Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Однесувањето кое не ве води до работа

Време: 15:46

Датум: февруари 7, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Да бидеме реални, денес навистина е тешко да се добие шанса за разговор за работа. Прочитајте што никако не смеете да направите доколку сакате да му се допаднете на работодавецот и да поминете во следната фаза.

Не одете неподготвени

Пред да одите на интервјуто за разговор дознајте нешто повеќе за политиката на таа компанија со цел да знаете да одговорите на прашањата поврзани за нивното работење. Дури и ако не ве прашаат, дадете им некој комплимент или спомнете нешто од нивното работење што кај вас оставило добар впечаток.

Облечете се соодветно

Облеката не го прави човекот, но првиот впечаток е многу важен. Затоа потрудете се да оставите добар впечаток, облечете се уредно и прикладно. Избегнувајте ги мини здолништата, шарените фустани, деколтето, нападните бои и сл.

Не доцнете

Не само што не смеете да задоцните, туку не смеете ниту да отидете во точното време, одете некоја минута порано од договорениот состанок. Проверете го времето, гужвата во градот… со цел навремено да стигнете.

Не ги критикувајте претходните работодавци

Без оглед колку не сте се сложувале со поледниот работодавец, тој не смее да биде тема на муабет со новиот работодавец. Особено се штетни фразите во кои го искажувате вашето незадоволство и омраза кон него, избегнете го тој муабет, тоа е непрофесионално.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

  Во денешно време технологијата е секојдневие и никој не може да си го замисли животот без неа, иако до пред само дваесетина години сме немале…

 • Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  Три работи кои морате да ги знаете за да “растурите” на интервју за работа

  „Како беше на интервјуто за работа?“ “Феноменално!” Ова звучи како мит, зарем не? Еве што треба да направите, според научниците. Мора „длабоко да погледнете“ во…

 • Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Топ 15 занимања кои ќе бидат барани кога ќе дојде следната криза

  Новата економска криза е тука, најавуваат бројни економски аналитичари, а тоа е закана за работниците ширум светот. За време на „големата рецесија“, само во САД…

 • Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Зошто сите озборуваме, а презираме озборувања?

  Од безопасни гласини до олеснување – секој озборува понекогаш. Но, сите би рекле дека не одобруваат разговори за отсутните, дека не е убаво. Сепак, психолозите…

 • Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Џек Ма: Луѓето треба да работат само три дена во неделата

  Милијардерот Џек Ма, кој долго време е главен поборник на екстремната кинеска работна култура, вели дека луѓето би требало да бидат во можност да работат…

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…