Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,344.27 -1.23%    GRNT 990.58 1.14%    INTS 1,000.00 -51.1%    KMB 5,897.84 0.86%    KVAS 16,000.00 0%    LOZP 2,400.00 0%    MPT 68,000.00 1.49%    MTUR 4,550.00 2.25%    PPIV 31,000.00 3.33%    REPL 80,000.00 0%    STIL 60.44 3.18%    TEL 318.56 0.81%    TTK 1,220.00 1.67%    

Неисправните сопирачки и брзото возење главни причини за несреќата кај Ласкарци

Време: 15:17

Датум: март 14, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Неисправните уреди за сопирање на автобусот и возењето над дозволената брзина, се главните причини за несреќата кај Ласкарци, поради што ОЈО Скопје поведе постапка против шест лица, кои се осомничени за „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“, додека за седмо лице во тек е кривична постапка за „несовесно работење во службата“, бидејќи издало потврда дека тахометарот во автобусот бил целосно исправен без да ги направи неопходните проверки.

Ова го истакна јавниот обвинител Сашо Рајчев денеска на прес-конференција, посочувајќи дека седумте лица се приведени и се наоѓаат во  полициска станица во Скопје и во текот на денешниот ден ќе бидат изнесени пред судија на претходна постапка. За шесте лица за кои е отворена истражната постапка Обвинителството ќе побара притвор, а за седмото лице мерки на претпазливост.

-Вештачењето покажа дека главна причина за несреќата се неисправноста на уредите за сопирање на автобусот и поголемата брзина на возење над дозволената  поради што изгубил контрола врз автобусот. Возачот возел 99 километри на час, а дозволената брзина е 80 километри, рече Рајчев, додавајќи дека вештачењето покажало оти возачот не користел мобилен телефон во клучниот момент.

Првоосомничен е сопственикот на „Дурмо Турс“, кој е и управител на фирмата. Тој единствен поседувал задолжителен сертификат за професионална компетентност во правниот сообраќај врз основа на кој сертификат е издадена лиценцата за превоз, но не го организирал превозот согласно прописите и не водел евиденција, а тоа му го препуштил на раководителот на „Дурмо Турс“ кој не поседувал сертификат.

Токму раководителот, како што рече Рајчев, е второосомничен во овој случај, со тоа што овозможил да се инсталира уредот во автобусот со кој се манипулирал технографот кој правилно не ја регулирал брзинатана на движење на автобусот.

Третиот, четвртиот и петиот осомничен се одговорни лица од фирмата за технички преглед, чиј сопственик е првоосомничениот односно газдата на „Дурмо Турс“. Тие како одговорни за технички преглед и контрола издале документација за исправност на автобусот по двата прегледи направени во јули и декември 2018 година и покрај тоа што што сопирачките не биле на потребното ниво на исправност.

Шестоосомничен, како што рече Рајчев, е возачот кој за време на несреќата се движел со 99 километри на час, а го активирал и уредот за манипулација на брзината. Истрагата на ОЈО Скопје утврдила дека возачот поради брзината изгубил контрола над автобусот, ја пробил заштитната ограда помеѓу двата правци на автопатот и пред да дојде до втората, односно да излета почнал да кочи. Вештачењето на неговиот телефон покажало оти тој не го користел мобилниот за време на несреќата, а здравствената состојба му била во ред, односно таа не влијаела на несреќата.

-Како резултат на сите пропусти на овие шест осомничени доаѓа штетната последица – 15 жртви и 39 лица со тешки телесни и телесни повреди, рече обвинителот Рајчев.

Тој посочи дека во текот на предистражната постапка до денеска биле испитани вкупно 47 лица. наведе дека од Машинскиот факултет било изготвено вештачење за функционирањето на системите во автобусот, од Електротехничкиот факултет вештачење за функционирањето на тахографот, а од Бирото за судски вештачења било изготвено сообраќајното вештачење.

Рајчев рече дека медицинско вештачење било изготвено за здравствената состојба на возачот, а од МВР било извршено вештачење во поглед на употребата на телефонот од страна на возачот за време на  несреќата. Додаде дека биле прибавени и 15 обдукции за сите починати лица и дека Обвинителството е во фаза на прибирање на целокупната медицинска документација за другите оштетени лица .

Несреќата се случи на 13 февруари кога автобусот на „Дурмо турс“ со 51 патник излета од патот Тетово-Скопје и падна во провалија откако ја проби заштитната ограда на автопатот. Во несреќата загинаа 15 лица, а 39 беа повредени.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Колку вреди европската фудбалска елита: Реал пред сите

  Колку вреди европската фудбалска елита: Реал пред сите

  Познатата ревизорска куќа KPMG објави листа на највредните фудбалски клубови во светот. Во студијата наречена „Вредност на фудбалските клубови: Европската елита 2020 година“, на прво место…

 • Во Италија оваа година 500.000 луѓе ќе ја изгубат работата

  Во Италија оваа година 500.000 луѓе ќе ја изгубат работата

  Во Италија, во текот на 2020 година, околу 500.000 луѓе ќе ги загубат своите работни места поради кризата со вирусот COVID-19. Стапката на вработеност во…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

  Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

  Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за МИА од Министерството за здравство,…

 • Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

  Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 38 нови лица позитивни на коронавирусот и 16 оздравени пациенти. Во овој период починале…

 • Во Ролан Гарос сакаат гледачи на трибините

  Во Ролан Гарос сакаат гледачи на трибините

  Подобрувањето на состојбата со епидемијата од коронавирус ги исполнува со оптимизам организаторите на Ролан Гарос. Не размислуваат веќе за тоа дали ќе се одржи септемврискиот…

 • Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

  Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

  Во земјава е регистрирана првата смрт на здравстветен работник, како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски роден во струшкото село Подгорци.…

 • Трамп се закани со затворање на социјални мрежи и доби брз одговор од основачот на „Твитер“

  Трамп се закани со затворање на социјални мрежи и доби брз одговор од основачот на „Твитер“

  Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се закани дека ќе донесе регулативи поврзани со социјалните мрежи и веќе денес планира да потпише извршна наредба во врска…

 • Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

  Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

  Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија, достави четири конкретни предлози за намалување на…

 • Богатството во време на корона: Олигарсите станаа уште побогати

  Богатството во време на корона: Олигарсите станаа уште побогати

  Бројот на милијардери во Русија за последните два месеци се зголеми од 99 на 101 лице. Нивното вкупно богатство се зголеми од 392 милијарди на…