Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ОПЕК го намали производството за 800.000 барели дневно во јануари

Време: 15:56

Датум: февруари 12, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

ОПЕК не успеа да ги исполни своите цели за производство на нафта во јануари по уште едно намалување на приносот од 14-те членки на организацијата.

Групата повторно ги намали побарувањата за нафта во 2019-та година. Во меѓувреме, ОПЕК малку ги зголеми прогнозите за снабдување на САД и од други земји надвор од организацијата.

ОПЕК се здружи со 10 земји кои не се членки, вклучувајќи ја и Русија, со цел да го ограничат произвдството на 1,2 милиони барели дневно. Ова има за цел да се спречи нова преголема понуда, која ќе ги намали цените, како што беше во 2014-2016-та година.

Во јануари, ОПЕК отстрани 797.000 барели дневно од пазарот, ограничувајќи го снабдувањето. Групата има за цел да го намали производството за 812.000 барели дневно, во обид да ја повлече преголемата понуда на пазарот.

Вкупното производство на ОПЕК во првиот месец од годината беше нешто над 30,8 милиони барели дневно, во споредба со 31,6 милиони барели дневно во декември.

Најголемото ограничување доаѓа од Саудиска Арабија. Земјата произведувала околу 10,2 милиони барели на ден во јануари, или со 350.000 барели днвено помалку отколку во декември и со 100.000 барели на ден под официјалната нејзина квота согласно договорот за ограничување на производството.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Од вчера попладне исчезнат е 35 годишниот Горан Атанасовски од Скопје. Последни информации кои ги има семејството е дека е виден вчера помеѓу 14:00 и…

 • Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Рејтинг агенцијата „Fitch“ ја заплаши Британија со пад на нејзиниот кредитен рејтинг во случајот на „hard Brexit“. Излезот од ЕУ без договор може сериозно да…

 • Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, оствари работна средба со претставници на Македонско-турската стопанска комора (МАТТО). Како што информираат од надлежното министерство, во рамките…

 • Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Повисоки плати, поголема заштита за инспекторите со законот за инспекциски надзор, изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. „Очекуваме позитивно да влијае врз…

 • Поради недостиг цената на паладиумот се зголеми на рекордни 1.500 долари

  Поради недостиг цената на паладиумот се зголеми на рекордни 1.500 долари

  Паладиумот се искачи на ниво над 1.500 долари за унца, достигнувајќи рекордни вредности поради недоволните резерви, соопштува „Bloomberg“. Ова се случува во услови на обидите…

 • Курц: Австрија ќе продолжи со поддршката за „Северен тек 2“ и покрај противењето на САД

  Курц: Австрија ќе продолжи со поддршката за „Северен тек 2“ и покрај противењето на САД

  Австрија е заинтересирана за сигурно снабдување со енергија и ќе продолжи со промовирање на рускиот проектот за гасоводот „Северен тек 2“ и покрај негативниот став…

 • Путин: Русија мора да направи сопствен интернет

  Путин: Русија мора да направи сопствен интернет

  Русија мора да создаде сопствени самостојни делови од интернетот во случај Западот да го блокира пристапот до глобалната мрежа, рече рускиот претседател Владимир Путин, а…

 • Компаративна анализа на телекомуникацискиот пазар во Македонија во сегментот на фиксни и мобилни услуги

  Компаративна анализа на телекомуникацискиот пазар во Македонија во сегментот на фиксни и мобилни услуги

  Институтот за развој на електронските комуникации ИНРЕКОМ Скопје изврши компарација и даде краток осврт врз можните идни промени во однос на понудата и цената на…

 • Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец

  Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец

  Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи…

 • Од полноќ македонските граѓани во Грција влегуваат само со пасош

  Од полноќ македонските граѓани во Грција влегуваат само со пасош

  Белите ливчиња на кои до вчера грчките гранични полицајци ни ставаа печати за влез во нивната земја,од синоќа на полноќ заминаа во историја. Официјално од…