Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Овие два природни лека ги лекуваат проблемите со желудникот

Време: 14:26

Датум: февруари 7, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Доколку и вас ве мачи гастритис или киселина во желудникот, задолжително пробајте ги овие два алтернативни рецепти, бидејќи можат многу да ви помогнат во отстранувањето на тешкотиите.

Без оглед дали станува збор за лоша или нередовна исхрана или нешто друго, секој од нас повремено го мачи болка во желудникот, а лекот за тоа е толку едноставен така што секој без мака може да го направи за пет минути.

Станува збор за ефикасни рецепти од колекцијата на Мухамед Хамрајев, претседател на Академијата за народна медицина во Узбекистан, кои можат да ги ублажат симптомите на гастритис и други тешкотии со стомакот.

Сок од тиква

На половина литар сок додадете 2 лажици мед и една лажица јаболко или вински оцет. Од овој сок болката моментално ќе престане.

Каша од пченка и грашок

Сомелете и помешајте 6 делови пченка и 4 делови грашок. Мешавината прелијте ја со зовриена вода и пијте. Ова е народно средство против гастритис. Ако имате проблем или болка во желудникот, таа ќе исчезне веднаш.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Понекогаш најпростите намирници, кои секој ги има во кујната, можат да направат чудо за вашето здравје. Познатата изрека „чаша млеко и во кревет“ не е воопшто…

 • Едноставен рецепт против затнат нос и грло

  Едноставен рецепт против затнат нос и грло

  Солената вода одамна се користи како природно средство против некои непријатни појави, како што е воспалението на грлото, при кое таа ги одржува дишните патишта влажни.…

 • Доколку често консумирате овошје треба да ги знаете овие 4 нешта

  Доколку често консумирате овошје треба да ги знаете овие 4 нешта

  Овошјето во последно време неправедно започна да го бие лош глас, и тоа поради фруктозата. Поединци веруваат дека фруктозата од овошјето предизвикува зголемено ниво на…

 • Мултивитамински напиток врз база на куркума

  Мултивитамински напиток врз база на куркума

  Овој напиток е вистинска ризница на лековити состојки, а многу едноставно се подготвува… Состојки: – 1 лажица куркума во прав – 5 см корен од…

 • Билна мешавина која ќе ви помогне при проблеми со цисти

  Билна мешавина која ќе ви помогне при проблеми со цисти

  Цистите се патолошки промени со кои се борат дури 80 проценти од жените. Погледнете го овој лековит рецепт за чај од природата кој ќе ви…

 • Овие намирници го скротуваат апетитот!

  Овие намирници го скротуваат апетитот!

  Најголем дел од производите за слабеење (таблети, сирупи) имаат за цел да го намалат апетитот. Но, најдобро е на природен начин да го контролирате својот…

 • Природни лекови со кои ќе ја победите анемијата

  Природни лекови со кои ќе ја победите анемијата

  Доколку страдате од недостаток на железо во крвта, обидете се да се излекувате со неколку природни состојки кои ги наоѓаме во секојдневните намирници. Вашата крвна слика веднаш…

 • Сируп против настинки и грип кој можете сами да го направите

  Сируп против настинки и грип кој можете сами да го направите

  Не фрлајте пари на скапите лекови и препарати против настинка кога самите во домот можете да направите сируп кој е многу поефикасен од било кој…

 • Овој напиток ќе ви даде многу енергија

  Овој напиток ќе ви даде многу енергија

  Ако овие денови сте многу уморни и поспани, направете природен напиток кој моментално ќе ве „врати во живот“. Природните сокови секогаш се најдоброто решение, бидејќи…

 • Откријте какво е вашето здравје со помош на јазикот

  Откријте какво е вашето здравје со помош на јазикот

  Симптомите на болестите се покажуваат на различни начини, но она што веројатно не сте го знаеле е дека првите знаци на болестите може да ги…