Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    

Вашата кариера може да ја уништите со прекумерната работа

Време: 13:20

Датум: јануари 2, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Дали знаете дека унапредувањето на работното место е начин на кој фирмата сака да ви каже: „Веруваме во вашиот потенцијал и вредноста како работник и се надеваме дека ќе го остварите својот полн потенцијал и ќе допринесете за подобрување на компанијата“.

Но, пред да го добиете унапредувањето и повисоката плата, потребно е да се случат неколку работи:

1. Мора да ја знаете својата вредност и како можете да допринесете во фирмата.

2. Мора да бидете самоуверени и да ги знаете своите можности и како ќе успеете да го завршите својот дел од работата.

3. Мора да изградите свој круг на пријатели и соработници, како и луѓе кои позитивно влијаат на вас.

4. Додека ги правите претходните три работи, мора да им испратите на шефовите суптилна порака дека нема веќе да бидете тука ,ако не ви надоместат на соодветен начин за целиот труд и работа.

Но, мора да обрнете внимание да не работите премногу и да живеете само за работата. Тоа е дефинитивно најлошиот совет кој некој може да ви го даде за напредување на работното место.

Премногу работа може да има контра ефект

Прекумерната работа нема никаков ефект во унапредувањето, дури може и да ви ги намали шансите да дојдете до тоа. Ако немате доволно самодоверба и не знаете што заслужувате, може и цел ден да останете на работа и никој тоа нема да го забележи.

Оние кои напредуваат во кариерата и добиваат бонуси не работат и дење и ноќе. Наместо тоа, тие имаат свој разработен систем. Тие учат како функционира компанијата и го шират кругот на познанства. Создаваат слика за тоа дека тие и се потребни на компанијата.

Покажете дека сте вредни, но не „горете“ за работата

Ако сте вреден и лојален работник, а сепак се чувствувате заробено и под притисок на работното место, вашиот менаџмент нема да биде импресиониран што се преморувате од работа. Тие дури и ќе се загрижат.

Вие во нивните очи станувате повеќе обврска отколку предност, бидејќи со тоа покажувате дека не можете да го постигнете своето темпо на работа и не давате пример на личност на која може да и се доверат дополнителни нови и понапредни одговорности. Ако премногу работите испраќате погрешна порака и го саботирате вашиот труд.

Престанете да мислите дека е потребно да се чувствувате преморено за да бидете унапредени, бидејќи луѓето кои добиваат унапредување не чувствуваат притисок, бидејки така никогаш нема да го уверат менаџментот да им ја подари довербата за новата задача.

Добро проценете што вреди за вашиот труд

Кога ќе добиете порив да работите многу и тоа по цели ноќи, застанете и размислете за својата работа и за тоа колку тој труд ќе има ефект врз менаџментот. Запрашајте се што тој труд може да ви донесе, а што ќе се случи ако не се потрудите толку. Бидете паметни и одбирајте ги приоритетите, бидејќи само така во фирмата ќе забележат дека се трудите за важните работи. Нормално, понекогаш мора да се потрудите за да постигнете се, да останете подоцна, да одговарате на меилови и да немате слободен викенд. Но, внимателно одбирајте кога и за што ќе го правите тоа.

Не заборавајте, ќе се примети како посветувате внимание на она што е важно за фирмата, затоа потрудете се добро да процените кога е потребно да се преморите од работа, а кога не. Пробајте да го примените ова во својата кариера и сигурно многу нешта ќе постигнете.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Зошто во се што работите е клучен ентузијазмот?

  Со ентузијазмот се, а без него ништо… па, скоро ништо. Кога е полесно да работите? Со јака воља или со желба? Ова речиси реторичко прашање…

 • Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  Марк Кјубан открива која вештина му донела милиони

  На еден од поткастите на поставеното прашање “How I built this”, што прво ќе направиш ако би изгубил се што се стекнал, Марк Кјубан изјавил…

 • Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  Бил Гејтс ја откри тајната за успехот на Ворен Бафет

  На 88-годишна возраст и понатаму управува со Berkshire Hathaway, неговата холдинг компанија која ги поседува компаниите како што се Dairy Queen и See’s Candies, пренесува CNBC.…

 • Најдобриот претприемач на светот – Бред Кјувел

  Најдобриот претприемач на светот – Бред Кјувел

  Најдобар претприемач на светот за 2019 година е американецот Бред Кјувел, чија софтверска компанија на глобално ниво имала најбрз раст, одлучи така жирито на ревизорско…

 • Стресот на работното место е признаен како болест

  Стресот на работното место е признаен како болест

  Светската здравствена организација во регистарот на болести го стави и “Burnout”, односно хроничен стрес на работното место, објавија денес европските медиуми. Медицинските експерти дефинирале три…

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…