Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ројтерс: Кина ќе ги намали целите за економски раст

Време: 10:35

Датум: јануари 12, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Кина има намера да стави помала цел за економскиот раст во 2019-та година која ќе се движи меѓу 6,0% и 6,5% во споредба со минатогодишната цел за раст на БДП-то од околу 6,5%, бидејќи Пекинг се мачи да се соочува со повисоките американски царини и слабеењето на домашната побарувачка, објави „Ројтерс“, цитирајќи ги своите неименувани политички извори.

Предложената намалена цел која ќе биде објавена официјално на годишната парламентарна сесија во Кина во март, беше одобрена од највисоките раководители на земјата за време на економска конференција зад затворени врати, одржана во средината на месец декември, тврди уште „Ројтерс“.

Се очекува подоцна овој месец дека официјалните податоци покажуваат дека економијата на Кина се зголеми за околу 6,6 отсто во 2018-та година, како одраз на нејзиното најслабо зголемување од 1990-та година. Аналитичарите предвидуваат понатамошно губење на нагорна динамика во текот на тековната година, пред да преземат политички чекори за поддршка на економскиот раст.

„Ќе биде многу тешко за економскиот раст да надмине 6,5% во оваа година и може да има проблеми ако падне под 6 проценти“, појаснува за „Ројтерс“ еден од изворите, кој побарал да остане анонимен поради чувствителноста на ова важно прашање.

Бидејќи втората по големина економија во светот продолжува да губи брзина, водечките лидери на Кина внимателно го набљудуваат нивото на вработеност со оглед на фактот дека компаниите во земјата можат да бидат принудени да отпуштаат работници во условите на трговска војна со САД.

Во наредните две години е потребен раст од околу 6,2%, за да се постигне долгогодишната цел на владејачката Комунистичка партија за удвојување на бруто домашниот производ и на приходите во текот на последната деценија до 2020-та година.

Усвојувањето на целниот опсег ќе им овозможи на кинеските политичари да маневрираат во услови на неизвесност предизвикана од трговската војна со САД, иако двете водечки економии се стремат да постигнат евентуален договор за решавање на несогласувањата пред март.

Владата на Кина планира да ја задржи својата цел за потрошувачката инфлација од 3% во 2019-та година и покрај неодамнешното нагло намалување на цените, оставајќи можност тоа да преземе мерки за стимулирање на слабата потрошувачка. Ден порано беа претставени официјалните податоци кои покажуваат дека корисничката инфлација во Кина е намалена драстично во декември до 1,9% од 2,2% во ноември, што е прилично под владината инфлациска цел.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Претседателот Владимир Путин потпишал закон за нови, строги казни за граѓаните на Русија, кои шират, она што властите го сметаат за лажни вести на интернет…

 • Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата. Двете земји допрва треба да преговараат за користењето на придавката, на марките, на брендовите, а веќе постојат…

 • Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Регулаторните институции на финансискиот систем на земјава ќе ги зајакнат активностите  за подигнување на нивото на финансиска писменост, а започнуваат и активности за подобрување на…

 • Почнува пролетта

  Почнува пролетта

  Пролетта во земјава и на северната хемисфера почнува вечер во 22 часот и 58 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи…

 • Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

  Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

  Британската премиерка Тереза ​​Меј нема да бара од Европската унија долго одложување на Brexit, објави BBC. BBC во вторникот објави дека Меј во писмото до…

 • Азиските индекси паднаа, се чека FED

  Азиските индекси паднаа, се чека FED

  Азиските индекси паднаа од највисоките нивоа во шест месеци, бидејки инвеститорите чекаат на одлуките на Федералните резерви. Се очекува Банката на федерални резерви(FED) барем малку…

 • Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

  Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

  Денес во Стопанската комора компанијата Пакомак го финализираше конкурсот за избор на најеколошка општина за 2018 година. Според претходно зададените критериуми нивната комисија се одлучи…

 • Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории

  Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории

  Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството за финансии…

 • Луѓето кои ќе се доселат во Австралија три години нема да смеат да живеат во градови

  Луѓето кои ќе се доселат во Австралија три години нема да смеат да живеат во градови

  Австралија одлучи да го намали бројот на доселеници, а исто така им забранува на новородените жители да живеат во најголемите градови во првите три години…

 • МАПАС издаде дозвола на Заваровалница Триглав ДД Љубљана за основање на на друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови

  МАПАС издаде дозвола на Заваровалница Триглав ДД Љубљана за основање на на друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови

  Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС денеска издаде дозвола за основање на друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови…