Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    

Доколку ја сакате работата избегнете ги овие 10 теми на првиот состанок

Време: 12:49

Датум: јануари 3, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Имате само една прилика за да оставите добар прв впечаток, затоа немојте да ја расипете со започнувањето на разговор на една од непримерните теми. Дознајте кои се тие…

Знаете колку првиот впечаток е важен, затоа е важно да ги избирате зборовите кои ќе ги кажете прв пат кога службено ќе разговарате со некој, без оглед дали е тоа вашиот потенцијален шеф, колегата од конкуренцијата, угледен соговорник на конференцијата или иден клиент. Иако можеби сте нервозни, контролирајте се да не зборувате за се, бидејќи веќе кажаното не можете да го повлечете.

Било што негативно

Не сакате првиот впечаток за вас да биде негативен, зарем не? Затоа не се жалете како сте незадовони со работата, како вашиот шеф е нефер и не се жалете за ништо. Дури и ако сето тоа е вистина, не е ниту време ниту место за тоа.

Било што за пари

Не ги прашувајте луѓето веднаш колкава им е платата, тоа е непристојно. Ако сте љубопитни, оставете го тоа прашање за понатака кога многу добро ќе ги запознаете.

Политички ставови

Не ги изразувајте вашите политички ставови веднаш, особено не ако имате намера да започнете со епитети кон некој политичар. Овој разговор може да го направите кога лицата добро ќе ги запознаете.

Вера

И тоа е една тема за која не се зборува, освен со лицата кои добро ги познаваме, а особено не во деловното опкружување.

Полова ориентација или брачен статус

Едноставно, туѓиот брачен статус или половата ориентација не треба да ви се важни.

Бременост

Дури и ако вашата соговорнична е видливо бремена, не се распрашувајте за терминот, полот, а уште помалку за таткото на детето. Ако таа сака да ви каже, ќе ви каже, а ако не, тогаш не споменувајте ни вие.

Физички изглед

Иако можеби сакате да го скршите мразот со некој комплимент, подобро е да се воздржите од описот на нечија фризура, фустан кој добро стои или загубата на килограмите. Не, не смеете на никого да му кажете дека изгледа подобро од сликата на LinkedIn профилот.

Жалење

Не се жалете за здравствените или приватните проблеми. Клиентите не се заинтересирани дали ви се разведувате, туку ги интересира што нудите на деловен план.

Очекувања

Слично како и со комплиментите и физичкиот изглед, иако сакате д кажете нешто позитивно, доколку кажете „изгледате многу подобро отколку што очекував“ нема да звучите добро. Најдобро е да не споменувате какви очекувања сте имале.

Јас, јас, јас

Замолчете ако се фатите самите себеси дека секоја реченица ја започнувате со ЈАС, самодовербата е добра особина, но не треба да е прекумерна. Наместо тоа, поставете прашања, што и не е така тешко кога некого прв пат го запознавате и за него не знаете многу.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Со ентузијазмот се, а без него ништо… па, скоро ништо. Кога е полесно да работите? Со јака воља или со желба? Ова речиси реторичко прашање…

 • Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил…

 • Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  На 88-годишна возраст и понатаму управува со Berkshire Hathaway, неговата холдинг компанија која ги поседува компаниите како што се Dairy Queen и See’s Candies, пренесува CNBC.…

 • Најдобриот претприемач на светот – Бред Кјувел

  Најдобриот претприемач на светот – Бред Кјувел

  Најдобар претприемач на светот за 2019 година е американецот Бред Кјувел, чија софтверска компанија на глобално ниво имала најбрз раст, одлучи така жирито на ревизорско…

 • Стресот на работното место е признаен како болест

  Стресот на работното место е признаен како болест

  Светската здравствена организација во регистарот на болести го стави и “Burnout”, односно хроничен стрес на работното место, објавија денес европските медиуми. Медицинските експерти дефинирале три…

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…