Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Вашите колеги ги излудуваат овие нешта

Време: 12:43

Датум: февруари 4, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Без оглед на тоа дали ги сакаме нашите колеги или не, сепак минуваме голем дел од денот со нив. Веројатно нечие смеење ви оди на нерви или нечие брзо зборување ве излудува. Но, морате да знаете дека и кога станува збор за вас, вашите колеги имаат одредени работи кои можеби им пречат повеќе отколку што мислите.

„Тоа не е моја работа“– Кога некому велите дека тоа не е ваша работа е како да кажувате некому дека нема да помогнете, ако не морате. Доколку некој мисли дека тоа е ваша работа, а тоа не е така, упатете ги до личноста која е одговорна за конкретната задача. Доколку некој побара помош за задача или проект кои не се ваша работа, помогнете му.

Се чудите на унапредувањата – Тоа е некултурно и непрофесионално. И онака знаете дека не секогаш најдобриот ја заслужува наградата. Не одете наоколу чудејќи се, објаснувајќи и прашувајќи ги другите, бидејќи кога ќе стигнете на ред за унапредување, истото ќе ви се случи и вам.

„Не кажувај никому, но…“ – Избегнувајте ги озборувањата, доколку можете. Знаеме дека тие се чести на работа, но барем потрудете се вие да не ги започнувате. Не зборувајте негативно за колегите, бидејќи така само ќе успеете да си го изгубите кредибилитетот, ништо повеќе.

Раскажувања за претходната вечер – Верувајте, колку и да ви е интересно вам, никој не сака да слуша за лудо поминатата вечер. Дури и да има луѓе на кои им е интересно да слушнат како сте си поминале, сепак мнозинството се оние кои не ги интересира, ни малку.

Објаснувања дека немате време за нешто – Ништо не е поужасно на работното место од оние луѓе кои велат дека немаат време за ништо. Дури навистина да сте претрупани со работа, веројатно повторно ваш недостаток е тоа што не знаете да се организирате. Кога велите „немам време за тоа“ тоа во превод значи „не сакам да ја правам таа конкретна работа“.

Глупави, долги прашања – Во ред е доколку сакате активно да учествувате на состаноците, но многуте прашања никому не му се забавни. Особено доколку нивните одговори се очигледни.

„Тоа не е моја вина“ – Дури и да не сте сосема виновни, сепак прифатете ја вашата улога во неуспешната приказна. Признајте дека сте згрешиле. Бидете подготвени да добиете критики и да ја наведнете главата штом ќе згрешите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Вашите колеги ги излудуваат овие нешта

 1. Пингбек: Вашите колеги ги излудуваат овие нешта - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…

 • Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Новите активности ќе го исполнат вашето време и ќе ве натераат да се чувствувате подобро. Значи, имаме неколку идеи кои ќе ве инспирираат да најдете…

 • Шест совети како да создадете личен бренд

  Шест совети како да создадете личен бренд

  Сакате да покренете личен бренд и да зачекорите во успех? Обидете се со следниве одлични совети! Ако сте често на интернет, почнете да размислувате како…

 • Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Дали некогаш сте се запрашале – како е можно да излезете на крај со обврските кога ги имате премногу? Од друга страна, ако имате само една…

 • 30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  Користејќи ги проекциите за вработување и податоците за плата од американскиот Завод за статистика на труд, Bisnis Insider ги откри 30-те добро платени работи кои…

 • Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Дали знаете што имаат заеничко Дизни, Стив Џобс, Ани Винтур и Роберт Редфорд? Сите се успешни и богати, кои отказот од работа на ги уништи…