Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Неколку совети при барање нова работа

Време: 14:04

Датум: февруари 1, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Доколку не сте задоволни од условите на моменталното работно места и барате нова работа, тогаш тоа нека не биде во временскиот период од 08:00 до 16:00, односно во периодот кога сте на работа. Нормално, не давајте отказ додека не пронајдете нова работа, а како да направите тоа да биде незабележително прочитајте во следниот текст…

Не отстапувајте од рутината

Ако вашата работа бара униформа, секако дека ќе привлечете внимание ако се појавите во таа униформа на новото интервју за работа. Затоа закажете го интервјуто надвор од работното време, а ако тоа не можно, земете слободен ден од работа.

Не кажувајте на никого

Ако секој ден ручате со колегите, не им спомнувајте за новата работа, дури ни на оние најблиските, а особено внимавајте да не ги оставите отворени веб страните од огласите за нови работни места на вашето работно биро. Не само што ризикувате да се појави трач, туку приказната може да биде проширена преку „расипан телефон“ и уште повеќе да ја влоши вашата состојба.

Бидете професионалец

Избегнете ја објавата за барањето на ново работно место на LinkedIn, но избегнете ги и објавите на социјалните мрежи, особено за враме на работа. Покажете почитување кон компанијата во која во моментот работите, без оглед на се.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Неколку совети при барање нова работа

 1. Пингбек: Неколку совети при барање нова работа - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…

 • Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Новите активности ќе го исполнат вашето време и ќе ве натераат да се чувствувате подобро. Значи, имаме неколку идеи кои ќе ве инспирираат да најдете…

 • Шест совети како да создадете личен бренд

  Шест совети како да создадете личен бренд

  Сакате да покренете личен бренд и да зачекорите во успех? Обидете се со следниве одлични совети! Ако сте често на интернет, почнете да размислувате како…

 • Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Дали некогаш сте се запрашале – како е можно да излезете на крај со обврските кога ги имате премногу? Од друга страна, ако имате само една…

 • 30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  Користејќи ги проекциите за вработување и податоците за плата од американскиот Завод за статистика на труд, Bisnis Insider ги откри 30-те добро платени работи кои…

 • Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Дали знаете што имаат заеничко Дизни, Стив Џобс, Ани Винтур и Роберт Редфорд? Сите се успешни и богати, кои отказот од работа на ги уништи…