Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Неколку совети при барање нова работа

Време: 14:04

Датум: февруари 1, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Доколку не сте задоволни од условите на моменталното работно места и барате нова работа, тогаш тоа нека не биде во временскиот период од 08:00 до 16:00, односно во периодот кога сте на работа. Нормално, не давајте отказ додека не пронајдете нова работа, а како да направите тоа да биде незабележително прочитајте во следниот текст…

Не отстапувајте од рутината

Ако вашата работа бара униформа, секако дека ќе привлечете внимание ако се појавите во таа униформа на новото интервју за работа. Затоа закажете го интервјуто надвор од работното време, а ако тоа не можно, земете слободен ден од работа.

Не кажувајте на никого

Ако секој ден ручате со колегите, не им спомнувајте за новата работа, дури ни на оние најблиските, а особено внимавајте да не ги оставите отворени веб страните од огласите за нови работни места на вашето работно биро. Не само што ризикувате да се појави трач, туку приказната може да биде проширена преку „расипан телефон“ и уште повеќе да ја влоши вашата состојба.

Бидете професионалец

Избегнете ја објавата за барањето на ново работно место на LinkedIn, но избегнете ги и објавите на социјалните мрежи, особено за враме на работа. Покажете почитување кон компанијата во која во моментот работите, без оглед на се.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Неколку совети при барање нова работа

 1. Пингбек: Неколку совети при барање нова работа - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Пронајдете ја вашата идеална кариера!

  Некои луѓе дознаваат што сакаат да работат многу рано. Најчесто се одлучуваат да ја градат кариерата како своите родители. Други ги откриваат своите амбиции во…

 • Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Каде грешиме затоа што сите сме родени за успех?

  Како тоа некој ги постигнува своите цели и знае за чувството на успех, а на некој неуспех му е средно име? И едниот и другиот…

 • Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Не правете го ова за да се истакнете на работното место

  Секогаш се истакнува дека во деловниот живот треба да знаете како да се истакнете. И во тоа нема ништо лошо – освен ако тоа не…

 • Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Што треба да сторите да не „пукнете на работа“?

  Често на работното место се случува шефот толку да ве извади од такт да не можете да се воздржите и во тој момент да посакате…

 • Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Секој вработен треба да разговара со својот шеф за овие три работи!

  Разговорите со шефот речиси секогаш се непријатни, па повеќето од вработените се обидуваат да ги избегнат, но понекогаш тие се неопходни за да ги заштитите…

 • За добра комуникација потребни се овие нешта!

  За добра комуникација потребни се овие нешта!

  Постојат неколку правила кои се основни за добра комуникација. Треба да ги имате на ум и да ги применувате во секојдневната конверзација со луѓето кои…

 • На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  На разговорот за работа што би требало да го прашате потенцијалниот работодавец?

  Доколку на разговорот за работа работодавецот ве запраша дали имате некое прашање, би делувале незаинтересирано доколку кажете дека се ви е јасно и немате прашање.…

 • Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Слободно можете да ги заборавите овие 4 бизнис совети

  Корисно е да ги слушате советите од поискусните колеги или од успешните поединци во секторот кој вас ве интересира. Меѓутоа, тоа не значи дека секој…

 • 10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  10 работи од градинка кои важат и во бизнисот

  Стара поговорка вели „учиш додека си жив“. Меѓутоа, некои животно важни работи се учат уште во раното детство. Блогот The Fast Track претставува 10 нешта…

 • Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Сите оптимисти имаат нешто заедничко

  Некои луѓе едноставно секогаш доцнат, без оглед колку рано станале, тие секогаш ќе дојдат на работа подоцна отколку другите и тоа нема врска со фактот…