Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 648.00 0%    ALK 8,575.33 -0.26%    CEVI 800.53 -1.17%    FERS 78,000.00 -0.36%    GRNT 830.00 0.76%    KMB 5,167.69 -0.37%    MPT 52,500.00 -0.57%    MTUR 5,294.18 1.81%    OHB 6,180.00 -0.01%    REPL 74,702.00 -3%    SBT 2,328.00 -3%    SPAZ 18,000.00 1.69%    STB 1,145.00 -0.47%    TEL 300.00 0.14%    TNB 15,613.40 0.73%    

Тешки времиња за секс бизнисот во Амстердам

Време: 10:11

Датум: февруари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Холанѓаните се загрижени дека Амстердам сега е само слаба туристичка замка.

Многу жени кои ги продаваат своите тела, мака мачат за да привлечат клиенти кои сакаат да платат, бидејќи на нивните излози туристите доаѓаат да направат селфи и ги интересира само бесплатно да направат фотографија, наместо да платат за секс.

Градоначалникот на холандскиот главен град се обидува да најде решение. Фемке Халсема ќе објави серија мерки за да им помогне на сексуалните работници да се тргнат од објективот на камерите, објави ББС.

Младите жени се обидуваат да ги скријат лицата додека туристите мавтаат со паметни телефони. Многу од нив водат таен живот. Ако нивните фотографии се појават на социјалните мрежи, би можеле нивните семејства да се откажат од нив.

Во валканата индустрија на Амстердам, проститутките наплаќаат 100 евра за половина час, 150 на час.

Градоначалникот Халсема ја претстави идејата за издавање дозволи на проститутките за да можат да работат надвор од клаустрофобичната зона на улицата на црвените фенери.

Проституцијата беше легализирана од холандската влада во 2000 година.

Во 2009 година, Министерството за правда објави дека специјалниот јавен обвинител ќе ги затвори излозите за проституција поврзани со организираните криминални синдикати. Сексуалната индустрија сè уште е синоним за насилство, дрога, перење пари и други криминални активности. Јавните куќи со излози често се појавуваат во истрагите за трговијата со луѓе

Се чини дека никој не знае колку точно жени работат во секс индустријата на овој град. Ова се нарекува “темна цифра”.

Според некои истражувања, има 4.000 жени, а според други околу 8.000. Некои велат дека 10 отсто од нив се последица од трговија со луѓе, други велат 90 проценти. Дури и ако е најнискиот процент, тоа значи дека 400 девојки го продаваат своето тело.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Тешки времиња за секс бизнисот во Амстердам

 1. Пингбек: Тешки времиња за секс бизнисот во Амстердам - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • УНЕСКО: Нотр Дам не мора да биде ист како што бил

  УНЕСКО: Нотр Дам не мора да биде ист како што бил

  Делегацијата на УНЕСКО разговарала со претседателот на Франција за париската катедрала уништена во пожарот. Обновата на париската катедрала Нотр Дам мора да ги заштити универзалните…

 • Јункер: Постои страв дека ќе дојде до Брегзит без договор

  Јункер: Постои страв дека ќе дојде до Брегзит без договор

  Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, побара од Велика Британија да го искористи шестмесечното одложување на брегзит за разработка на деталите околу напуштањето на Унијата…

 • Сите претседатели на Република Македонија

  Сите претседатели на Република Македонија

  Од независноста на Република Македонија на претседателската фотелја седнаа четворица претседатели. Првиот претседател Киро Глигоров и актуелниот Ѓорге Иванов претседателската функција ја вршеа во два мандати,…

 • Сончево со мала до умерена облачност со слаб до умерен ветер од северен правец

  Сончево со мала до умерена облачност со слаб до умерен ветер од северен правец

  Сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од северен и североисточен ветер. Вдолж Повардарието ветерот ќе се засилува. Локално е…

 • Макрон денес се сретнува со официјалните претставници на УНЕСКО за Нотр Дам

  Макрон денес се сретнува со официјалните претставници на УНЕСКО за Нотр Дам

  Претседателот на Франција Емануел Макрон, денеска ќе одржи состанок со официјални претставници на Агенцијата за културни наследства на Елисејската палата, на која ќе се разгледаат…

 • Анализа: раст на просечната плата од 4.5% – кој го чувствува?

  Анализа: раст на просечната плата од 4.5% – кој го чувствува?

  За една година платата пораснала за 4.5%, а за една деценија за 20%. Сепак, македонскиот работник останува речиси на европското дно во однос на просечниот…

 • За помалку од една недела од морбили заболеле 121 лице

  За помалку од една недела од морбили заболеле 121 лице

  Во периодот од 13 април до денеска пријавени се вкупно 121 случај на мали сипаници, соопшти Институтот за јавно здравје. Од вкупниот број на ново…

 • Бил Гејтс повторно со богатство од над 100 милијарди долари

  Бил Гејтс повторно со богатство од над 100 милијарди долари

  Состојбата на основачот на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс надмина 100 милијарди долари. Тоа се случува првпат од 1999 година, пишува „Форбс“. – Состојбата на Бил…

 • Дејвид Атенборо: Има надеж во борбата против климатските промени

  Дејвид Атенборо: Има надеж во борбата против климатските промени

  Во новата програма на BBC “Климатски промени – факти”, познатиот британски водител и љубител на природата Дејвид Атенборо, говори за размерите на кризата со која…

 • Фондацијата Отворено општество – Македонија и Генералниот секретаријат на Владата на Република Северна Македонија потпишаа Меморандум за соработка

  Фондацијата Отворено општество – Македонија и Генералниот секретаријат на Владата на Република Северна Македонија потпишаа Меморандум за соработка

  Стратешка определба на Фондацијата Отворено општество – Македонија е поддршката на државните реформи во повеќе клучни области кои се од стратешка важност за Фондацијата, вклучувајќи…