Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на автобусите

Време: 15:05

Датум: февруари 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите во Авто – мото здружение Гостивар кое е во сопственост на истите газди, потврдија од МВР.

Од Државниот инспекторат за транспорт велат дека компанијата уредно поседувала 4 лиценци за превоз, 2 за внатрешен и 2 за надворешен транспорт. Овие лиценци имаат рок на траење од 5 години, а техничките прегледи се вршеле два пати годишно.

„Дурмо Турс“ има широка лепеза на бизниси – туристичка агенција, транспорт,  авто школа, станица за технички преглед.

„Дурмо турс“: возачот изгубил контрола, автобусот бил исправен

Основното јавно обвинителство Скопје кое ја води истрагата за оваа несреќа нареди со вештачење да се провери техничката исправност на автобусот.

Уште вечерта, веднаш по несреќата дежурен јавен обвинител нареди да се провери крвта  и урината на возачот, а кај 49 годишникот резултатите беа негативни, немало ниту алкохол, ниту лекарства.

Сопственикот на компанијата за ТВ 24, пак, изјави дека автобусот бил исправен, дека по несреќата се чул со шоферот кој наводно му кажал дека изгубил контрола над самиот себе додека управувал со автобусот.

„Одговорно лице во стапи во контакт со возачот по несреќата. Тој кажал дека бил свесен и дека изгубил контрола, во повторно прашање дали изгубил контрола над автобусот, или над самиот себе, одговорот бил дека над самиот себе. Веројатно заради здравствени причини. Автобусот се движел околу 200 метри, нема ни трага на кочење ниту реакција на возачот“ вели Дурмиш Белули, сопственик на „Дурмо турс“.

14 загинати во трагичната несреќа

Во несреќата која се случи завчера загинаа 14 луѓе, над 30 се повредени од кои десетина потешко.

Автобусот, од засега неутврдени причини, скршнал од автопатот кон лево по што ја пробил заштитната ограда, преминал на спротивната страна и ја пробил и другата банкина па се превртел, паднал долу на стариот пат каде уште еднаш се превртел за на крајот да заврши во ендек во нива на свртен наопаку.

Дефект на друг автобус на „Дурмо турс“

ТВ Алфа, пак, јавува дека денеска друг автобус од „Дурмо турс“ не излегол од Гостивар поради наводен дефект.

Според информациите на очевидци кои ги пренесува телевизијата на автобусот откако тргнал од станицата, на постојката која се наоѓа до Културниот дом во Гостивар, му се блокирале задните тркала, а на асфалтот имало траги од кочење.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пејачката Пинк објави дека има коронавирус

  Пејачката Пинк објави дека има коронавирус

  Пејачката Пинк објави дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека се чувствува добро и дека заедно со нејзиниот тригодишен син ги почувствувале симптомите пред…

 • Најмногу снег во Крушево, најстудено во Маврово

  Најмногу снег во Крушево, најстудено во Маврово

  Највисока снежна покривка од 34 сантиметри утрово е измерена во Крушево. Следат Маврово со 16, 12 Битола, 6 Лазарополе, 5 Тополчани, 4 Ѓуриште. Како што…

 • Втор викенд со забрана за движење од 16 часот

  Втор викенд со забрана за движење од 16 часот

  Забраната за движење на населението денеска почнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот наутро. Ова е согласно одлуката на Владата за забрана…

 • Целосна забрана за движење во Куманово

  Целосна забрана за движење во Куманово

  Од синоќа од 21 часот во Куманово е воведена забрана и посебен режим на движење на населението. Исклучоците од забраната за движење важат за полицијата,…

 • Зајакната координација за одржување на финансиската стабилност

  Зајакната координација за одржување на финансиската стабилност

  Финансиските регулатори ја зајакнуваат соработката во следењето на состојбите во финансискиот систем. И во околностите коишто ги наметнува корона-кризата, со максимална посветеност на секој регулатор…

 • Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

  Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

  Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време, Кина им оддаде почит на…

 • Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

  Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

  Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус, изјави претседателот Доналд Трамп, додавајќи…

 • Облачно со повремени врнежи од дожд

  Облачно со повремени врнежи од дожд

  Времето во земјава ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Пообилни врнежи ќе има во јужните делови. Ќе…

 • 40 граѓани од Македонија заглавени во Дубаи

  40 граѓани од Македонија заглавени во Дубаи

  Група од 40 граѓани од земјава во овој период на пандемија со недели се заглавени во Дубаи. Герупата стапи во контакт со редакцијата на Денар…

 • Нови 46 случаи на коронавирус, двајца починати на Инфективната клиника

  Нови 46 случаи на коронавирус, двајца починати на Инфективната клиника

  Во изминатите 24 часа два пациента починале на Клиниката за инфективни болести Регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус во земјата со што вкупната бројка…