Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Вашата кариера може да ја уништите со прекумерната работа

Време: 13:20

Датум: јануари 2, 2019

Категорија: КАРИЕРА

Дали знаете дека унапредувањето на работното место е начин на кој фирмата сака да ви каже: „Веруваме во вашиот потенцијал и вредноста како работник и се надеваме дека ќе го остварите својот полн потенцијал и ќе допринесете за подобрување на компанијата“.

Но, пред да го добиете унапредувањето и повисоката плата, потребно е да се случат неколку работи:

1. Мора да ја знаете својата вредност и како можете да допринесете во фирмата.

2. Мора да бидете самоуверени и да ги знаете своите можности и како ќе успеете да го завршите својот дел од работата.

3. Мора да изградите свој круг на пријатели и соработници, како и луѓе кои позитивно влијаат на вас.

4. Додека ги правите претходните три работи, мора да им испратите на шефовите суптилна порака дека нема веќе да бидете тука ,ако не ви надоместат на соодветен начин за целиот труд и работа.

Но, мора да обрнете внимание да не работите премногу и да живеете само за работата. Тоа е дефинитивно најлошиот совет кој некој може да ви го даде за напредување на работното место.

Премногу работа може да има контра ефект

Прекумерната работа нема никаков ефект во унапредувањето, дури може и да ви ги намали шансите да дојдете до тоа. Ако немате доволно самодоверба и не знаете што заслужувате, може и цел ден да останете на работа и никој тоа нема да го забележи.

Оние кои напредуваат во кариерата и добиваат бонуси не работат и дење и ноќе. Наместо тоа, тие имаат свој разработен систем. Тие учат како функционира компанијата и го шират кругот на познанства. Создаваат слика за тоа дека тие и се потребни на компанијата.

Покажете дека сте вредни, но не „горете“ за работата

Ако сте вреден и лојален работник, а сепак се чувствувате заробено и под притисок на работното место, вашиот менаџмент нема да биде импресиониран што се преморувате од работа. Тие дури и ќе се загрижат.

Вие во нивните очи станувате повеќе обврска отколку предност, бидејќи со тоа покажувате дека не можете да го постигнете своето темпо на работа и не давате пример на личност на која може да и се доверат дополнителни нови и понапредни одговорности. Ако премногу работите испраќате погрешна порака и го саботирате вашиот труд.

Престанете да мислите дека е потребно да се чувствувате преморено за да бидете унапредени, бидејќи луѓето кои добиваат унапредување не чувствуваат притисок, бидејки така никогаш нема да го уверат менаџментот да им ја подари довербата за новата задача.

Добро проценете што вреди за вашиот труд

Кога ќе добиете порив да работите многу и тоа по цели ноќи, застанете и размислете за својата работа и за тоа колку тој труд ќе има ефект врз менаџментот. Запрашајте се што тој труд може да ви донесе, а што ќе се случи ако не се потрудите толку. Бидете паметни и одбирајте ги приоритетите, бидејќи само така во фирмата ќе забележат дека се трудите за важните работи. Нормално, понекогаш мора да се потрудите за да постигнете се, да останете подоцна, да одговарате на меилови и да немате слободен викенд. Но, внимателно одбирајте кога и за што ќе го правите тоа.

Не заборавајте, ќе се примети како посветувате внимание на она што е важно за фирмата, затоа потрудете се добро да процените кога е потребно да се преморите од работа, а кога не. Пробајте да го примените ова во својата кариера и сигурно многу нешта ќе постигнете.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започнете со работење, доста со размислување!

  Започнете со работење, доста со размислување!

  Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците,…

 • Причина која ја расипува работната атмосфера

  Причина која ја расипува работната атмосфера

  Работната атмосфера најчесто ја расипуваат лошите хигиенски навики, покажаа истражувањата. Всушност, тие најмногу им одат на нерви на 26 проценти од испитаниците, кои како најлоши…

 • Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети…

 • Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  За да се истакнете на разговорот за работа некои фрази и прашања би било пожелно да ги избегнете. Претприемачот и инвеститор Џејмс Кан во својот…

 • Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Еден од најрискантните моменти за еден претприемач е кога ќе го започне својот бизнис. Во првите две години, 3 од 10 бизниси згаснуваат, за 5…

 • Работата и хороскопските знаци

  Работата и хороскопските знаци

  Хороскопските знаци имаат свои карактеристики кои го опишуваат секој знак посебно. Ние одлучивме да ви откриеме какви се хороскопските знаци кога станува збор за работата.…

 • Како без стрес да одите на работа?

  Како без стрес да одите на работа?

  Кога наутро се подготвувате за работа, најверојатно секогаш брзате, постојано влегувате од една во друга соба, си ги барате работите и постојано мислите за тоа…

 • Во само четири чекори научете како да успеете

  Во само четири чекори научете како да успеете

  Концентрирајте се на тоа што би можело да биде причина за вашиот неуспех. Навидум, мали промени можат да создадат многу подобри резултати… Според порталот „Women’s…

 • Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Без разлика колку работите и и носите пари на компанија, сепак немате напредок? Еве и зошто… Резултатите од неодамнешните истражувања покажуваат дека жените во деловните…

 • Како најлесно да станете попаметни?

  Како најлесно да станете попаметни?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок  во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…