Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Трамп: Без ѕидот ќе има многу мртви

Време: 11:49

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Претседателот на САД, Доналд Трамп во градот Мекален, Тексас на границата со Мексико, ја бранеше неговата идеја за изградба на ѕид, поради што е блокирана Владата на САД.

“Тоа е прашање на здрав разум. На нив им треба препрека, ним им треба ѕидот. Без тоа, ќе има само проблеми. И многу мртви”, изјави Трамп, додавајќи дека не постои ништо подобро од ѕидот, пренесува Index.hr.

Американскиот претседател повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба со цел да обезбеди средства за ѕид на американско – мексиканската граница, без одобрение од Конгресот. “Имам апсолутно право да прогласам вонредна состојба”, изјави Трамп за новинарите.

Американскиот претседател изјави дека ако Конгресот не одобри средства за финансирање на изградбата на ѕидот, тој најверојатно, “би рекол речиси сигурно” прогласи вонредна состојба.

Трамп одбива да го потпише законот за финансирање и повторно отвaрaње на владата ако тој не вклучува 5.7 милијарди долари за поставување физички бариери по должината на границата со Мексико.

Делумна опструкција на владата трае веќе 21 дена, каде 80.000 федералните државни службеници не добиваат плата, потсетува Би-Би-Си. Поради делумна блокада на работата на владата на САД, американскиот претседател го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, каде што првично беше планирано да отпатува подоцна овој месец.

Ако нема компромис до недела, оваа блокада на владата на САД ќе ја надмине онаа од времето на Бил Клинтон 1995/96. која траеше 21 ден.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања

  Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања

  Раст на БДП од 3,2 отсто, па и поголем, интензивна градба на патната и железничката инфраструктура, гасоводот и на обновливи извори на енергија, како и…

 • Италијанската централна банка ги намали прогнозите за раст на економијата

  Италијанската централна банка ги намали прогнозите за раст на економијата

  Италијанската централна банка ја намали прогнозата за економскиот раст во оваа и следната година, а во исто време упати сигнал дека третата по големина економија…

 • Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи

  Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи

  Кредитната агенција „Фич“ го потврди водењето на успешна фискална политика, посочувајќи ги реформите во системот на јавните финансии како пензиската реформа, системот на јавни набавки…

 • Русија на петтото место според резрвите на злато во светот

  Русија на петтото место според резрвите на злато во светот

  Русија ја надмина Кина и стана петата земја според резервите на злато во светот, откако западните санкции ја стимулираа нејзината централна банка да купува рекордни…

 • ЕЦБ нема да има време да ја заостри монетарната политика

  ЕЦБ нема да има време да ја заостри монетарната политика

  Европската централна банка ќе има тесен временски период за да ги зголеми каматните стапки пред економијата во еврозоната ослабе. Овој заклучок беше постигнат од страна…

 • Меркел пред министрите за земјоделство: До 2050 година светот треба да произведува 70% повеќе храна

  Меркел пред министрите за земјоделство: До 2050 година светот треба да произведува 70% повеќе храна

  Во рамки на саемот за земјоделство и храна „Зелена недела“, што се одржува во Берлин, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присуствуваше на…

 • „Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија, ББ со позитивен изглед

  „Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија, ББ со позитивен изглед

  Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека на потврдата на рејтингот ББ…

 • Бизнисот против избори, бара фокусот да се стави на економската агенда

  Бизнисот против избори, бара фокусот да се стави на економската агенда

  Најавите за предвремени парламентарни избори, што би се одржале заедно со редовните претседателски избори, ги раздвижија не само политичарите, туку и бизнисмените. Веднаш по барањето…

 • Православните верници го слават Богојавление – Водици

  Православните верници го слават Богојавление – Водици

  Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите…

 • Умерено облачно време со температура до 11 степени

  Умерено облачно време со температура до 11 степени

  Времето денеска ќе биде умерено облачно со магла по котлините. Во крајните западни делови можни се слаби врнежи од дожд, на планините слаб снег кои…