Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

Време: 16:04

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Корисно е да ги слушате советите од поискусните колеги или од успешните поединци во секторот кој вас ве интересира.

Меѓутоа, тоа не значи дека секој oд тие совети мора слепо да го следите. Не само затоа што работите постојано се менуваат, туку и затоа што понeкогаш едноставно треба да размислувате надвор од калапот.

Ова се четирите совети кои сигурно сте ги слушнале стотина пати и конечно можете комплетно да ги заборавите.

„Никој не ги сака работниците кои често го менуваат работното место“

Овој совет се темели на претпоставката дека работодавците не вработуваат поединци кои често ги менуваат работните места бидејќи „поединецот штом го направил тоа еднаш, ќе го направи повторно“. Меѓутоа, менувањето на работното место е иднината. Според некои податоци, вработените денес на едно работно место остануваат во просек 4,4 години, а таа бројка има тенденција да се намалува. 91 процент од припадниците на милениумската генерација очекуваат дека на едно место ќе се задржат три години или помалку. Животот е прекраток за да го поминете на работното место кое го мразите.

„Секогаш учествувај на состаноците“

Статистиката покажува дека 9 од 10 вработени сакаат да комуницираат со колегите и надредените на некој друг начин. Зошто? Затоа што состаноците денес се толку чести, што едноставно станаа неефикасни. Нема смисла да зборувате на состанокот само за да кажете нешто – со тоа само им го одземате драгоценото време на сите околу вас.

„Единствено нешто што е важно е платата“

Поради ваквите реченици поединци неретко избираат кариера која воопшто не ги интересира. Според истражувањата, 70 проценти од жителите во САД не чувствуваат мотивација ниту страст кон она што го работат, што економијата ја чини 550 милијарди долари.

„Дојдете први и заминете последни“

Постојат заблуди дека ваквото однесување е клуч за напредување. Нормално дека упорната работа се исплати, но не треба да ги изедначувате оние кои се трудат околу она што го работат и работохолиците. Работохоличарството резултира со здравствени последици и намалена продуктивност. Она што на вас навистина ви е потребно е баланс меѓу приватниот и деловниот живот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…

 • Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Новите активности ќе го исполнат вашето време и ќе ве натераат да се чувствувате подобро. Значи, имаме неколку идеи кои ќе ве инспирираат да најдете…

 • Шест совети како да создадете личен бренд

  Шест совети како да создадете личен бренд

  Сакате да покренете личен бренд и да зачекорите во успех? Обидете се со следниве одлични совети! Ако сте често на интернет, почнете да размислувате како…

 • Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Дали некогаш сте се запрашале – како е можно да излезете на крај со обврските кога ги имате премногу? Од друга страна, ако имате само една…

 • 30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  Користејќи ги проекциите за вработување и податоците за плата од американскиот Завод за статистика на труд, Bisnis Insider ги откри 30-те добро платени работи кои…

 • Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Дали знаете што имаат заеничко Дизни, Стив Џобс, Ани Винтур и Роберт Редфорд? Сите се успешни и богати, кои отказот од работа на ги уништи…