Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Напредувајте така што ќе ја избегнете деловната рутина

Време: 12:23

Датум: февруари 2, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Се чувствувате како засекогаш да сте заробени во здодевната рутина од 08:00 до 16:00?

Лесно е да западнете во секојдневната рутина работа-дома, па потоа и во рутината по работното време, а тешко е да излезете од неа. Размислете добро што е тоа што ве запира и ви ја одвлекува енергијата и дали можете да примените некои од наредниве совети.

Избркајте ги негативците

Ги знаете оние кои постојано се жалат колку им е тешко и како имаат полни раце работа дури и кога тоа не е така? Сигурно познавате некој таков, и да немате ингеренции да го избркате, барем избегнете го, не ги слушајте неговите лелекања и стоjте подалеку од ваквите.

Променете ги активностите

Нема да биде лесно на работа да го промените секторот, но доколку покажете дека сте успешни и на некое друго поле може и тоа да ви успее. Променете ја позицијата и активностите. Мотивирајте се за да успеете, посетете некоја забава, читајте, информирајте се, поврзете се – сето ова влијае на вашето расположение а воедно и на вашиот успех.

Изберете си учители

Изберете неколку учители од секторот со кој сакате да се занимавате. Натерајте ги да ви кажат што мислат тие за вашиот потег, придобијте ја нивната поддршка и научете нешто повеќе од нив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Напредувајте така што ќе ја избегнете деловната рутина

 1. Пингбек: Напредувајте така што ќе ја избегнете деловната рутина - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Некои луѓе дознаваат што сакаат да работат многу рано. Најчесто се одлучуваат да ја градат кариерата како своите родители. Други ги откриваат своите амбиции во…

 • Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Како тоа некој ги постигнува своите цели и знае за чувството на успех, а на некој неуспех му е средно име? И едниот и другиот…

 • Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Секогаш се истакнува дека во деловниот живот треба да знаете како да се истакнете. И во тоа нема ништо лошо – освен ако тоа не…

 • Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Често на работното место се случува шефот толку да ве извади од такт да не можете да се воздржите и во тој момент да посакате…

 • Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Разговорите со шефот речиси секогаш се непријатни, па повеќето од вработените се обидуваат да ги избегнат, но понекогаш тие се неопходни за да ги заштитите…

 • За добра комуникација потребни се овие нешта!

  За добра комуникација потребни се овие нешта!

  Постојат неколку правила кои се основни за добра комуникација. Треба да ги имате на ум и да ги применувате во секојдневната конверзација со луѓето кои…

 • На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  Доколку на разговорот за работа работодавецот ве запраша дали имате некое прашање, би делувале незаинтересирано доколку кажете дека се ви е јасно и немате прашање.…

 • Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Корисно е да ги слушате советите од поискусните колеги или од успешните поединци во секторот кој вас ве интересира. Меѓутоа, тоа не значи дека секој…

 • 10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  Стара поговорка вели „учиш додека си жив“. Меѓутоа, некои животно важни работи се учат уште во раното детство. Блогот The Fast Track претставува 10 нешта…

 • Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Некои луѓе едноставно секогаш доцнат, без оглед колку рано станале, тие секогаш ќе дојдат на работа подоцна отколку другите и тоа нема врска со фактот…