Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Новиот RAV4 Hybrid (фото+видео)

Време: 12:22

Датум: јануари 18, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

„Toyota“ објави нова серија фотографии од моделот „RAV4“ со хибриден погон, пред стартот на продажбата на овој „SUV“ во Европа.

Петтата генерација на „Toyotа RAV4“ имаше светска премиера пред речиси една година во Њујорк, а на европскиот пазар ќе пристигне во првиот квартал од 2019-та.

Слично како и американската верзија, и европскиот модел со хибриден погон ќе биде достапен со 2,5-литарски бензински агрегат на кој му помага електромотор.

На располагање се две опции – верзија со преден погон и вкупно 218 ks, како и 4×4 верзија со 222 ks.

Според фабричките податоци моделот со погон на сите 4 тркала забрзува од 0 дo 100 km/h зa 8,1 секунди, a просечно троши 4,4 l/100 km.

Новиот „Toyota RAV4“ е поудобен од својот претходник, а има и поголем багажен простор. Волуменот на багажникот изнесува 580 литри, што е за 80-тина литри повеќе од претходно.

„Toyota“ при промоцијата за европскиот пазар, предност и даде токму на хибридната верзија, со оглед дека во Западна Европа 85% од купувачите на моделот „RAV4“ се одлучуваат токму за ваквиот вид на погон.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Речиси сите производители ги најавуваат своите премиери со таинствени фотографии и снимки oд моделите кои ќе ги претстават на престижниот саем за автомобили во Женева…

 • Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Јапонскиот производител ги објави фотографиите и спецификациите на новата „Mazdа3“ зa европскиот пазар. „Mazda“ во Лисабон ја одржа европската презентација на новата „тројка“. Пред новинарите…

 • Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  „Ford“ ги објави фотографиите и техничките детали за спортската, „ST“ верзија на новиот „Focus“ кој ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Новиoт „Focus…

 • Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  По минатогодишниот прототип, компанијата „Manifattura Automobili Torino“ (MAT) на саемот во Женева ќе ја претстави продукциската верзија на новата инкарнација на легендарниот „Lancia Stratos“. На…

 • Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  „Bentley“ го претстави својот досега најмоќен „SUV“ модел – „Bentayga Speed“, за кој тврдат дека ја има најголемата максимална брзина од сите сериски произведени „SUV“…

 • Нето добивката на Рено потона за 35% во 2018 година

  Нето добивката на Рено потона за 35% во 2018 година

  Францускиот автомобилски гигант “Рено” во четвртокот објави значително помал нето профит за минатата година, чиј крај е обележан со шокантното апсење на поранешниот директор Карлос…

 • Porsche го подготвува теренот за Taycan (видео)

  Porsche го подготвува теренот за Taycan (видео)

  Германскиот гигант „Porsche“ полека го подготвува теренот за лансирање на својот прв електричен модел – „Taycan“. „Porsche“ ја проширува својата мрежа на станици за полнење…

 • Светска премиера: BMW X3 M и X4 M ги покажаа „мускулите“ (фото+виде)

  Светска премиера: BMW X3 M и X4 M ги покажаа „мускулите“ (фото+виде)

  Германскиот производител „BMW“ ги објави фотографиите и техничките детали на најмоќните модели од семејствата „X3“/„X4“. Баварскиот гигант се потруди да не ги зарочара фановите, па…

 • Автомобил од 16.000.000 eвра

  Автомобил од 16.000.000 eвра

  Францускиот производител на суперавтомобили „Bugatti“ на саемот во Женева треба да го изложи автомобилот во вредност од 16 милиони евра. „Bugatti“ во најпопуларниот салон ќе…

 • Новиот „Audi A3“ пристигнува и во хибридна верзија

  Новиот „Audi A3“ пристигнува и во хибридна верзија

  За неколку месеци „Audi“ ќе ја претстави четвртата генерација од моделот „A3“, кој ќе добие и хибридна верзија. Хибридниот „A3“ ќе ја има „e-Tron“ ознаката,…