведочат и некои поговорки и изрази: “Око за око” , “Љубов на прв поглед” ,”Убавината е во окото на…

 • Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

  Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

  Доколку планиравте да се откажете од кафе,и ако сакате да пиете, имаме добра вест за вас. Една шоља кафе е всушност добра за вас, и…

 • Не се откажувајте од благото: Еве како да уживате а никогаш да не се здебелите

  Не се откажувајте од благото: Еве како да уживате а никогаш да не се здебелите

  Одлуката да се отфрли шеќерот е многу тешко, и овој чекор често се одложува, што доведува до здравствени и естетски проблеми. Она што е важно…

 • Месецот на вашиот роденден може да открие кои се идеални вежби за вас

  Месецот на вашиот роденден може да открие кои се идеални вежби за вас

  Сигурно сте забележале дека некои вежби ви одговараат повеќе од другите. Се разбира, во каректерот на секој од нас зависат параметри, а карактерот делумно е…

 • Кои намирници немаат рок на траење?

  Кои намирници немаат рок на траење?

  Рокот на траење на храната може да биде доста збунувачки. Не само што има повеќе датуми за да се разберат (тоа се “рок на траење”…

 • Поради недостаток на овие 6 хормони доведува до предвремено стареење на жената: Надокнадете ги по природен пат

  Поради недостаток на овие 6 хормони доведува до предвремено стареење на жената: Надокнадете ги по природен пат

  Научете како да одржувате оптимално ниво на хормоните и вашата кожа, коса и нокти ќе ви бидат благодарни. Научниците тврдат дека нашето тело синтетизира околу…

 • Знаеме дека јогуртот ефикасно го забрзува метаболизмот – но знаете ли кој е најдобар?

  Знаеме дека јогуртот ефикасно го забрзува метаболизмот – но знаете ли кој е најдобар?

  Прескокнувањето на оброците или посегнувањето по нездрава храна најчесто е последица на брзото темпо на живот проследено со голема количина стрес, поради што доаѓа до…