Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Прашање е да се биде трпелив или нетрпелив?

Време: 15:17

Датум: февруари 5, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Дали ви е познато барем едно од следниве сценарија?

– На автобуската станица го чекате 15 минути вашиот автобус, додека еден по друг постојано поминуваат автобуси кои не ве водат до саканата дестинација.

– На семафорот свети жолтото светло баш кога треба да тргнете, а премногу брзате. Ух, сега треба да чекате уште неколку минути додека не светне зелено.

– Чекате во ред на шалтер, и таман сте пристапиле до шалтерот, работничката ви вели дека системот „паднал“. А покрај тоа и дека ви фали уште еден документ.

Па кој не би го изгубил трпението после сето ова…

Во денешното брзо време, лесно го губиме трпението дури и кога еден клик на интернет не носи до саканата страница за четвртина секунда побавно од тоа што очекуваме. Толку се преместени границите на трпение, така што не е чудно што кога чекаме нешто подолго од минута, започнуваме да лупкаме со нозете во подот, нервозно гледаме на часовникот и издишуваме.

Како да не го изгубите трпението

Трпението е доблест која краси многумина. Се прашувате како да го повратите (ако сте го загубиле), како да го стекнете (ако го немате)… Следниот едноставен совет ќе ви помогне да го зајакнете трпението: додека чекате во вашиот ред и знаете дека тоа не можете да го промените, не чекајте. Наместо тоа, секогаш при рака имајте книга, нотес, или обавете некој важен телефонски повик, со цел да не губите време и трпение. Употребете го времето кое ви е на располагање на ефективен начин, така што ќе се чувствувате задоволни и поретко ќе ви се случува да паднете во искушение, всушност, нетрпение.

Трпението и вистинското време

Некогаш сте нетрпеливи не само да дојдете на ред, туку и да стигнете до некоја ваша цел, тоа што го сакате конечно да се случи. Меѓутоа, колку често помислувате дека можеби тогаш кога вие сакате и не баш најдобриот момент сонот да ви оствари? Сами ја кроите својата судбина, но понекогаш не сте во можност да направите нешто да се случи пред да дојде вистинскиот момент. Треба да бидете трпеливи и упорни, верувајќи дека со соодветното работење благовремено ќе стигнете до целта.

Зошто да бидете трпеливи?

Затоа што трпението носи позитивна енергија, подобро влијае на вашето здравје од нетрпението и ја зајакнува вашата самоконтрола. Исто така, трпението ве учи дека не можете во секој момент да го имате тоа што го сакате, туку дека треба да бидете задоволни од тоа што го имате сега и трпеливо да се стремите кон своите цели.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…

 • Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Новите активности ќе го исполнат вашето време и ќе ве натераат да се чувствувате подобро. Значи, имаме неколку идеи кои ќе ве инспирираат да најдете…

 • Шест совети како да создадете личен бренд

  Шест совети како да создадете личен бренд

  Сакате да покренете личен бренд и да зачекорите во успех? Обидете се со следниве одлични совети! Ако сте често на интернет, почнете да размислувате како…

 • Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Дали некогаш сте се запрашале – како е можно да излезете на крај со обврските кога ги имате премногу? Од друга страна, ако имате само една…

 • 30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  Користејќи ги проекциите за вработување и податоците за плата од американскиот Завод за статистика на труд, Bisnis Insider ги откри 30-те добро платени работи кои…

 • Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Дали знаете што имаат заеничко Дизни, Стив Џобс, Ани Винтур и Роберт Редфорд? Сите се успешни и богати, кои отказот од работа на ги уништи…