Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Прашање е да се биде трпелив или нетрпелив?

Време: 15:17

Датум: февруари 5, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Дали ви е познато барем едно од следниве сценарија?

– На автобуската станица го чекате 15 минути вашиот автобус, додека еден по друг постојано поминуваат автобуси кои не ве водат до саканата дестинација.

– На семафорот свети жолтото светло баш кога треба да тргнете, а премногу брзате. Ух, сега треба да чекате уште неколку минути додека не светне зелено.

– Чекате во ред на шалтер, и таман сте пристапиле до шалтерот, работничката ви вели дека системот „паднал“. А покрај тоа и дека ви фали уште еден документ.

Па кој не би го изгубил трпението после сето ова…

Во денешното брзо време, лесно го губиме трпението дури и кога еден клик на интернет не носи до саканата страница за четвртина секунда побавно од тоа што очекуваме. Толку се преместени границите на трпение, така што не е чудно што кога чекаме нешто подолго од минута, започнуваме да лупкаме со нозете во подот, нервозно гледаме на часовникот и издишуваме.

Како да не го изгубите трпението

Трпението е доблест која краси многумина. Се прашувате како да го повратите (ако сте го загубиле), како да го стекнете (ако го немате)… Следниот едноставен совет ќе ви помогне да го зајакнете трпението: додека чекате во вашиот ред и знаете дека тоа не можете да го промените, не чекајте. Наместо тоа, секогаш при рака имајте книга, нотес, или обавете некој важен телефонски повик, со цел да не губите време и трпение. Употребете го времето кое ви е на располагање на ефективен начин, така што ќе се чувствувате задоволни и поретко ќе ви се случува да паднете во искушение, всушност, нетрпение.

Трпението и вистинското време

Некогаш сте нетрпеливи не само да дојдете на ред, туку и да стигнете до некоја ваша цел, тоа што го сакате конечно да се случи. Меѓутоа, колку често помислувате дека можеби тогаш кога вие сакате и не баш најдобриот момент сонот да ви оствари? Сами ја кроите својата судбина, но понекогаш не сте во можност да направите нешто да се случи пред да дојде вистинскиот момент. Треба да бидете трпеливи и упорни, верувајќи дека со соодветното работење благовремено ќе стигнете до целта.

Зошто да бидете трпеливи?

Затоа што трпението носи позитивна енергија, подобро влијае на вашето здравје од нетрпението и ја зајакнува вашата самоконтрола. Исто така, трпението ве учи дека не можете во секој момент да го имате тоа што го сакате, туку дека треба да бидете задоволни од тоа што го имате сега и трпеливо да се стремите кон своите цели.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Некои луѓе дознаваат што сакаат да работат многу рано. Најчесто се одлучуваат да ја градат кариерата како своите родители. Други ги откриваат своите амбиции во…

 • Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Како тоа некој ги постигнува своите цели и знае за чувството на успех, а на некој неуспех му е средно име? И едниот и другиот…

 • Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Секогаш се истакнува дека во деловниот живот треба да знаете како да се истакнете. И во тоа нема ништо лошо – освен ако тоа не…

 • Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Често на работното место се случува шефот толку да ве извади од такт да не можете да се воздржите и во тој момент да посакате…

 • Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Разговорите со шефот речиси секогаш се непријатни, па повеќето од вработените се обидуваат да ги избегнат, но понекогаш тие се неопходни за да ги заштитите…

 • За добра комуникација потребни се овие нешта!

  За добра комуникација потребни се овие нешта!

  Постојат неколку правила кои се основни за добра комуникација. Треба да ги имате на ум и да ги применувате во секојдневната конверзација со луѓето кои…

 • На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  Доколку на разговорот за работа работодавецот ве запраша дали имате некое прашање, би делувале незаинтересирано доколку кажете дека се ви е јасно и немате прашање.…

 • Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Корисно е да ги слушате советите од поискусните колеги или од успешните поединци во секторот кој вас ве интересира. Меѓутоа, тоа не значи дека секој…

 • 10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  Стара поговорка вели „учиш додека си жив“. Меѓутоа, некои животно важни работи се учат уште во раното детство. Блогот The Fast Track претставува 10 нешта…

 • Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Некои луѓе едноставно секогаш доцнат, без оглед колку рано станале, тие секогаш ќе дојдат на работа подоцна отколку другите и тоа нема врска со фактот…