Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,400.00 0.3%    BESK 9,001.00 -0.97%    CKB 700.00 0%    CKBOA31 100.00 0%    GRNT 811.04 -1.69%    KMB 5,691.23 -0.14%    MERM 2,106.00 3.39%    REPL 76,000.00 0%    RMDEN16 98.20 0%    STB 1,198.00 -0.08%    STIL 114.00 0%    TEL 301.68 -1.09%    TKVS 5,354.55 -0.55%    

Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

Време: 14:06

Датум: јануари 10, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Без разлика колку работите и и носите пари на компанија, сепак немате напредок? Еве и зошто…

Резултатите од неодамнешните истражувања покажуваат дека жените во деловните потфати сеуште се соочуваат со многу предрасуди. Ако вашиот шеф е маж постои можност вашата кариера да стагнира не поради вашата способност, туку поради животот и размислувањето на вашиот шеф.

Истражувачите велат дека најверојатно вашиот шеф гледа низ призма на своите блиски врски со жените – најчесто ќерката, сопругата и мајката.

На пример, ако вашиот шеф има жена која не работи и се занимава исклучиво со домашни работи, тој слично и вас ќе ве доживува. Затоа, независно од тоа што работите и колку нема да можете да напредувате додека тој не одлучи за тоа.

Експертите не можат до крај да објаснат зошто е тоа така, но веруваат дека мажите ги класифицираат жените во одредена група според моделите застапени во нивниот живот.

Се верува дека тоа е одговор за тоа зошто жените сеуште се помалку платени од мажите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

  5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

  Ако ви е потребен напредок, најбрз пат до успехот е да ги внесете вашите растенија во вашата работна средина. Една студија на британските научници објавена…

 • Дали музиката влијае на продуктивноста?

  Дали музиката влијае на продуктивноста?

  Спроведеното истражување потврди дека слушањето музика влијае врз продуктивноста, но неодамнешните истражувања покажаа дека некои жанрови мотивираат и ја зголемуваат продуктивноста повеќе од другите. Најпопуларната…

 • Како да учите за современите деловни предизвици?

  Како да учите за современите деловни предизвици?

  Кога ќе се спомене учењето, дали и за Вас е прва асоцијација училишната клупа или непроспиените ноќи во текот на периодот на испити, во суштина…

 • Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

  Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

  Goldman Sachs им воведе на вработените благ кодекс на облекување, како дел од напорите на тој гигант на инвестициско банкарство на Вол Стрит во САД,…

 • Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

  Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

  Некои нови вработени уште првиот ден на работа го покажуваат своето вистинско (негативно) лице, и тогаш е веќе доцна за прашањето – Како можев толку…

 • Иритирачки колеги: Како со нив?

  Иритирачки колеги: Како со нив?

  На кој вид му припаѓаат досадните луѓе од вашето работно опкружување? Ова се најчестите четири видови на луѓе кои се многу досадни, а ги има…

 • Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

  Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

  За добро расположение и мотивација слушајте музика која го зголемува адреналинот. Читајте книги. Секој пат кога ќе се „блокирате“, прочитајте еден од мотивационите цитати кои…

 • Овие особини ги има една успешна лидерка

  Овие особини ги има една успешна лидерка

  Сигурно сите сте сретнале самоуверени жени низ животот. Овие жени “управуваат со просторот” и кога ќе излезат од просторијата, секој сака да знае нешто повеќе…

 • Пет рутини за продуктивност и среќа

  Пет рутини за продуктивност и среќа

  Дали се осеќате како дневната рутина да ве “меле”? Доколку е така, можеби е време да направите “чекор наназад” и да ги согледате работите од…

 • Ова се најчестите грешки при барањето на работа

  Ова се најчестите грешки при барањето на работа

  При барањето на работа неколку работи се многу важни: Лошо напишанo CV Компаниите дневно добиваат стотина биографии. За вашата да дојде до израз, мора да…