Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Вашите колеги ги излудуваат овие нешта

Време: 12:43

Датум: февруари 4, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Без оглед на тоа дали ги сакаме нашите колеги или не, сепак минуваме голем дел од денот со нив. Веројатно нечие смеење ви оди на нерви или нечие брзо зборување ве излудува. Но, морате да знаете дека и кога станува збор за вас, вашите колеги имаат одредени работи кои можеби им пречат повеќе отколку што мислите.

„Тоа не е моја работа“– Кога некому велите дека тоа не е ваша работа е како да кажувате некому дека нема да помогнете, ако не морате. Доколку некој мисли дека тоа е ваша работа, а тоа не е така, упатете ги до личноста која е одговорна за конкретната задача. Доколку некој побара помош за задача или проект кои не се ваша работа, помогнете му.

Се чудите на унапредувањата – Тоа е некултурно и непрофесионално. И онака знаете дека не секогаш најдобриот ја заслужува наградата. Не одете наоколу чудејќи се, објаснувајќи и прашувајќи ги другите, бидејќи кога ќе стигнете на ред за унапредување, истото ќе ви се случи и вам.

„Не кажувај никому, но…“ – Избегнувајте ги озборувањата, доколку можете. Знаеме дека тие се чести на работа, но барем потрудете се вие да не ги започнувате. Не зборувајте негативно за колегите, бидејќи така само ќе успеете да си го изгубите кредибилитетот, ништо повеќе.

Раскажувања за претходната вечер – Верувајте, колку и да ви е интересно вам, никој не сака да слуша за лудо поминатата вечер. Дури и да има луѓе на кои им е интересно да слушнат како сте си поминале, сепак мнозинството се оние кои не ги интересира, ни малку.

Објаснувања дека немате време за нешто – Ништо не е поужасно на работното место од оние луѓе кои велат дека немаат време за ништо. Дури навистина да сте претрупани со работа, веројатно повторно ваш недостаток е тоа што не знаете да се организирате. Кога велите „немам време за тоа“ тоа во превод значи „не сакам да ја правам таа конкретна работа“.

Глупави, долги прашања – Во ред е доколку сакате активно да учествувате на состаноците, но многуте прашања никому не му се забавни. Особено доколку нивните одговори се очигледни.

„Тоа не е моја вина“ – Дури и да не сте сосема виновни, сепак прифатете ја вашата улога во неуспешната приказна. Признајте дека сте згрешиле. Бидете подготвени да добиете критики и да ја наведнете главата штом ќе згрешите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Вашите колеги ги излудуваат овие нешта

 1. Пингбек: Вашите колеги ги излудуваат овие нешта - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Некои луѓе дознаваат што сакаат да работат многу рано. Најчесто се одлучуваат да ја градат кариерата како своите родители. Други ги откриваат своите амбиции во…

 • Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Како тоа некој ги постигнува своите цели и знае за чувството на успех, а на некој неуспех му е средно име? И едниот и другиот…

 • Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Секогаш се истакнува дека во деловниот живот треба да знаете како да се истакнете. И во тоа нема ништо лошо – освен ако тоа не…

 • Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Често на работното место се случува шефот толку да ве извади од такт да не можете да се воздржите и во тој момент да посакате…

 • Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Разговорите со шефот речиси секогаш се непријатни, па повеќето од вработените се обидуваат да ги избегнат, но понекогаш тие се неопходни за да ги заштитите…

 • За добра комуникација потребни се овие нешта!

  За добра комуникација потребни се овие нешта!

  Постојат неколку правила кои се основни за добра комуникација. Треба да ги имате на ум и да ги применувате во секојдневната конверзација со луѓето кои…

 • На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  Доколку на разговорот за работа работодавецот ве запраша дали имате некое прашање, би делувале незаинтересирано доколку кажете дека се ви е јасно и немате прашање.…

 • Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Корисно е да ги слушате советите од поискусните колеги или од успешните поединци во секторот кој вас ве интересира. Меѓутоа, тоа не значи дека секој…

 • 10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  Стара поговорка вели „учиш додека си жив“. Меѓутоа, некои животно важни работи се учат уште во раното детство. Блогот The Fast Track претставува 10 нешта…

 • Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Некои луѓе едноставно секогаш доцнат, без оглед колку рано станале, тие секогаш ќе дојдат на работа подоцна отколку другите и тоа нема врска со фактот…