Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,839.16 -3.12%    CEVI 650.00 -13.45%    GRNT 1,053.27 -4.25%    KMB 5,610.00 -2.27%    MPT 73,895.25 -4.22%    OHB 6,212.36 1.01%    OKTA 4,700.00 -2.08%    SBT 2,534.00 -9.98%    STIL 99.59 -1.65%    TETE 2,351.28 -2.84%    TNB 16,587.50 -0.91%    TTK 1,397.00 -2.96%    UNI 2,250.00 -2.58%    ZPKO 1,500.00 -8.81%    

За само 7 дена, приходите од туризмот во Кина достигнаа 76 милијарди долари

Време: 12:48

Датум: февруари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Приходите на туристичкиот сектор во Кина за седумте дена празнувања за Кинеската нова година (од 4-ти до 10-ти февруари) достигнаа 513,9 милијарди јуани (над 76 милијарди долари), што е зголемување од 8,2 отсто на годишна основа. Ова беше објавено денеска од Кинеската државна телевизија, цитирана од „ТАСС“.

Според медиумот за новогодишната недела, кинезите направиле преку 415 милиони патувања во земјата, што претставува раст од 7,6 отсто во однос на минатата година. Над 40% од патниците избраа да посетуваат музеи и традиционални туристички атракции.

Кинеската нова година е главен семеен празник во Кина, кој традиционално се дочекува со роднини и пријатели. Општо земено, за време на празничната недела, кинезите патуваат низ земјата или во странство. Меѓу најпопуларните надворешни дестинации оваа година се Јужна Кореја, Тајланд и Јапонија.

Новата календарска година е од 5-ти февруари и ќе трае до 25-ти јануари 2020-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Осетливи на глобалните нарушувања во трговијата: Сингапур за влакно избегна техничка рецесија

  Осетливи на глобалните нарушувања во трговијата: Сингапур за влакно избегна техничка рецесија

  Економијата на Сингапур, која многумина сметаат дека е предводник на глобалниот раст, избегна техничка рецесија. Имено, економијата на земјата во третиот квартал од 2019 година…

 • Лондон на 6 ноември ќе го претстави првиот буџет по Брегзит

  Лондон на 6 ноември ќе го претстави првиот буџет по Брегзит

  Британскиот министер за финансии Саџид Џавид објави денеска дека на 6-ти ноември ќе го претстави „првиот буџет по излегувањето на Британија од Европската унија“. „Ќе…

 • Ангеловска: Со сет мерки против нерегистрираната е-трговија

  Ангеловска: Со сет мерки против нерегистрираната е-трговија

  Со конкретни мерки ќе се адресира сивата економија во е-трговијата. Со скенирање на пратките и технолошко поврзување на електронските продавници со Управата за јавни приходи,…

 • Горе високо, долу длабоко – Македонија со ниски плати но и мала продуктивност

  Горе високо, долу длабоко – Македонија со ниски плати но и мала продуктивност

  Раст на платите единствено со раст на продуктивноста – административното покачување на минималецот без поддршка сериозно ќе ја наруши конкурентноста на македонските компании, предупредуваат бизнисмените.…

 • За 4,7 отсто повеќе странски туристи во август годинава

  За 4,7 отсто повеќе странски туристи во август годинава

  Државава во август годинава ја посетиле 216.321 турист, а се реализирани 904.740 ноќевања, што споредено со август лани, е зголемување за 2,2 процента, односно 2,6…

 • Од ноќеска на полноќ поевтинува ЕУРОСУПЕР БС-95

  Од ноќеска на полноќ поевтинува ЕУРОСУПЕР БС-95

  Цените на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) остануваат исти, додека цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 од ноќеска на полноќ се намалува за половина денар,…

 • Колкави се минималните плати во регионот

  Колкави се минималните плати во регионот

  Најниска минимална плата во земјите од регионот добиваат вработените во нашата земја, 203 евра. Според најновите расположливи податоци, минимaлецот во Босна и Херцеговина е 208…

 • Русија го разгледува воведувањето евра и рубљи како главна валута во извозот на енергенси

  Русија го разгледува воведувањето евра и рубљи како главна валута во извозот на енергенси

  Рускиот министер за економија Максим Орешкин изјави дека Русија размислува за воведување на евра и рубљи како главни валути во извозот на енергенси, со што…

 • Холандија има велосипедски патеки со вкупна должина од 37.000 километри

  Холандија има велосипедски патеки со вкупна должина од 37.000 километри

  Во Холандија има повеќе велосипеди отколку луѓе. Како што пренесува хрватски „Индекс“ таму сè е насочено кон велосипедизмот, што им овозможува на Холанѓаните со ова…

 • Канцеларката одлучи: Германија ќе ја одобри 5G мрежната опрема на Huawei

  Канцеларката одлучи: Германија ќе ја одобри 5G мрежната опрема на Huawei

  Германската влада ќе им дозволи на Huawei да ја продаваат својата опрема за 5G мрежa во земјата, објави денес Handelsblatt. Весникот се повикува на нацрт…