Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

Време: 16:04

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Корисно е да ги слушате советите од поискусните колеги или од успешните поединци во секторот кој вас ве интересира.

Меѓутоа, тоа не значи дека секој oд тие совети мора слепо да го следите. Не само затоа што работите постојано се менуваат, туку и затоа што понeкогаш едноставно треба да размислувате надвор од калапот.

Ова се четирите совети кои сигурно сте ги слушнале стотина пати и конечно можете комплетно да ги заборавите.

„Никој не ги сака работниците кои често го менуваат работното место“

Овој совет се темели на претпоставката дека работодавците не вработуваат поединци кои често ги менуваат работните места бидејќи „поединецот штом го направил тоа еднаш, ќе го направи повторно“. Меѓутоа, менувањето на работното место е иднината. Според некои податоци, вработените денес на едно работно место остануваат во просек 4,4 години, а таа бројка има тенденција да се намалува. 91 процент од припадниците на милениумската генерација очекуваат дека на едно место ќе се задржат три години или помалку. Животот е прекраток за да го поминете на работното место кое го мразите.

„Секогаш учествувај на состаноците“

Статистиката покажува дека 9 од 10 вработени сакаат да комуницираат со колегите и надредените на некој друг начин. Зошто? Затоа што состаноците денес се толку чести, што едноставно станаа неефикасни. Нема смисла да зборувате на состанокот само за да кажете нешто – со тоа само им го одземате драгоценото време на сите околу вас.

„Единствено нешто што е важно е платата“

Поради ваквите реченици поединци неретко избираат кариера која воопшто не ги интересира. Според истражувањата, 70 проценти од жителите во САД не чувствуваат мотивација ниту страст кон она што го работат, што економијата ја чини 550 милијарди долари.

„Дојдете први и заминете последни“

Постојат заблуди дека ваквото однесување е клуч за напредување. Нормално дека упорната работа се исплати, но не треба да ги изедначувате оние кои се трудат околу она што го работат и работохолиците. Работохоличарството резултира со здравствени последици и намалена продуктивност. Она што на вас навистина ви е потребно е баланс меѓу приватниот и деловниот живот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Некои луѓе дознаваат што сакаат да работат многу рано. Најчесто се одлучуваат да ја градат кариерата како своите родители. Други ги откриваат своите амбиции во…

 • Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Како тоа некој ги постигнува своите цели и знае за чувството на успех, а на некој неуспех му е средно име? И едниот и другиот…

 • Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Секогаш се истакнува дека во деловниот живот треба да знаете како да се истакнете. И во тоа нема ништо лошо – освен ако тоа не…

 • Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Често на работното место се случува шефот толку да ве извади од такт да не можете да се воздржите и во тој момент да посакате…

 • Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Разговорите со шефот речиси секогаш се непријатни, па повеќето од вработените се обидуваат да ги избегнат, но понекогаш тие се неопходни за да ги заштитите…

 • За добра комуникација потребни се овие нешта!

  За добра комуникација потребни се овие нешта!

  Постојат неколку правила кои се основни за добра комуникација. Треба да ги имате на ум и да ги применувате во секојдневната конверзација со луѓето кои…

 • На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  Доколку на разговорот за работа работодавецот ве запраша дали имате некое прашање, би делувале незаинтересирано доколку кажете дека се ви е јасно и немате прашање.…

 • 10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  Стара поговорка вели „учиш додека си жив“. Меѓутоа, некои животно важни работи се учат уште во раното детство. Блогот The Fast Track претставува 10 нешта…

 • Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Некои луѓе едноставно секогаш доцнат, без оглед колку рано станале, тие секогаш ќе дојдат на работа подоцна отколку другите и тоа нема врска со фактот…

 • Овие работи треба да ги правите побрзо

  Овие работи треба да ги правите побрзо

  Некои работи бараат повеќе време за реализација. Чекањето е нешто што го убива човекот, а ние ќе се позанимаваме со нештата кои се прават пребрзо…