Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

Време: 14:06

Датум: јануари 10, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Без разлика колку работите и и носите пари на компанија, сепак немате напредок? Еве и зошто…

Резултатите од неодамнешните истражувања покажуваат дека жените во деловните потфати сеуште се соочуваат со многу предрасуди. Ако вашиот шеф е маж постои можност вашата кариера да стагнира не поради вашата способност, туку поради животот и размислувањето на вашиот шеф.

Истражувачите велат дека најверојатно вашиот шеф гледа низ призма на своите блиски врски со жените – најчесто ќерката, сопругата и мајката.

На пример, ако вашиот шеф има жена која не работи и се занимава исклучиво со домашни работи, тој слично и вас ќе ве доживува. Затоа, независно од тоа што работите и колку нема да можете да напредувате додека тој не одлучи за тоа.

Експертите не можат до крај да објаснат зошто е тоа така, но веруваат дека мажите ги класифицираат жените во одредена група според моделите застапени во нивниот живот.

Се верува дека тоа е одговор за тоа зошто жените сеуште се помалку платени од мажите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започнете со работење, доста со размислување!

  Започнете со работење, доста со размислување!

  Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците,…

 • Причина која ја расипува работната атмосфера

  Причина која ја расипува работната атмосфера

  Работната атмосфера најчесто ја расипуваат лошите хигиенски навики, покажаа истражувањата. Всушност, тие најмногу им одат на нерви на 26 проценти од испитаниците, кои како најлоши…

 • Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети…

 • Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  За да се истакнете на разговорот за работа некои фрази и прашања би било пожелно да ги избегнете. Претприемачот и инвеститор Џејмс Кан во својот…

 • Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Еден од најрискантните моменти за еден претприемач е кога ќе го започне својот бизнис. Во првите две години, 3 од 10 бизниси згаснуваат, за 5…

 • Работата и хороскопските знаци

  Работата и хороскопските знаци

  Хороскопските знаци имаат свои карактеристики кои го опишуваат секој знак посебно. Ние одлучивме да ви откриеме какви се хороскопските знаци кога станува збор за работата.…

 • Како без стрес да одите на работа?

  Како без стрес да одите на работа?

  Кога наутро се подготвувате за работа, најверојатно секогаш брзате, постојано влегувате од една во друга соба, си ги барате работите и постојано мислите за тоа…

 • Во само четири чекори научете како да успеете

  Во само четири чекори научете како да успеете

  Концентрирајте се на тоа што би можело да биде причина за вашиот неуспех. Навидум, мали промени можат да создадат многу подобри резултати… Според порталот „Women’s…

 • Како најлесно да станете попаметни?

  Како најлесно да станете попаметни?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок  во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…

 • Сонот на секој претприемач е успех преку ноќ

  Сонот на секој претприемач е успех преку ноќ

  Една од најпаметните работи кои што може еден претприемач да ги направи е да учи од другите кои веќе имаат постигнато значителен успех во нивниот…