Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 648.00 0%    ALK 8,575.33 -0.26%    CEVI 800.53 -1.17%    FERS 78,000.00 -0.36%    GRNT 830.00 0.76%    KMB 5,167.69 -0.37%    MPT 52,500.00 -0.57%    MTUR 5,294.18 1.81%    OHB 6,180.00 -0.01%    REPL 74,702.00 -3%    SBT 2,328.00 -3%    SPAZ 18,000.00 1.69%    STB 1,145.00 -0.47%    TEL 300.00 0.14%    TNB 15,613.40 0.73%    

Airbnb се насочува кон транспортот

Време: 14:10

Датум: февруари 8, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

„Airbnb“ се подготвува да додаде транспортни опции во својата линија на туристички услуги. Ова се случува во време кога компанијата бара нови можности за раст надвор од својот основен бизнис со изнајмување домови, објави „Ројтерс“.

Од „Airbnb“ изјавија дека ангажирале ветеранот од авиоиндустријата во лицето на Фред Рид, кој веќе е глобален раководител за транспорт. Ова го означува најјасниот чекор на компанијата во спроведувањето на планот кој траеше две години.

На крајот на 2016-та година „Airbnb“ откри дека сака да стане платформа за целосен број туристички услуги и навести дека сака да додаде транспортна услуга за патниците, која може да биде резервирана во исто време, како и местото за ноќевање.

„Airbnb“ потоа додаде опции за патувања и активности, резервации за ресторани, луксузни домови и традиционални хотели.

Главниот извршен директор Брајан Чески рече дека авионските билети нема да бидат додадени на оваа листа.

„Не се интересираме за изградба на наша авиокомпанија или во создавањето на уште едно место на интернет, од кое можеш да купиш авионски билети, но има огромни можности за подобрување на патувањето на секој“, коментира тој.

Компанијата не откри детали за својот нов план, но извор запознат со ова прашање изјави дека ќе соработува со добавувачите за да ги понудат своите транспортни услуги. Со ова може корисниците да дојдат до автобуските оператори, таксисти, локалните возачи, па дури и чамци.

Ова сериозно проширување на „Airbnb“ е обид да се претвори компанијата во место за патување, каде што сè е најважно.

Новите бизнис линии се клучни за континуираниот раст на „Airbnb“, бидејќи нејзиниот традиционален бизнис со имот за домување се забавува, а стотици прописи ги погодија краткорочните имоти во клучните области на метрополите, како Сан Франциско и Њујорк Сити. „Airbnb“ е обвинета дека има влијание врз цените на куќите на голем број пазари.

Сепак, нејзината цел е потрошувачите да го резервираат секој дел од своето патувања, а самата компанија ќе добие дел од секоја трансакција и со тоа ќе го зголеми својот приход.

Во меѓувреме, „Airbnb“ се подготвува за иницијална јавна понуда во оваа година, а инвеститорите ќе се фокусираат на својот раст кога ќе одлучат како да ја вреднуваат.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Netflix забележа најголем пораст на претплатници откако постои

  Netflix забележа најголем пораст на претплатници откако постои

  Netflix пријавил најголемо зголемување на бројот на претплатници откако е лансиран пред 12 години, наведувајќи дека нивната заработувачка надминала за повеќе од 9,6 милиони долари…

 • Виталиа општествено најодговорна компанија во рамките на проектот „Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки за генерирање приходи “

  Виталиа општествено најодговорна компанија во рамките на проектот „Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки за генерирање приходи “

  На вчерашниот завршен настан, во рамките на проектот „ Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки…

 • НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

  НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

  НЛБ Банка АД Скопје трета година по ред е прогласена за Најдобра банка во земјата од финансискиот магазин ЕМЕА. НЛБ Банка АД Скопје е дел…

 • Microsoft превзема компанија која се занимава со ioT секторот

  Microsoft превзема компанија која се занимава со ioT секторот

  Microsoft на 18 април објави дека ја купува Express Logic, компанија од Калифорнија која е специјализирана за развој на оперативни системи во реално време (RTOS)…

 • Аналитичарите предвидуваат: Apple ќе има лош втор фискален квартал

  Аналитичарите предвидуваат: Apple ќе има лош втор фискален квартал

  На почетокот на годината се случило нешто што ретко кој можел да очекува, пристигнала вест дека Apple за време на сезонскиот одмор ја намалил продажбата…

 • “Швајцарецот” останува број еден во светот

  “Швајцарецот” останува број еден во светот

  Швајцарскиот производител на часовници “Rolex” веќе четврта година по ред е именуван за најреномирана компанија во светот. Оваа прознание се доделува од 1997 година, а…

 • Еурокомпозит: дел од работниците најавуваат штрајк со глад

  Еурокомпозит: дел од работниците најавуваат штрајк со глад

  Вработените во последниот македонски загубар по кој знае кој пат излегоа на протести. Од Прилеп дојдоа во Скопје и поставија шатори пред Владата, а дел…

 • Carlsberg ја продаде компанијата E.C.Dahls

  Carlsberg ја продаде компанијата E.C.Dahls

  Данскиот Carlsberg, третата најголема пиварница во светот, ја продаде фирмата E.C.Dahls во норвешки Трондхем за 75 милиони и 900 илјади евра на конзорциум на норвешки…

 • Алкалоид ја проширува програмата за практикантство и со средните училишта

  Алкалоид ја проширува програмата за практикантство и со средните училишта

  По успешната имплементација на програмите за практиканство со четири факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, „Алкалоид АД Скопје“одлучи соработката од овој вид да ја…

 • Како најлесно до сопствен дом?

  Како најлесно до сопствен дом?

  Кои чекори треба да ги поминете за да добиете станбен кредит? Кога размислуваме за својата иднина, а, секако, и за иднината на своето семејство, она…