Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,366.09 0.17%    GRNT 1,179.97 0%    KMB 7,652.15 0.07%    MPT 77,971.46 -0.03%    MTUR 5,700.00 0%    OHB 5,095.09 0.97%    OKTA 4,796.51 2.05%    PKB 12,000.00 -2.28%    REPL 81,000.00 1.26%    RZEK 48.00 0%    RZLV 40.00 0%    RZTK 701.00 0%    RZUS 68.00 0%    SBT 3,026.72 0.89%    STB 1,300.00 -0.08%    STBP 655.00 -1.06%    TETE 2,250.00 0%    TTK 1,700.00 0.01%    UNI 2,200.00 -0.95%    

Овие особини ги има една успешна лидерка

Време: 12:49

Датум: март 5, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Сигурно сите сте сретнале самоуверени жени низ животот. Овие жени “управуваат со просторот” и кога ќе излезат од просторијата, секој сака да знае нешто повеќе за нив. Тие обично оставаат добар впечаток и инспирираат позитивни реакции во своето опкружување.

Но, што е тоа што ги прави овие жени толку “посебни”? Што ги одвојува од толпата? Помислете на Опра Винфри, Коко Шанел, Индира Ганди или Мелинда Гејтс, овие жени имаат сила и тоа “нешто” што вас ве тера да ги “следите”.

Значи, какви се карактеристиките на овие “лидери”? Консултантката Андреа Хејстон, на профилот на Линкедин, ги разликува овие карактеристики како главни кои го идентификуваат “силниот женски лидер”:

Својата моќ ја користи за добро

Сите добри лидери се хумани. Нивниот деловен живот создава разлика во животот на другите индивидуи. Тие бараат можности да го подобрат светот околу себе. Без разлика дали го прават тоа со тоа што се ментори на други жени во нивниот тим или им помагаат да постигнат цели или се борат за човекови права, тие не се себични во споделувањето на своите таленти со другите. Поентата ја наоѓаат во тоа да им помагаат на другите, давајќи им надеж и инспирација.

Бара и добива поддршка

Никој не може сам. Постои моќ во тоа се биде ранлив – да се биде човек. Лидерите кои се заинтересирани за личен и професионален развој, кои отворено бараат и добиваат поддршка се посилни.

Никогаш не се откажува

И покрај неуспесите и загубите, силната лидерка останува позитивна. Лидерка кој знае што сака, секогаш е одлучна и не дозволува привремени тешкотии да ја спречат во постигнување на целите или да ја исполнат својата мисија. Преку потешкотиите, таа ги развива најголемите таленти што таа ги има за да влијае на животот на другите.

Таа е самоуверена

Самодовербата е верувањето дека можете да успеете, верувањето дека правите нешто добро. Луѓето сакаат самоуверени лидери затоа што обезбедуваат чувство на доверба и секој сака да следи таков лидер. Или имаш доверба или треба да ја добиете за да навистина успете.

Таа е оптимист

Повеќето луѓе не можат да следат песимистички настроен лидер. Силна, самоуверена лидерка има визија која ја исполнува останувајќи позитивна. Оптимизмот е способноста да се оди напред со надеж и самодоверба. Успешните резултати почнуваат со оптимизам.

Таа е автентична

Успешните лидерки не ги копираат другите. Попрво ќе создадат исклучителни резултати преку автентичноста и личниот стил. Овие лидерки се стремат да учат од другите, но да останат верни на себе, на своите вредности и на тоа како сакаат другите да ги гледаат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  При вработување во мултинационалната компанија Amazon, потенцијалниот вработен мора да има специфични карактеристики. Една од нив е можноста да ги учите своите работодавци. Начинот на…

 • Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè…

 • Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Најлошиот ден во неделата за многумина е понеделник, a причини за тоа има многу. Враќање на работа, почеток на нова недела, нови работни обврски, задачи…

 • Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  “Помладите генерации сè помалку конзумираат линеарна телевизија и поминуваат многу повеќе време на интернет. Според IPSOS, дури и кога гледаат телевизија за време на рекламен…

 • Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис

  Преку нетворк маркетинг до успешен сопствен бизнис

  Како до одлични дополнителни месечни примања? Веројатно сте слушнале за „нетворк маркетинг“, а уште поверојатно и сте се запрашале како овој модел функционира и како…

 • Ако имате некоја од овие 5 особини, заслужувате покачување!

  Ако имате некоја од овие 5 особини, заслужувате покачување!

  Постојат вработени на кои поради нивните очигледни квалитети треба да им се посвети внимание. Иако како претприемач треба да внимавате на своите пари, некои работници…

 • Зошто треба да барате работа на почетокот на годината?

  Зошто треба да барате работа на почетокот на годината?

  Според податоците кои неодамна ги анализарал порталот “Monster”, јануари и февруари се најпопуларните месеци за луѓето кои бараат нова работа. За среќа, кај лицата кои…

 • Стоматолог најплатено занимање во светот

  Стоматолог најплатено занимање во светот

  На списокот на најмалку стресни занимања се програмери, статистичари, логопеди, ветеринари и дел од медицинскиот персонал. Стоматологијата е на врвот на списокот со најдобро платени…

 • Како да се однесувате во отворени канцеларии

  Како да се однесувате во отворени канцеларии

  Работата во големи канцеларии без преградни ѕидови понекогаш е исклучително напорнa, но може да биде сосема подносливa ако се придржувате кон овие правила на однесување.…

 • Која е тајната на успехот?

  Која е тајната на успехот?

  „Зошто сега?“ – е прашање кое секој претприемач треба да си го постави, бидејќи ова прашање го дава одговорот на други две многу важни прашања:…