Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Глобалната бизнис клима беше најслабата од пред 7 години

Време: 16:08

Датум: февруари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Помрачната прогноза за глобалната економија: барометарот на Институтот „Ifo“ се намали во првиот квартал на минус 13,1 поени од минус 2,2 поени. Ова станува јасно од кварталното истражување на речиси 1.300 специјалисти од 122 земји од Институтот за економски истражувања во Минхен.

„Глобалната економија сè повеќе слабее“, рече претседателот „Ifo“, Клеменс Фунст, цитиран во соопштението за печатот.

Ова е четврти последователен пад на показателот, па глобалната економска ситуација сега се проценува дека е најлоша во последните седум години. И сегашната ситуација и прогнозата се оценети значително попесимистички. Експертите очекуваат понизок раст на приватната потрошувачка, инвестициите и меѓународната трговија.

Економската клима особено се влошува во индустријализираните земји.

„Конкретно САД се издвојува со пад во очекувањата и проценката на ситуацијата“, вели Фунст. „Но, исто така и за Европската унија експертите се обновија значително надолу прогнозите“.

Меѓутоа, во земјите во развој, економската клима останува релативно непроменета, претходно имаше остри контакции во текот на претходните два квартала. На Блискиот Исток и Северна Африка има значително „ладење“.

Иако голем дел од испитаниците сè уште очекуваат краткорочните и долгорочните каматни стапки да растат, нивниот удел остро се намалува. Повеќето економисти очекуваат дека американскиот долар ќе депрецира на глобално ниво.

Светскиот БДП се очекува да се зголеми во текот на оваа година само за 3,5%, а во 2020-та година – со 3,6% прогнозираат од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), а Фондот ја претстави во јануари својата „Перспектива за светската економија“. Во октомври се очекуваше да изнесува 3,7% за двете години.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Глобалната бизнис клима беше најслабата од пред 7 години

 1. Пингбек: Глобалната бизнис клима беше најслабата од пред 7 години - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер

  Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер

  Времето во земјава ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне на места ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи.…

 • Велипеток – најтешкиот ден во годината

  Велипеток – најтешкиот ден во годината

  Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во ноќта…

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…

 • Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  На земјата во 2018 година исчезнале повеќе од 12 милиони хектари тропски шуми, што е површина колку Никарагва, објавил Институтот за природни ресурси во светот…

 • За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  По повод претстојните Велигденски празници, од Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) информираат дека од 26 (петок) до 29 април (понеделник) паркиралиштата со кои…

 • Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиника Идадија, Ченто,…

 • До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни годинава, „Снабдување со топлина Балкан Енерџи“ повторно нуди можност за бесплатно приклучување на системот за централното греење. Акцијата, како што соопшти компанијата,…

 • Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  ФБИ испитува информации според кои нацистичкиот лидер Адолф Хитлер можеби не умрел на 30 април 1945 година, туку, наводно избегал во Аргентина со подморница. ФБИ…

 • Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Бидејќи инспирирала илјадници луѓе од целиот свет да протестираат поради климатските промени, шведската тинејџерка Грета Тунберг стана фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир…