Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Ројтерс: Кина ќе ги намали целите за економски раст

Време: 10:35

Датум: јануари 12, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Кина има намера да стави помала цел за економскиот раст во 2019-та година која ќе се движи меѓу 6,0% и 6,5% во споредба со минатогодишната цел за раст на БДП-то од околу 6,5%, бидејќи Пекинг се мачи да се соочува со повисоките американски царини и слабеењето на домашната побарувачка, објави „Ројтерс“, цитирајќи ги своите неименувани политички извори.

Предложената намалена цел која ќе биде објавена официјално на годишната парламентарна сесија во Кина во март, беше одобрена од највисоките раководители на земјата за време на економска конференција зад затворени врати, одржана во средината на месец декември, тврди уште „Ројтерс“.

Се очекува подоцна овој месец дека официјалните податоци покажуваат дека економијата на Кина се зголеми за околу 6,6 отсто во 2018-та година, како одраз на нејзиното најслабо зголемување од 1990-та година. Аналитичарите предвидуваат понатамошно губење на нагорна динамика во текот на тековната година, пред да преземат политички чекори за поддршка на економскиот раст.

„Ќе биде многу тешко за економскиот раст да надмине 6,5% во оваа година и може да има проблеми ако падне под 6 проценти“, појаснува за „Ројтерс“ еден од изворите, кој побарал да остане анонимен поради чувствителноста на ова важно прашање.

Бидејќи втората по големина економија во светот продолжува да губи брзина, водечките лидери на Кина внимателно го набљудуваат нивото на вработеност со оглед на фактот дека компаниите во земјата можат да бидат принудени да отпуштаат работници во условите на трговска војна со САД.

Во наредните две години е потребен раст од околу 6,2%, за да се постигне долгогодишната цел на владејачката Комунистичка партија за удвојување на бруто домашниот производ и на приходите во текот на последната деценија до 2020-та година.

Усвојувањето на целниот опсег ќе им овозможи на кинеските политичари да маневрираат во услови на неизвесност предизвикана од трговската војна со САД, иако двете водечки економии се стремат да постигнат евентуален договор за решавање на несогласувањата пред март.

Владата на Кина планира да ја задржи својата цел за потрошувачката инфлација од 3% во 2019-та година и покрај неодамнешното нагло намалување на цените, оставајќи можност тоа да преземе мерки за стимулирање на слабата потрошувачка. Ден порано беа претставени официјалните податоци кои покажуваат дека корисничката инфлација во Кина е намалена драстично во декември до 1,9% од 2,2% во ноември, што е прилично под владината инфлациска цел.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека следната недела ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Јапонија. Трамп за американскиот…

 • Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава…

 • Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Франција и Германија се едни од ретките европски земји кои би можеле да профитираат од ескалацијата на трговската војна помеѓу САД и Кина, предупредуваат економистите…

 • 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД,…