Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Започнете со работење, доста со размислување!

Време: 12:10

Датум: јануари 19, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците, ние често сме заглавени во повторување на истите аргументи наместо да направиме избор. Ефективните лидери развиваат доверба за да превземат решителна акција, вештина која ги прави попродуктивни.

Како лидер вие сакате да го пронајдете најдоброто решение. Сакате да направите истражување, да се консултирате со вашиот тим, да претставите јасни опции, но внимавајте да не заглавите во тоа која опција е најдобра.

Ако се најдете заглавени во донесување одлуки (како што сме сите понекогаш), еве три начини да го пробиете тој циклус:

1. Фокусирајте се да бидете прилагодливи, а не совршени. Многу менаџери се во потрага по правиот одговор, или решение кое ќе гарантира успех. “Лидерите мора да признаат дека тоа е всушност невозможно да се подготви за секој можен исход”. Дури и внимателните одлуки често имаат последици.

Имајте цел да бидете приспособливи. Трендот во бизнисот дефинитивно цели кон полесно планирање. Стратегијата го олеснува товарот на индивидуалните одлуки и ви дава повеќе моќ да го промените курсот откако ќе добиете нови информации.

2. Вклучете ја можноста за неуспех. Многу од менаџерите што дебатираат, се расправаат и негодуваат и потоа создаваат еден бесконечен циклус. Нивните аргументи се со цел да спречат неуспех, но иронично го прават спротивното. За да се ослободите од парализата на прекувремено размислување, треба да бидете удобни со фактот дека секоја од вашите опции може да доведе до неуспех.

Оставете го стравот од неуспех на страна и размислувајте за неуспехот поразлично. Наместо да го гледате како крајна точка, гледајте го како почетна. Гледајте го како нова информација која ви дава можност да се прилагодите и подобрите.

3. Слушајте ги вашите инстинкти. На крајот на краиштата, треба да направите избор врз она што го чувствувате. Ако не сте сигурни што треба да направите фрлете паричка. Вашиот инстинкт ќе ви помогне – верувајте во тоа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…

 • Кога неуспехот е добра работа?

  Кога неуспехот е добра работа?

  Верувале или не, понекогаш и неуспехот во нешто може да биде добар. Секако, секогаш има но… Меѓутоа, познатото ”но” денес и во овој случај не…