Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Кому му припаѓаат парите од познатата фонтана?

Време: 15:00

Датум: јануари 14, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Меѓу римската градоначалничка и Католичката црква во овој град настана спор поради металните парички што се собираат од светски познатата Фонтана ди Треви.

Имено, од оваа речиси триста години стара фонтана, која годишно ја посетуваат милиони туристи и во неа фрлаат монети, за 12 месеци во просек се собираат приближно 1,5 милион евра.

Досега овие пари традиционално ги добиваше црквата која преку донации ги распределуваше за сиромашните и на оние што им се најмногу потребни. Но, сега, градоначалничката на Рим, Вирџинија Раги, сака овие пари да ги троши за обнова и подобрување на градската инфраструктура. Црквата, пак, педупредува дека во таков случај сиромашните луѓе ќе станат уште посиромашни.

„Не предвидовме ваква загуба“, изјави свештеникот Бенони Амбарус. „И натаму се надевам дека оваа одлука не е конечна“, додаде тој.

Неодамна, медиуми блиски до црковните редови објавија остри статии со наслов „Парите се земаат од најсиромашните“. Но, градските советници дадоа зелено светло за одлуката на градоначалничката, која треба да почне да се применува од април.

Сепак, многу Италијанци, како што пренесува агенцијата „Анса“, бараат од општествено одговорните медиуми да извршат притисок врз Градскиот совет повторно да размисли за ваквата одлука.

Инаку, Вирџинија Раги застана на чело на Рим во 2016 година, но нејзината популарност сè повеќе паѓа.

Традицијата на фрлање монети во Фонтана ди Треви беше популаризирана со романтична комедија од 1954 година „Три монети во фонтаната“ со Френк Синатра. Се верува дека туристите што ќе фрлат паричка во оваа фонтана повторно ќе се вратат во Рим.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Франција и Германија се едни од ретките европски земји кои би можеле да профитираат од ескалацијата на трговската војна помеѓу САД и Кина, предупредуваат економистите…

 • 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД,…

 • Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, го претстави ажурираниот план за реализација на инфраструктурата за електрични возила, кој има за цел до 2025 година да инсталира…

 • Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Заврши првиот уписен рок во средните училишта – полуматурантите и оваа година во најголем дел се одлучија за гимназија а во многу помал дел за…

 • Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Од 1 јули годинава граѓаните ќе бидат „инспектори“ кои ќе и помагаат на Управата за јавни приходи (УЈП) во борбата против даночната евазија преку мотивацијата…

 • ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  Секоја година работниците мигранти кои живеат во други земји испраќаат пари во нивните матични земји. Протокот на пари кој е заработен во една земја и…

 • Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Патиштата се крајно важни за интеграцијата на Северна Македонија на регионалниот и европскиот пазар. Не станува збор само за цена, туку и за квалитет. Сите…

 • Во што сè повеќе вложуваат богатите американски семејства

  Во што сè повеќе вложуваат богатите американски семејства

  Шумите и зелените површини стануваат се попривлечна инвестиција за богатите американски семејства. Тој тренд зема толкав замав што Bank of America, мултинационална инвестициска банка, основала…

 • Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

  Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

  Би-би-си неодамна ја сними својата прва репортажа од внатрешноста на големиот комплекс на кампови со висока безбедност, во кои, наводно, живеат повеќе од еден милион…

 • ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

  ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

  Дигитализацијата е неопходна за брз економски раст и напредок на секоја компанија, просецот подразбира употреба на дигитална технологија за промена на бизнис моделите. Дигиталната трансформација…