Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,100.48 0.03%    AUMK 2,200.00 -8.26%    GRNT 1,234.36 -0.01%    KMB 7,400.00 0%    MPT 76,900.00 -1.56%    OKTA 4,700.00 0%    PGST 615.00 0%    RMDEN15 99.50 1.02%    TETE 2,392.50 0.17%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,650.00 -0.38%    

Започнуваат трговските преговори меѓу САД и Кина со надеж за разврска

Време: 14:35

Датум: февруари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Првите американски преговарачи, предложени за изнаоѓање излез од сегашната ситуација и ставање крај на трговската војна со Кина, започнаа денес во Пекинг. Ова е помалку од три недели пред крајниот рок поставен од американскиот претседател Доналд Трамп за нов дел од санкциите.

Администрацијата на Трамп предупреди дека ако не се постигне договор до 1-ви март, тој ќе ги подигне царините на стоки во вредност од 200 милијарди долари од 10 до 25 проценти.

Американскиот заменик трговски претставник Џефри Герис го напушти хотелот утрово кој е во близина на американската амбасада. Денешните разговори се подготвуваат за официјалните преговори на главниот преговарач Роберт Литхајер и министерот за финансии, Стефан Манучин, на 14-ти и 15-ти февруари.

Герис не даде никакви изјави за медиумите.

„Кинеско-американските консултации направија голем чекор напред“, рече главниот заменик-шеф за Меѓународна економска размена на Кина, Веи Цианго, за кинеските медиуми.

„Иако во следната фаза (од трговските преговори) двете земји ќе бидат подложени на притисок од различни надворешни фактори, јас сум убеден дека Кина и САД, преку дијалог, ќе можат да стигнат до поважни и значајни дејствија по порамнување на разликите“, додаде Цианго.

Следниот состанок на претседателот на САД, Доналд Трамп и неговиот кинески колега Си Џинпин може да се одржи во Мар а Лаго, Флорида, информира порталот „Аксиос“. Според податоците на негов извор Мар а Лаго е најверојатната место за самитот, во кое би можело да се стави крај на трговската војна меѓу Вашингтон и Пекинг. Сепак, местото за состаноци сè уште не е потврдено.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Европејците годишно трошат четири трилиони евра преку платежни картички

  Европејците годишно трошат четири трилиони евра преку платежни картички

  Расходите на европските платежни картички се зголемиле за една третина од 2014 година, и достигнале 3,9 трилиони евра, бидејќи картичките сè повеќе се користат за…

 • Го срушија сопствениот рекорд: Најголемата земја во Јужна Америка произведе милијарда барели нафта

  Го срушија сопствениот рекорд: Најголемата земја во Јужна Америка произведе милијарда барели нафта

  Минатата година Бразил произвел повеќе од една милијарда барели нафта, со што го сруши рекордот во производство. Дневното просечно производство во оваа земја изнесува 3,1…

 • На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за ДДВ-обврзник

  На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за ДДВ-обврзник

  Од годинава, со нова електронска платформа при регистрирање на фирма во Централниот регистар, ќе може да се изврши и доброволна регистрација за ДДВ обврзник. Ова…

 • Од ноќеска на полноќ поевтинуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поевтинуваат горивата

  Малопродажната цена на бензините се намалува за половина денар, додека цената на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за еден денар, така одлучи…

 • Македонија со награда на Светскиот Економски Форум во Давос

  Македонија со награда на Светскиот Економски Форум во Давос

  Најголемиот политички и економски настан во светот “Светскиот Економски Форум” во Давос заврши во петокот. На претпоследниот ден се одржа и технолошкиот парк во склопот…

 • Промени во врвот на глобалните пазари на телефони

  Промени во врвот на глобалните пазари на телефони

  Кина, уште пред неколку години, го надмина САД во однос на бројот на продадени телефони годишно, и таа во моментов претставува најголемиот светски пазар. Меѓутоа,…

 • Две земји имаа најдобар почеток на годината

  Две земји имаа најдобар почеток на годината

  Економијата во еврозоната порасна во јануари со исто слабо темпо како и во претходниот месец, одржувајќи постојан слаб прилив на нови нарачки, покажува месечниот извештај…

 • Северна Македонија со најголема корист од косовската такса на српскиот увоз

  Северна Македонија со најголема корист од косовската такса на српскиот увоз

  Увозот на производи од Северна Македонија во Косово во минатата година е зголемен за околу 40 отсто, откако Приштина во ноември 2018 воведе такса од…

 • Вознемирувачки снимки на заболени од коронавирус го обиколија светот(видео)

  Вознемирувачки снимки на заболени од коронавирус го обиколија светот(видео)

  Вознемирувачки снимки на пациенти како се тресат во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколија светот. Станува збор за пациент заразен со озлогласениот…

 • Велика Британија ја претстави монетата која го означува излезот од ЕУ

  Велика Британија ја претстави монетата која го означува излезот од ЕУ

  Велика Британија ја претстави новата паричка, монета од 50 пени која означува заминување на Лондон од ЕУ. „Напуштањето на ЕУ претставува пресвртна точка во нашата…