Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Канада ќе прими над милион имигранти во наредните три години

Време: 15:57

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Канадскиот парламент објави дека планира да прими уште еден милион нови постојани жители во наредните три години, што претставува еден процент од вкупното население во земјата.

Канада прими околу 286 000 нови жители во 2017 година, а се предвивува дека таа бројка годинава ќе стигне до 350 000.

Во 2020 истата се очекува да порасне до 360 000, а до 2021 година до 370 000 нови имигранти.

„Благодарение во голема мера на новодојденците што ги примивме низ годините, Канада се разви во силна и енергична земја во која сите уживаме“, рече Ахмед Хусен, канадскиот министер за имиграција, бегалци и државјанство.

Хусен, кој и самиот е имигрант од Сомалија, додаде дека со примање нови имигранти ќе се компензира за сè постарото население и падот на стапката на наталитет во земјата, како и дека ќе се овозможи раст на работната сила.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Канада ќе прими над милион имигранти во наредните три години

  1. Пингбек: QX Inspiration е слика за електричната иднина на Infiniti – MOBILE.MK

  • Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

    Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

    Западните санкции ја чинеле Русија 50 милијарди долари, а ЕУ 240 милијарди долари од 2014 година, изјавил рускиот претседател Владимир Путин за време на годишната…

  • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

    Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

    Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

  • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

    Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

    Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

  • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

    Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

    Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

  • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

    Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

    Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

  • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

    Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

    Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

  • ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

    ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

    Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека следната недела ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Јапонија. Трамп за американскиот…

  • Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

    Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

    Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат…

  • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

    ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

    Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

  • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

    Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

    Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава…