Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Граѓаните на ЕУ одвојуваат речиси 9% од нивните трошоци за рекреација и култура

Време: 14:35

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во 2017-та година, домаќинствата во рамките на Европската унија (ЕУ) потрошија 8,5% од вкупните трошоци од финалната потрошувачка за рекреација и култура, според статистичкото истражување на „Еуростат“.

Овој вид расходи изнесува 4,6% од бруто-домашниот производ на ЕУ, или 710 милијарди евра – 1.400 евра за секој граѓанин на блокот.

Земјата чии жители го трошат најголемиот процент од нивната вкупна потрошувачка за рекреација и култура е Данска (11,5%), по што следуваат Шведска (11%) и Финска (10,5%). По нив следат Словачка (10,4%), Холандија (10,1%) и Австрија (10%).

Во средината на листата се Латвија и Малта (9.9%), Велика Британија (9.8%), Германија (9.5%), Чешка и Словенија (9.4%).

Под 8,5% се Литванија (8,5%), Белгија и Естонија (8,4%), Франција и Полска (8%), Бугарија (7,9% 7%) и Унгарија (7,6%).

На дното на листата се Кипар (6%), Ирска и Луксембург (5.9%), Романија (5.8%) и Грција со 4.6%.

Во периодот 2007-2017 година, учеството на рекреативните и културните ресурси во вкупните расходи на домаќинствата во ЕУ се намали во многу земји-членки на блокот, вели „Еуростат“.

Финска (1.8%) пријави најсериозен пад, по што следуваат Словенија (1.6%), Ирска (1.3%) и Белгија (1.2%).

Словачка (1,4%), Литванија (1,3%) и Романија (1%) се најзначајни.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања

  Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања

  Раст на БДП од 3,2 отсто, па и поголем, интензивна градба на патната и железничката инфраструктура, гасоводот и на обновливи извори на енергија, како и…

 • Италијанската централна банка ги намали прогнозите за раст на економијата

  Италијанската централна банка ги намали прогнозите за раст на економијата

  Италијанската централна банка ја намали прогнозата за економскиот раст во оваа и следната година, а во исто време упати сигнал дека третата по големина економија…

 • Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи

  Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи

  Кредитната агенција „Фич“ го потврди водењето на успешна фискална политика, посочувајќи ги реформите во системот на јавните финансии како пензиската реформа, системот на јавни набавки…

 • Русија на петтото место според резрвите на злато во светот

  Русија на петтото место според резрвите на злато во светот

  Русија ја надмина Кина и стана петата земја според резервите на злато во светот, откако западните санкции ја стимулираа нејзината централна банка да купува рекордни…

 • ЕЦБ нема да има време да ја заостри монетарната политика

  ЕЦБ нема да има време да ја заостри монетарната политика

  Европската централна банка ќе има тесен временски период за да ги зголеми каматните стапки пред економијата во еврозоната ослабе. Овој заклучок беше постигнат од страна…

 • Меркел пред министрите за земјоделство: До 2050 година светот треба да произведува 70% повеќе храна

  Меркел пред министрите за земјоделство: До 2050 година светот треба да произведува 70% повеќе храна

  Во рамки на саемот за земјоделство и храна „Зелена недела“, што се одржува во Берлин, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присуствуваше на…

 • „Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија, ББ со позитивен изглед

  „Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија, ББ со позитивен изглед

  Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека на потврдата на рејтингот ББ…

 • Бизнисот против избори, бара фокусот да се стави на економската агенда

  Бизнисот против избори, бара фокусот да се стави на економската агенда

  Најавите за предвремени парламентарни избори, што би се одржале заедно со редовните претседателски избори, ги раздвижија не само политичарите, туку и бизнисмените. Веднаш по барањето…

 • Православните верници го слават Богојавление – Водици

  Православните верници го слават Богојавление – Водици

  Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите…

 • Умерено облачно време со температура до 11 степени

  Умерено облачно време со температура до 11 степени

  Времето денеска ќе биде умерено облачно со магла по котлините. Во крајните западни делови можни се слаби врнежи од дожд, на планините слаб снег кои…