Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Доколку ја сакате работата избегнете ги овие 10 теми на првиот состанок

Време: 12:49

Датум: јануари 3, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Имате само една прилика за да оставите добар прв впечаток, затоа немојте да ја расипете со започнувањето на разговор на една од непримерните теми. Дознајте кои се тие…

Знаете колку првиот впечаток е важен, затоа е важно да ги избирате зборовите кои ќе ги кажете прв пат кога службено ќе разговарате со некој, без оглед дали е тоа вашиот потенцијален шеф, колегата од конкуренцијата, угледен соговорник на конференцијата или иден клиент. Иако можеби сте нервозни, контролирајте се да не зборувате за се, бидејќи веќе кажаното не можете да го повлечете.

Било што негативно

Не сакате првиот впечаток за вас да биде негативен, зарем не? Затоа не се жалете како сте незадовони со работата, како вашиот шеф е нефер и не се жалете за ништо. Дури и ако сето тоа е вистина, не е ниту време ниту место за тоа.

Било што за пари

Не ги прашувајте луѓето веднаш колкава им е платата, тоа е непристојно. Ако сте љубопитни, оставете го тоа прашање за понатака кога многу добро ќе ги запознаете.

Политички ставови

Не ги изразувајте вашите политички ставови веднаш, особено не ако имате намера да започнете со епитети кон некој политичар. Овој разговор може да го направите кога лицата добро ќе ги запознаете.

Вера

И тоа е една тема за која не се зборува, освен со лицата кои добро ги познаваме, а особено не во деловното опкружување.

Полова ориентација или брачен статус

Едноставно, туѓиот брачен статус или половата ориентација не треба да ви се важни.

Бременост

Дури и ако вашата соговорнична е видливо бремена, не се распрашувајте за терминот, полот, а уште помалку за таткото на детето. Ако таа сака да ви каже, ќе ви каже, а ако не, тогаш не споменувајте ни вие.

Физички изглед

Иако можеби сакате да го скршите мразот со некој комплимент, подобро е да се воздржите од описот на нечија фризура, фустан кој добро стои или загубата на килограмите. Не, не смеете на никого да му кажете дека изгледа подобро од сликата на LinkedIn профилот.

Жалење

Не се жалете за здравствените или приватните проблеми. Клиентите не се заинтересирани дали ви се разведувате, туку ги интересира што нудите на деловен план.

Очекувања

Слично како и со комплиментите и физичкиот изглед, иако сакате д кажете нешто позитивно, доколку кажете „изгледате многу подобро отколку што очекував“ нема да звучите добро. Најдобро е да не споменувате какви очекувања сте имале.

Јас, јас, јас

Замолчете ако се фатите самите себеси дека секоја реченица ја започнувате со ЈАС, самодовербата е добра особина, но не треба да е прекумерна. Наместо тоа, поставете прашања, што и не е така тешко кога некого прв пат го запознавате и за него не знаете многу.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започнете со работење, доста со размислување!

  Започнете со работење, доста со размислување!

  Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците,…

 • Причина која ја расипува работната атмосфера

  Причина која ја расипува работната атмосфера

  Работната атмосфера најчесто ја расипуваат лошите хигиенски навики, покажаа истражувањата. Всушност, тие најмногу им одат на нерви на 26 проценти од испитаниците, кои како најлоши…

 • Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети…

 • Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  За да се истакнете на разговорот за работа некои фрази и прашања би било пожелно да ги избегнете. Претприемачот и инвеститор Џејмс Кан во својот…

 • Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Еден од најрискантните моменти за еден претприемач е кога ќе го започне својот бизнис. Во првите две години, 3 од 10 бизниси згаснуваат, за 5…

 • Работата и хороскопските знаци

  Работата и хороскопските знаци

  Хороскопските знаци имаат свои карактеристики кои го опишуваат секој знак посебно. Ние одлучивме да ви откриеме какви се хороскопските знаци кога станува збор за работата.…

 • Како без стрес да одите на работа?

  Како без стрес да одите на работа?

  Кога наутро се подготвувате за работа, најверојатно секогаш брзате, постојано влегувате од една во друга соба, си ги барате работите и постојано мислите за тоа…

 • Во само четири чекори научете како да успеете

  Во само четири чекори научете како да успеете

  Концентрирајте се на тоа што би можело да биде причина за вашиот неуспех. Навидум, мали промени можат да создадат многу подобри резултати… Според порталот „Women’s…

 • Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Без разлика колку работите и и носите пари на компанија, сепак немате напредок? Еве и зошто… Резултатите од неодамнешните истражувања покажуваат дека жените во деловните…

 • Како најлесно да станете попаметни?

  Како најлесно да станете попаметни?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок  во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…