Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Граѓаните на ЕУ одвојуваат речиси 9% од нивните трошоци за рекреација и култура

Време: 14:35

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во 2017-та година, домаќинствата во рамките на Европската унија (ЕУ) потрошија 8,5% од вкупните трошоци од финалната потрошувачка за рекреација и култура, според статистичкото истражување на „Еуростат“.

Овој вид расходи изнесува 4,6% од бруто-домашниот производ на ЕУ, или 710 милијарди евра – 1.400 евра за секој граѓанин на блокот.

Земјата чии жители го трошат најголемиот процент од нивната вкупна потрошувачка за рекреација и култура е Данска (11,5%), по што следуваат Шведска (11%) и Финска (10,5%). По нив следат Словачка (10,4%), Холандија (10,1%) и Австрија (10%).

Во средината на листата се Латвија и Малта (9.9%), Велика Британија (9.8%), Германија (9.5%), Чешка и Словенија (9.4%).

Под 8,5% се Литванија (8,5%), Белгија и Естонија (8,4%), Франција и Полска (8%), Бугарија (7,9% 7%) и Унгарија (7,6%).

На дното на листата се Кипар (6%), Ирска и Луксембург (5.9%), Романија (5.8%) и Грција со 4.6%.

Во периодот 2007-2017 година, учеството на рекреативните и културните ресурси во вкупните расходи на домаќинствата во ЕУ се намали во многу земји-членки на блокот, вели „Еуростат“.

Финска (1.8%) пријави најсериозен пад, по што следуваат Словенија (1.6%), Ирска (1.3%) и Белгија (1.2%).

Словачка (1,4%), Литванија (1,3%) и Романија (1%) се најзначајни.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Судејќи според предлогот на буџетот на САД за 2020 година, Трамп штеди на балканските сервиси Предлог буџетот за 2020 година, доставен од администрацијата на американскиот…

 • Променливо облачно време со температура до 17 степени

  Променливо облачно време со температура до 17 степени

  На повеќе места во земјава ќе има зголемена облачност, ќе продолжи да дува умерен североисточен ветер, а дневната температура дополнително ќе се намали за 2…

 • Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Мобилните телефони стануваат неопходен дел од нашето секојдневно живеење. Присутни се кај целата популација без разлика на возраста – ги користат деца, возрасни, стари… Без…

 • Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Претседателот Владимир Путин потпишал закон за нови, строги казни за граѓаните на Русија, кои шират, она што властите го сметаат за лажни вести на интернет…

 • Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата. Двете земји допрва треба да преговараат за користењето на придавката, на марките, на брендовите, а веќе постојат…

 • Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Регулаторните институции на финансискиот систем на земјава ќе ги зајакнат активностите  за подигнување на нивото на финансиска писменост, а започнуваат и активности за подобрување на…

 • Почнува пролетта

  Почнува пролетта

  Пролетта во земјава и на северната хемисфера почнува вечер во 22 часот и 58 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи…

 • Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

  Тереза Меј нема да бара долго одложување на Брегзит

  Британската премиерка Тереза ​​Меј нема да бара од Европската унија долго одложување на Brexit, објави BBC. BBC во вторникот објави дека Меј во писмото до…

 • Азиските индекси паднаа, се чека FED

  Азиските индекси паднаа, се чека FED

  Азиските индекси паднаа од највисоките нивоа во шест месеци, бидејки инвеститорите чекаат на одлуките на Федералните резерви. Се очекува Банката на федерални резерви(FED) барем малку…

 • Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

  Општина Прилеп избрана за најеколошка општина во Македонија за 2018 година

  Денес во Стопанската комора компанијата Пакомак го финализираше конкурсот за избор на најеколошка општина за 2018 година. Според претходно зададените критериуми нивната комисија се одлучи…