Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Започнете со работење, доста со размислување!

Време: 12:10

Датум: јануари 19, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците, ние често сме заглавени во повторување на истите аргументи наместо да направиме избор. Ефективните лидери развиваат доверба за да превземат решителна акција, вештина која ги прави попродуктивни.

Како лидер вие сакате да го пронајдете најдоброто решение. Сакате да направите истражување, да се консултирате со вашиот тим, да претставите јасни опции, но внимавајте да не заглавите во тоа која опција е најдобра.

Ако се најдете заглавени во донесување одлуки (како што сме сите понекогаш), еве три начини да го пробиете тој циклус:

1. Фокусирајте се да бидете прилагодливи, а не совршени. Многу менаџери се во потрага по правиот одговор, или решение кое ќе гарантира успех. “Лидерите мора да признаат дека тоа е всушност невозможно да се подготви за секој можен исход”. Дури и внимателните одлуки често имаат последици.

Имајте цел да бидете приспособливи. Трендот во бизнисот дефинитивно цели кон полесно планирање. Стратегијата го олеснува товарот на индивидуалните одлуки и ви дава повеќе моќ да го промените курсот откако ќе добиете нови информации.

2. Вклучете ја можноста за неуспех. Многу од менаџерите што дебатираат, се расправаат и негодуваат и потоа создаваат еден бесконечен циклус. Нивните аргументи се со цел да спречат неуспех, но иронично го прават спротивното. За да се ослободите од парализата на прекувремено размислување, треба да бидете удобни со фактот дека секоја од вашите опции може да доведе до неуспех.

Оставете го стравот од неуспех на страна и размислувајте за неуспехот поразлично. Наместо да го гледате како крајна точка, гледајте го како почетна. Гледајте го како нова информација која ви дава можност да се прилагодите и подобрите.

3. Слушајте ги вашите инстинкти. На крајот на краиштата, треба да направите избор врз она што го чувствувате. Ако не сте сигурни што треба да направите фрлете паричка. Вашиот инстинкт ќе ви помогне – верувајте во тоа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…

 • Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Ново хоби кое можете да го испробате оваа пролет…

  Новите активности ќе го исполнат вашето време и ќе ве натераат да се чувствувате подобро. Значи, имаме неколку идеи кои ќе ве инспирираат да најдете…

 • Шест совети како да создадете личен бренд

  Шест совети како да создадете личен бренд

  Сакате да покренете личен бренд и да зачекорите во успех? Обидете се со следниве одлични совети! Ако сте често на интернет, почнете да размислувате како…

 • Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Зошто сме поефикасни кога имате повеќе обврски?

  Дали некогаш сте се запрашале – како е можно да излезете на крај со обврските кога ги имате премногу? Од друга страна, ако имате само една…

 • 30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  30 работни места кои ќе бидат најбарани и најплатени

  Користејќи ги проекциите за вработување и податоците за плата од американскиот Завод за статистика на труд, Bisnis Insider ги откри 30-те добро платени работи кои…

 • Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Генијалци кои после отказот станале многу успешни

  Дали знаете што имаат заеничко Дизни, Стив Џобс, Ани Винтур и Роберт Редфорд? Сите се успешни и богати, кои отказот од работа на ги уништи…