Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    

Само ако се пие многу жешко, тогаш кафето не предизикува рак

Време: 12:29

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Нема доволни докази дека пиењето кафе предизвикува рак, објави агенцијата за рак на Светската здравствена организација (СЗО – WHO) ублажувајќи ги своите претходни предупредувања, но и додава дека секој „многу жежок“ пијалак е веројатно канцероген, наведено е во кусиот преглед на студијата објавен во списанието Lacet Oncology.

Меѓународната агенција за истражување на ракот (IARC) при СЗО претходно предупредуваше на кафето како „можно канцерогено“, но го промени мислењето. Во средата нејзините експерти рекоа дека според последните истражувања „нема доволни докази за канцерогениот ефект“.

„Класификацијата не го покажува како сигурно безбедно, но има помалку причини за загриженост денес отколку претходно“, вели Дана Лумис, заменик шеф на IARC.

Кафето содржи околу сто различни хемиски супстанции, а истражувањето во овој момент е доволно за да се утврди дали овие забелешки може да му се припишат на кофеинот, додава Лумис.

Одредени студии покажале дека консумирањето кафе нема влијание при појавата на заболувања на панкреасот, или ракот на дојката и простатата. Сепак, за дваесетина други видови рак, доказите биле неубедливи.

Меѓутоа, истовремено се наведува дека другите научни докази сугерираат оти пиењето на кој и да е друг жежок пијалак, околу 65 Целзиусови степени и повеќе, вклучително и водата, чајот и другите напивки, веројатно предизвикуваат рак на хранопроводот.

„Генерално, пиењето кафе е оценето како некласифицирано во смисла на неговата канцерогеност за луѓето“, се вели во извештајот, кој го подготвиле 23 научници на IARC споредувајќи ги податоците за илјада луѓе од 1970-те години.

IARC, чие седиште е во Лион, кој минатата година ширум светот предизвика внимание со заклучокот дека процесуираното месо може да предизвика рак, вели дека нема доволно докази според кои кафето може да биде класифицирано како канцерогено, а ниту како неканцерогено.

Кафето претходно последен пат во IARC беше проучувано во 1991 година и беше класифицирано во групата 2В, заедно со хлороформот, оловото и други материи – веројатно канцерогени за луѓето. Кафето е вброено со 501 друга супстанција во Групата 3, односно некласифицирани за нивната канцерогеност кај луѓето.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 6 причини зошто почесто да користите лимон во исхраната

  6 причини зошто почесто да користите лимон во исхраната

  Лимонот е популарнo цитрусно овошје кое најчесто се користи за правење на пијалоци и преливи за салата, а ретко се јаде самостојно, за разлика на…

 • Сокот од домати може да ви помогне во намалување на крвниот притисок

  Сокот од домати може да ви помогне во намалување на крвниот притисок

  Новото истражување покажува дека конзумирање на една чаша сок од домати може да помогне во намалување на крвниот притисок, истовремено да го намали ризикот од…

 • Заборавете на Алцхајмер: На сите им е достапен овој лек за оваа опасна болест

  Заборавете на Алцхајмер: На сите им е достапен овој лек за оваа опасна болест

  Научниците од Стенфорд Универзитетот веруваат дека пронашле решение за оваа, до сега неизлечива болест. Лекот е едноставно подигнување на имунолошкиот систем. Истражувачите откриле дека нервните…

 • Седми по ред Конгрес на педијатри во Струмица од 25-ти до 28-ми јуни

  Седми по ред Конгрес на педијатри во Струмица од 25-ти до 28-ми јуни

  Утре, 25ти јуни 2019 година, во Струмица, во хотелот Сириус ќе се одржи седмиот по ред Конгрес на педијатри со меѓународно учество кој ќе трае…

 • Дел од јаболко кој сите го јадете содржи смртоносен отров

  Дел од јаболко кој сите го јадете содржи смртоносен отров

  Најмала доза на цијанид може да биде опасна, а овој отров може да се најде во семките на јаболкото. Затоа е важно јаболкото добро да…

 • Луѓе за кои никогаш не би рекле – всушност страдаат од депресија!

  Луѓе за кои никогаш не би рекле – всушност страдаат од депресија!

  Депресијата и анксиозноста на секој човек се манифестираат поинаку. Психијатриската асоцијација открила дури девет форми на депресија, но надворешното смеење и внатрешно умирање сè уште…

 • Идеално за високите температури: Направете сами витаминска бомба која ќе ве освежи подобро од сладолед

  Идеално за високите температури: Направете сами витаминска бомба која ќе ве освежи подобро од сладолед

  Покрај високите температури, топлотниот бран носи со себе зголемено чувство на жед и потреба за освежување. За да ги олесните последиците од непријатните високи температури,…

 • Нов лосион за тело Eucerin®Sun, кој го спречува фотостареењето на кожата

  Нов лосион за тело Eucerin®Sun, кој го спречува фотостареењето на кожата

  Не остава дамки на пределот на деколтето, вратот, рамената и рацете Истовремено видливо ги намалува знаците на стареење на кожата Уживањето на сонце е нешто…

 • Причина повеќе зошто треба да пиете јогурт

  Причина повеќе зошто треба да пиете јогурт

  Еве зошто треба да пиете јогурт, најмалку двапати неделно Консумирањето на јогурт најмалку два пати неделно ги заштитува мажите од рак на дебелото црево, покажала…

 • Белото месо не е поздраво од црвеното

  Белото месо не е поздраво од црвеното

  За намалување на нивото на холестерол во крвта нема никаква разлика дали ќе јадете црвено или бело месо, покажува новото истражување. Ефектот на црвеното месо…