Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Metro е се поблиску до продажба на хипермаркетите Real

Време: 16:54

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот синџир „Metro“ соопшти дека очекува наскоро да бидат упатени необврзувачки понуди за нејзиниот синџир хипермаркети „Real“, а обврзувачката понуда треба да пристигне во периодот од шест до осум недели подоцна, соопштува „Ројтерс“.

Главниот извршен директор на „Metro“, Олаф Кох потврди дека компанијата сака да го продаде „Real“ како целина, но додаде дека процесот ќе биде тежок поради регулациите на конкуренцијата.

Кох изјави дека очекува позитивна цена за „Real“ поради нејзиниот имот и бизнисот со „e-commerce“ и додаде дека има неколку заинтересирани страни.

Банкари прогнозираа дека „Metro“ практично треба да му плати на купувачот, за да се ослободи од синџирот. Конкурентните германски синџири може да пројавуваат интерес кон некои продавници, но компании за приватни капитални инвестиции се сметаат за најверојатни кандидати.

„Metro“ веќе се обидуваше да го продаде „Real“ во минатото, но не успеа да најде купувач на синџирот, чија продажба се намали со 7,2% во вториот квартал од минатата година.

Странските играчи го избегнуваат германскиот пазар на намирници, во кој доминираат „Aldi“ и „Lidl“, откако „Walmart“ се повлече од земјата во 2006-та година. Американскиот синџир продавници за продажба на мало ги продаде своите продавници на „Metro“ со загуба од 1 милијарда долари и тие беа ребрендирани под брендот „Real“.

Синџирот хипермаркети, која располага со 282 продавници и има 34.000 вработени се обидуваше во последниве години да се создаде бизнис со Е-трговија, а онлајн нарачките сега сочинуваат 2% од продажбата. Таа, исто така влезе во судир со синдикатите, откако се обиде да воведе пониски плати за новите вработени.

Неговите вкупни продажби се намалија за 3,1% на годишна основа до 7,2 милијарди евра во фискалната 2016-2017 година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG планира да го прекине телефонското производство во својата јужнокорејска фабрика, според наводите на Reuters. Извештајот дополнително сугерира дека компанијата ќе го префрли производството во…

 • Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Преговорите за спојување на двата водечки германски кредитори Deutsche Bank(DB) и Commerzbank завршија неуспешно. “Заклучивме дека придобивките од оваа трансакција нема да бидат доволни за…

 • Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Со Нивеа во дистрибутивното портфолио, Атлантик Група има шест од десетте најдобри регионални брендови Во средината на март, Атлантик група потпиша договор за соработка за…

 • Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

  Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

  Цртај со Ладна и патувај во Дизниленд Која е омилената активност на вашето дете кое секогаш со задоволство ја прави?! Кај повеќето цртањето ќе биде…

 • Макпрогрес доо со добри практики од областа на безбедност и здравје при работа

  Макпрогрес доо со добри практики од областа на безбедност и здравје при работа

  По повод 28 април- Светскиот ден за безбедност и здравје при работа, Министерството за труд и социјална политика, заедно со  Националниот совет за безбедност и…

 • Која е македонската иновација која го освојува кинескиот пазар!

  Која е македонската иновација која го освојува кинескиот пазар!

  Најновата колагенска линија на Виталиа е избрана мегу неколкуте најиновативни производи во конкуренција со продукти од целиот свет кои ќе се  претстават на меѓународниот саем…

 • Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз од 23%, раст на консолидираната нето добивка од 19%, инвестиции во износ од 194 милиони денари и 55 нови вработувања во периодот јануари – март 2019-та

  Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз од 23%, раст на консолидираната нето добивка од 19%, инвестиции во износ од 194 милиони денари и 55 нови вработувања во периодот јануари – март 2019-та

  „Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот…

 • „Фејсбук“ очекува рекордна казна поради протекување лични податоци

  „Фејсбук“ очекува рекордна казна поради протекување лични податоци

  Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека очекува американските власти да и изречат рекордна казна од меѓу три и пет милиони долари, поради протекување на лични информации на…

 • Реновирана Телеком продавницата и во Гевгелија

  Реновирана Телеком продавницата и во Гевгелија

  Попуст до 6.000 денари за купување смартфон за корисниците на Smart M и Magenta 1 M тарифите. Во Гевгелија денеска е отворена реновираната Телеком продавница,…

 • Раст на приходите и добивката на Coca Cola во првиот квартал

  Раст на приходите и добивката на Coca Cola во првиот квартал

  Coca Cola ги зголемиле приходите и профитот во првиот квартал, а најзаслужна за тој раст е побарувачката за флаширана вода и безалкохолни пијалоци. Добрите бројки…