Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Брегзит може да ја парализира земјата, предупредува шефот на британската дипломатија

Време: 16:16

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Британските пратеници доколку го одбијат договорот за брегзит на премиерката Тереза ​​Меј следната недела, ризикуваат парализа на земјата и ја зголемуваат можноста Велика Британија потенцијално да не ја напушти Европската унија, предупреди британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант.

Велика Британија, петтата најголема светска економија, треба да го напушти најголемиот трговски блок во рок од 80 дена, но се чини многу веројатно дека Парламентот ќе го одбие договорот за кој преговараше Меј, со тоа зголемувајќи ја можноста брегзит да се претвори во тотален хаос.

„Доколку договорот е одбиен, веројатно ќе имаме ризик од парализа после брегзит, а ако тоа се случи – никој не знае што следува понатаму. Како и да е има голем ризик дека ние нема да го постигнеме тоа за кое гласаше народот“, рече Џереми Хант за „Скај њуз“.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе во четвртокот предупреди дека светот не сака да види хаотичен брегзит и дека целосно го поддржува премиерскиот договор за повлекување.

Голем број пратеници кои го поддржуваат брегзит сакаат чиста разделба со Европската Унија и нејзините институции, но Хант рече дека парламентот, каде што британските конзервативци имаат мнозинство, веројатно нема да дозволи земјата да биде исфрлена од блокот без договор.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Судејќи според предлогот на буџетот на САД за 2020 година, Трамп штеди на балканските сервиси Предлог буџетот за 2020 година, доставен од администрацијата на американскиот…

 • Променливо облачно време со температура до 17 степени

  Променливо облачно време со температура до 17 степени

  На повеќе места во земјава ќе има зголемена облачност, ќе продолжи да дува умерен североисточен ветер, а дневната температура дополнително ќе се намали за 2…

 • Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Мобилните телефони стануваат неопходен дел од нашето секојдневно живеење. Присутни се кај целата популација без разлика на возраста – ги користат деца, возрасни, стари… Без…

 • Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Претседателот Владимир Путин потпишал закон за нови, строги казни за граѓаните на Русија, кои шират, она што властите го сметаат за лажни вести на интернет…

 • Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата. Двете земји допрва треба да преговараат за користењето на придавката, на марките, на брендовите, а веќе постојат…

 • Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Регулаторните институции на финансискиот систем на земјава ќе ги зајакнат активностите  за подигнување на нивото на финансиска писменост, а започнуваат и активности за подобрување на…

 • Почнува пролетта

  Почнува пролетта

  Пролетта во земјава и на северната хемисфера почнува вечер во 22 часот и 58 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи…

 • Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

  Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

  Британската премиерка Тереза ​​Меј нема да бара од Европската унија долго одложување на Brexit, објави BBC. BBC во вторникот објави дека Меј во писмото до…

 • Азиските индекси паднаа, се чека FED

  Азиските индекси паднаа, се чека FED

  Азиските индекси паднаа од највисоките нивоа во шест месеци, бидејки инвеститорите чекаат на одлуките на Федералните резерви. Се очекува Банката на федерални резерви(FED) барем малку…

 • Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

  Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

  Денес во Стопанската комора компанијата Пакомак го финализираше конкурсот за избор на најеколошка општина за 2018 година. Според претходно зададените критериуми нивната комисија се одлучи…