Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,096.52 0.13%    GRNT 870.00 0.16%    KKGO 6,150.00 0%    KMB 5,359.17 0.22%    MKSD 216.00 2.86%    MPOL 350.00 0%    MPT 61,500.41 -0.1%    NEME 1,250.00 0%    RMDEN17 98.70 0%    RMDEN18 98.64 -0.05%    SBT 2,253.00 -0.01%    SPAZ 18,525.00 0%    STB 1,100.00 0.53%    TEL 290.00 0%    TNB 15,949.95 0%    TTK 1,314.43 0.91%    

Намирници кои не штитат од најлошата болест

Време: 09:45

Датум: март 8, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Во борбата против ракот следат осум типови на храна кои можат да ни помогнат да го минимизираме ризикот од појава на канцер и да ни помогнат во превенирање и на другите болести.

Домат

Во свежиот домат има состојка ликопен која за изненадување се наоѓа во поголеми концентрации кај обработениот домат (сок, кечап). Ликопенот има способност да го штити човекот од рак на простата, но и да го намали растењето кај други типови на рак вклучувајќи ги и тие на матката, ракот на дојка и на белите дробови.

Лук

Лукот се бори против бактериите вклучуваќи ја и H.pylori која предизвикува улкус (чир) на желудникот, го намалува ризикот од појава на карцином на дебелото црево и помага во пoдобрувањето на крвта.

Брокула

Брокулата со џвакање испушта фитохемикалии наречени глукосинолати кои продуцираат протективни ензими. Овие можат да детоксифицираат токсични супстанци и се добри во борба против типовите на рак во устата, хранопроводот и желудникот.

Јагоди

Јагодите се богати со антиоксиданси кои се добро оружје против болести на срцето и ракот. Особено имаат корисно дејство против ракот на дебелото црево.

Моркови

Морковите содржат бета-каротен кој ја штитат клеточната мембрана од токсини и од размножување на клетките на ракот. Исто така содржат и фитохемикалии кои ја штитат устата, хранопроводот, желудникот и цервиксот на матката уништувајќи го HPV. Готвените моркови имаат повисоко ниво на антиоксиданси за разлика од свежите.

Спанаќ

Спанаќот содржи лутеин кој е добар за видот. Не обезбедува и со фолати и целулозни влакна кои се антиканцер агенси. Го редуцира ризикот од појава на канцер во устата, хранопроводот, желудникот, јајниците, белите дробови и дебелото црево.

Мешункасти овошја

Покрај тоа што не снабдуваат со целулозни влакна, богати се и со антиканцер супстанци како што се лигнините (антиоксиданси) и сапонините кои превенираат клетките на ракот да се множат. Исто така помагаат и во намалување на ризикот од појава на тип 2 дијабетес.

Темно чоколадо

Темното чоколадо стана многу популарно поради содржината на полифеноли кои го намалуваат крвниот притисок и се сметаат за кардиопротективни. Темното чоколадо содржи и флаваноиди кои имаат антиканцерогено влијание.

Природата е богата со прекрасна храна која ни помага да се справиме со болестите, проблемот е што многу од нас ги земаат овие продукти во мали количини. Се што ни треба е да научиме да ја сакаме храната и да уживаме во јадењето на овој тип на храна.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Природен лек за смирување: Внесете го целерот во исхраната и ослободете се од нервози

  Природен лек за смирување: Внесете го целерот во исхраната и ослободете се од нервози

  Уште на времето Хипократ го препорачувал на неговите пациенти ова растение како еден вид на лек за смирување. Тајната на целерот се крие во изобилството…

 • Извор на здравје, убавина и младост: Јадете боровинки секој ден, не сте свесни колку се добри!

  Извор на здравје, убавина и младост: Јадете боровинки секој ден, не сте свесни колку се добри!

  Додека жените се советуваат на исхрана со повеќе калциум и железо, посилниот пол би требало почесто да консумира намирници богати со протеини и калории. Мажите…

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…