Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    

Како Германија сака да ја намали разликата во платите помеѓу мажите и жените?

Време: 11:27

Датум: јануари 12, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

43% од германските раководители признаваат дека постои разлика во платите помеѓу мажите и жените. Ова е анализа на економскиот институт „Ifo“ со седиште во Минхен.

Всушност, Германија се повеќе се фокусира на родовата еднаквост во сите сфери. За таа цел, властите во најголемата економија во ЕУ го усвоија пред речиси две години Законот за транспарентност на наградување во Германија.

„Тој има за цел да го намали јазот во платите помеѓу мажите и жените. Целта на законот е дека мажите и жените во иста положба да добиваат еднаква плата. Ова го изјави економистот Џулија Шрикер од Институтот „Ifo“.

„На компаниите им е даден период од 6 месеци за да се подготват и да проверат дали има еднаквост во платите“, вели Шкрикер.

Таа коментираше дека голем број вработени не го искористиле своето право на пристап до информации.

„Сметаме дека постојат две причини: прво, вработените не се добро информирани за законот, бидејќи компаниите немаат интерес да го промовираат законот, а медиумите, исто така, не информираат толку често за законот за плати“, вели Шрикер.

Вработениот треба да се идентификува со слична позиција и да ги споредува активностите кои се предмет на широка дискусија. Покрај тоа, мора да има најмалку 5 лица на слична позиција. Поради овие потешкотии, многу вработени не го искористуваат нивното право да добиваат информации, објаснува Шрикер.

„Законот стапи на сила пред една година. На краток рок, најверојатно ќе има зголемување на прашањата, но не очекуваме поголем ефект на долг рок. Многу мал дел од луѓето мислат дека законот ќе го намали јазот во платите“, рече таа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ”Нема продолжување на рокот”, Борис Џонсон: Додека Брегзит не се случи, нема да се смирам

  ”Нема продолжување на рокот”, Борис Џонсон: Додека Брегзит не се случи, нема да се смирам

  Поранешниот британски министер за надворешни работи, Борис Џонсон, категорично ја отфрли можноста за какво било ново продолжување на рокот за излез на Велика Британија од…

 • Германската економија во пад трет месец по ред

  Германската економија во пад трет месец по ред

  Германската економија е во пад трет месец по ред, објавил економскиот институт IFO. Индексот за бизнис климата се намалил во јуни за 0,3 поени во…

 • Трамп се подготвува за состанок со Путин

  Трамп се подготвува за состанок со Путин

  Претседателот на САД, Доналд Трамп сепак ќе се состане со претседателот на Русија, Владимир Путин, во контекст на самитот на Г20 кој ќе се одржи…

 • Катастрофални капитални инвестиции – засега нема ни решение ни ребаланс

  Катастрофални капитални инвестиции – засега нема ни решение ни ребаланс

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првите пет месеци биле потрошени само 13.74% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата…

 • Од јули поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

  Од јули поевтин роаминг во земјите од Западен Балкан, од 2021 целосно укинување

  Од јули треба да се намалат цените на услугите во роаминг меѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ. Намалувањето во јули се…

 • ЕК: Нема голема разлика во составот на производите во источна и западна ЕУ

  ЕК: Нема голема разлика во составот на производите во источна и западна ЕУ

  Европската комисија соопшти денеска дека пан-европското тестирање на прехранбените производи покажало дека некои производи во исто или слично пакување се разликуваат по составот во различни…

 • Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

  Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме. Ќе дува умерен…

 • Од денеска за половина денар се зголемува цената на Еуросупер БС-98 и дизелот

  Од денеска за половина денар се зголемува цената на Еуросупер БС-98 и дизелот

  Малопродажната цена на дизелот, екстра лесното масло за домаќинство и Еуросупер БС-98 од ноќеска на полноќ се зголемија за половина денар. Цената на Еуросупер БС-95…

 • Бројот на барања за азил во ЕУ падна на ниво пред мигрантската криза

  Бројот на барања за азил во ЕУ падна на ниво пред мигрантската криза

  Европската канцеларија за поддршка на системот за азил (ЕАСО), објавила дека бројот на барања за азил во ЕУ продолжува да паѓа трета година по ред…

 • Колку пари би имале денес ако наместо првиот iPhone купевте акции на Apple?

  Колку пари би имале денес ако наместо првиот iPhone купевте акции на Apple?

  Ако луѓето инвестираa во акции на Apple, наместо во нивниот прв Macintosh компјутер претставен во 1984 година, вредноста на акциите би пораснала 287 пати до…