Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,839.16 -3.12%    CEVI 650.00 -13.45%    GRNT 1,053.27 -4.25%    KMB 5,610.00 -2.27%    MPT 73,895.25 -4.22%    OHB 6,212.36 1.01%    OKTA 4,700.00 -2.08%    SBT 2,534.00 -9.98%    STIL 99.59 -1.65%    TETE 2,351.28 -2.84%    TNB 16,587.50 -0.91%    TTK 1,397.00 -2.96%    UNI 2,250.00 -2.58%    ZPKO 1,500.00 -8.81%    

Овие работи треба да ги правите побрзо

Време: 13:54

Датум: февруари 8, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Некои работи бараат повеќе време за реализација. Чекањето е нешто што го убива човекот, а ние ќе се позанимаваме со нештата кои се прават пребрзо и се извршуваат механички, а за чија реализација не е потребно многу време.

Во листата на работи кои треба да се работат побрзо, на прво место е готвењето.

Постојат милион начини да се забрзаат досадните задачи во кујната, а клучот е во изнаоѓањето на рецепти кои се лесни и штедат време.

Значително се забрзува времето кога храната само се загрева, а оние кои немаат многу време, може да користат конзерви или да сварат зеленчук, со што во голема мера ќе заштедат време.

brzo-gotv

Брзото облекување е исто така многу важен момент. Доколку го одолговлекувате станувањето од кревет, на вашето излежување ќе му нема крај. Затоа, најдобро е пред спиење да спремите облека која ќе ја носите следниот ден. На тој начин ќе ви биде многу полесно во утринските часови. Девојки, задолжително одлучете што ќе комбинирате следниот ден. Не е добро да се смислува што да се облече во последен момент, бидејќи ќе изгубите многу време.

brzo-spremen

Неможе секој да куца брзо на тастатура, но патот до оваа вештина е во праксата и вежбањето. Секој ден вежбајте по малку, и куцањето на слепо нема да ви биде непознато. Ова не се однесува само на пишување на компјутер на работа, туку исто така и на мобилните телефони. Побрзо ќе одговарате на пораките, ќе му се јавите на некој и слично.

brzo-kucanje

Читајте побрзо!

Успехот може да биде бавен доколку сте бавни читатели. Затоа забрзајте го читањето и задоволството ќе биде поубаво. Ќе забележите подобрување на работа, но и дома, на пример кога ќе читате книга.

Постојаното читање не книги ја зголемува желбата за читање, а воедно и брзината.

brzo-citanje

Несоницата е за многумина проблем, а кога станува честа, проблемите се уште поголеми. Не само што лошо спиете, туку последиците се видливи и наутро, во форма на несоница, главоболки, болки во грбот. Затоа, подобро е да ја спречите отколку да ја лечите. Посетете доктор, и тој ќе ви го каже најдобриот рецепт за тоа како веднаш да заспиете.

Исто така, доколку го уморите вашето тело, многу полесно ќе заспиете. Трчањето пред спиење ви гарантира поубав сон, а воедно и полесно заспивање.

Постојат примери на луѓе кои пуштаат музика за успивање, како што се звуци од природата и ориентална музика. Обидете се било што, бидејќи тоа е за ваше добро.

brzo-spienje

Колкумина од вас би сакале да се клонираат кога треба да се прави генерално чистење на куќата?

Толку многу да се направи а толку малку време. Затоа, најважна е добрата организација . Ако имате план, куќата може да се исчисти за помалку од еден час. Алиштата за перење се ставаат во машина, садовите во машина за садови, се чисти со правосмукалка, а работите многу полесно одат кога се на перење валканите алишта.

Не дозволувајте вашата куќа да биде во премногу лоша состојба, за да не можете да ја очистите со денови.

Одржувајте се себе си и вашата околина чисти, и на тој начин ќе имате помалку работа, а од друга страна на себе ќе си направите голема услуга.

brza-organizacija

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Во денешно време технологијата е секојдневие и никој не може да си го замисли животот без неа, иако до пред само дваесетина години сме немале…

 • Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  „Како беше на интервјуто за работа?“ “Феноменално!” Ова звучи како мит, зарем не? Еве што треба да направите, според научниците. Мора „длабоко да погледнете“ во…

 • Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Новата економска криза е тука, најавуваат бројни економски аналитичари, а тоа е закана за работниците ширум светот. За време на „големата рецесија“, само во САД…

 • Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите…

 • Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Милијардерот Џек Ма, кој долго време е главен поборник на екстремната кинеска работна култура, вели дека луѓето би требало да бидат во можност да работат…

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…