Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Не правете го ова за да се истакнете на работното место

Време: 14:45

Датум: февруари 18, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Секогаш се истакнува дека во деловниот живот треба да знаете како да се истакнете. И во тоа нема ништо лошо – освен ако тоа не го правите на потполно погрешен начин. Дознајте во што грешите…

Непрекинато фалење

Апсолутно би требало да кренете рака, ако имате нешто паметно и корисно да кажете или додадете. Но, не морате постојано да се докажувате во секој разговор со шефот и колегите. Со тек на време тие ќе станат лути на вас, а не импресионирани. Всушност, постојат подобри начини на кои можете да се докажете и пофалите, а тоа се конкретните примери.

Непримерна облека

Да, мислиме, на прекратка и провокативна облека, на која местото и е во ноќните клубови, а не во канцелариското опкружување.

Уфрлување во разговори

Замислете ја сцената: седите во канцеларијата, а покрај вас разговараат двајца колеги. Дури и ако е нешто поврзано за нивниот приватен или деловен живот, а вие сте сигурни дека го знаете решението на нивните проблеми, не се осмелувајте да се уфрлите во разговорот доколку не сте повикани за мислење. Сигурни сме дека таа постапка ќе биде сфатена како многу непристојна и иритирачка.

Паничарење

Ако работите ги решавате секогаш во последен миг, ќе мора подобро да се организирате. Можеби на почетокот тоа ќе ви биде потешко, но со тек на време ќе се навикнете. Само немојте постојано да се жалите и паничите дека нешто нема да стигнете да го завршите или да викате на колегите. Освен ако од некоја причина намерно сакате да ве следи лош глас.

Доцнење

Иако можеби мислите дека тоа никој не го приметува или дека колегите нема да ве издадат, ве уверуваме – реалноста е сосема поинаква, па затоа поведете сметка за тоа кога пристигнувате на работа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…