Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

30 секунди се доволни за мотивација

Време: 10:49

Датум: јануари 5, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Лесно е да се мотивирате кога му ги поставувате правите прашања на вашиот разум (и срце). Се што треба да направите е да ги “поврзете точките“ меѓу тоа “зошто преземате акција“ и “која наредна акција ќе ја преземете“.

Вашиот успех на работа е тесно поврзан со мотивацијата. А што правиме доколку ја немате? За се што правите во животот сетете се на најмилите и најдете причина поради која сакате да успеете. За да го направите ова, треба да одговорите на 9 едноставни прашања.

Не формулирајте комплицирани одговори. Вашиот разум и срце веќе знаат што сакаат…

За кого највеќе се грижам?

Како можам да им помогнам да бидат посреќни?

Кои се моите најмоќни цели?

Како се чувствувам кога ќе постигнам нешто што јас го сакам?

Што ме прави благодарен?

Како можам повеќе да ги ценам работите?

Што е одличното во мојата сегашност?

Како можам да ја подобрам работата?

Кој е нареден чекор за да бидам поуспешен?

Со одговарање на овие прашања вие ќе бидете помотивирани, најверојатно и пред да стигнете до последното 9-то прашање. Клучот е да ја почувствувате емоцијата. Кога ова ќе ви премине во навика, ќе можете да го комплетирате и за помалку од 30 секунди.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започнете со работење, доста со размислување!

  Започнете со работење, доста со размислување!

  Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците,…

 • Причина која ја расипува работната атмосфера

  Причина која ја расипува работната атмосфера

  Работната атмосфера најчесто ја расипуваат лошите хигиенски навики, покажаа истражувањата. Всушност, тие најмногу им одат на нерви на 26 проценти од испитаниците, кои како најлоши…

 • Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети…

 • Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  За да се истакнете на разговорот за работа некои фрази и прашања би било пожелно да ги избегнете. Претприемачот и инвеститор Џејмс Кан во својот…

 • Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Еден од најрискантните моменти за еден претприемач е кога ќе го започне својот бизнис. Во првите две години, 3 од 10 бизниси згаснуваат, за 5…

 • Работата и хороскопските знаци

  Работата и хороскопските знаци

  Хороскопските знаци имаат свои карактеристики кои го опишуваат секој знак посебно. Ние одлучивме да ви откриеме какви се хороскопските знаци кога станува збор за работата.…

 • Како без стрес да одите на работа?

  Како без стрес да одите на работа?

  Кога наутро се подготвувате за работа, најверојатно секогаш брзате, постојано влегувате од една во друга соба, си ги барате работите и постојано мислите за тоа…

 • Во само четири чекори научете како да успеете

  Во само четири чекори научете како да успеете

  Концентрирајте се на тоа што би можело да биде причина за вашиот неуспех. Навидум, мали промени можат да создадат многу подобри резултати… Според порталот „Women’s…

 • Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Без разлика колку работите и и носите пари на компанија, сепак немате напредок? Еве и зошто… Резултатите од неодамнешните истражувања покажуваат дека жените во деловните…

 • Како најлесно да станете попаметни?

  Како најлесно да станете попаметни?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок  во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…