Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Во само четири чекори научете како да успеете

Време: 14:39

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Концентрирајте се на тоа што би можело да биде причина за вашиот неуспех. Навидум, мали промени можат да создадат многу подобри резултати…

Според порталот „Women’s Health“, тајната лежи во овие четири чекори…

1. Причина за неуспехот

Овој прв чекор подразбира да се насочите кон тоа што би можело да биде причина за неуспехот. Навиката се создава по петтиот пат. Токму затоа, кога нешто ќе започнете да работите, обидете се овие први пет пати да ги избегнете работите поради кои би можеле да не успеете во она што сте го наумиле.

2. Избор

Следи познатото правило 80/20 на Паретов кое вели дека 80 проценти од постигнатите резултати се постигнуваат во само 20 проценти од вкупното време на проектот. Заклучок: Навидум малите промени можат да создадат многу подобри резултати.

3. Друг начин

Многу често во пракса се покажува дека обратниот начин од оној кој е прифатен изглегува како поточен, и побрзо може да ве доведе до посакуваниот резултат. Другиот начин не е погрешен начин, туку напротив.

4. Последици

Причината поради која и најзагрижените работохолици се откажуваат од обврските е тоа што всушност нема последици. Мора да има последици, за да се потрудите да ги избегнете.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започнете со работење, доста со размислување!

  Започнете со работење, доста со размислување!

  Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците,…

 • Причина која ја расипува работната атмосфера

  Причина која ја расипува работната атмосфера

  Работната атмосфера најчесто ја расипуваат лошите хигиенски навики, покажаа истражувањата. Всушност, тие најмногу им одат на нерви на 26 проценти од испитаниците, кои како најлоши…

 • Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети…

 • Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  За да се истакнете на разговорот за работа некои фрази и прашања би било пожелно да ги избегнете. Претприемачот и инвеститор Џејмс Кан во својот…

 • Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Еден од најрискантните моменти за еден претприемач е кога ќе го започне својот бизнис. Во првите две години, 3 од 10 бизниси згаснуваат, за 5…

 • Работата и хороскопските знаци

  Работата и хороскопските знаци

  Хороскопските знаци имаат свои карактеристики кои го опишуваат секој знак посебно. Ние одлучивме да ви откриеме какви се хороскопските знаци кога станува збор за работата.…

 • Како без стрес да одите на работа?

  Како без стрес да одите на работа?

  Кога наутро се подготвувате за работа, најверојатно секогаш брзате, постојано влегувате од една во друга соба, си ги барате работите и постојано мислите за тоа…

 • Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Без разлика колку работите и и носите пари на компанија, сепак немате напредок? Еве и зошто… Резултатите од неодамнешните истражувања покажуваат дека жените во деловните…

 • Како најлесно да станете попаметни?

  Како најлесно да станете попаметни?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок  во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…

 • Сонот на секој претприемач е успех преку ноќ

  Сонот на секој претприемач е успех преку ноќ

  Една од најпаметните работи кои што може еден претприемач да ги направи е да учи од другите кои веќе имаат постигнато значителен успех во нивниот…