Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

ЕЦБ можеби ќе ја разгледува можноста за нови евтини кредити за банките

Време: 11:59

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Претставниците на Европската централна банка (ЕЦБ) предложиле да се преиспита можноста за обезбедување на евтини кредити на банките во следните месеци во позадина на изгледите пред економијата на еврозоната, станува јасно од записникот од последната средба на банката, пишува „Ројтерс“.

Некои од централните банкари повикаа за дискусија во врска со употребата на нов круг евтини кредити за банките – клучен извор на финансирање за доверителите во Италија, Португалија и Шпанија.

Претставниците на Европската централна банка се здружија околу мислењето дека намалувањето на прогнозите за растот за 2019-та година само по себе е признание дека ризиците за изгледите пред економијата на еврозоната се зголемија, дополнува „Bloomberg“.

Тоа практично му овозможи на гувернерот на централната банка Марио Драги да не изјави во декември дека билансот на ризиците е во негативна насока, што немаше да се сфати добро во комбинација со одлуката да се прекине откупот на обврзниците по речиси четири години. Наместо тоа, Драги ја опиша ситуацијата како широко избалансирана и се движи само пониско.

„Несигурноста и ризиците поврзани со геополитичките фактори, заканата од протекционизам, ранливоста на пазарите во развој и финансиската нестабилност остануваат важни“, вели „ЕЦБ“ во својот извештај. Се нагласува дека ситуацијата останува кревка и може да се појават нови неизвесности.

Од декемвриската одлука на Управниот совет на „ЕЦБ“ да се стави крај на програмата за откуп на средства вредни 2,6 илјади милијарди евра беше усвоен, рече Драги на крајот од состанокот на 12-13 декември.

Моментално централната банка е посветена да ги задржи досегашните ниски каматни стапки барем до крајот на летото, иако според некои пазарни учесници поради последните слабите податоци зголемувањето може да забави.

Од последниот состанок на „ЕЦБ“, довербата на потрошувачите и бизнисот во еврозоната ги постигна најлошите резултати во една деценија. Активноста во индустријата и услужниот сектор се забави до најниските нивоа од 2014-та година, а податоците од Германија сигнализираа дека намалувањето во индустријата може да ја доведе економијата до техничка рецесија.

Пазарот на труд во еврозоната продолжува да се подобрува, бидејќи податоците во средата покажаа изненадувачки пад во невработеноста. Членот на Управниот одбор на „ЕЦБ“, Ардон Хансон изјави за „Bloomberg“ претходно оваа недела дека „неочекуваните позитивни“ вести за платите и растот на работните места ја поддржуваат самодовербата дека инфлацијата се движи кон својата цел.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека следната недела ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Јапонија. Трамп за американскиот…

 • Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава…

 • Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Франција и Германија се едни од ретките европски земји кои би можеле да профитираат од ескалацијата на трговската војна помеѓу САД и Кина, предупредуваат економистите…