Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Дали мажите или жените се поефикасни лидери?

Време: 13:16

Датум: декември 31, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Неодамнешното истражување кое е спроведено во Амeрика имало за цел да ги истражи ставовите на шест ипол илјади лица за политичките и корпоративните лидери.

Интересно е тоа што повеќето испитаници сметале дека жените во работата се доста поефикасни од мажите, со што ги истакнале со 14 особини со кои се издвојуваат од нив.

Иако мажите сеуште во голем број се наоѓаат на лидерските позиции, на „мачо“ лидерите  им се заканува можноста да ја изгубат довербата во модерниот свет, бидејќи женскиот модел на лидерство и комуникација влева повеќе доверба.

Од шест ипол илјади испитаници само 22 проценти сметале дека нивните политички и деловни лидери се ефикасни. Тоа е малку вознемирувачки со оглед на тоа дека во 80 проценти од случаите се мажи на водечките позиции.

Ова на жените им е од корист, па така може да се очекува пораст на жените лидери во иднина.

Сепак, кога испитаниците биле запрашани дали низ времето на брзи промени и предизвици би препуштиле да ги води жена или маж, 54 проценти одговориле во корист на мажите, а само 46 во корист на жените.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започнете со работење, доста со размислување!

  Започнете со работење, доста со размислување!

  Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците,…

 • Причина која ја расипува работната атмосфера

  Причина која ја расипува работната атмосфера

  Работната атмосфера најчесто ја расипуваат лошите хигиенски навики, покажаа истражувањата. Всушност, тие најмногу им одат на нерви на 26 проценти од испитаниците, кои како најлоши…

 • Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

  Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети…

 • Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  Работи кои никогаш не смеете да ги кажете

  За да се истакнете на разговорот за работа некои фрази и прашања би било пожелно да ги избегнете. Претприемачот и инвеститор Џејмс Кан во својот…

 • Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Како вашиот бизнис да ја преживее првата година?

  Еден од најрискантните моменти за еден претприемач е кога ќе го започне својот бизнис. Во првите две години, 3 од 10 бизниси згаснуваат, за 5…

 • Работата и хороскопските знаци

  Работата и хороскопските знаци

  Хороскопските знаци имаат свои карактеристики кои го опишуваат секој знак посебно. Ние одлучивме да ви откриеме какви се хороскопските знаци кога станува збор за работата.…

 • Како без стрес да одите на работа?

  Како без стрес да одите на работа?

  Кога наутро се подготвувате за работа, најверојатно секогаш брзате, постојано влегувате од една во друга соба, си ги барате работите и постојано мислите за тоа…

 • Во само четири чекори научете како да успеете

  Во само четири чекори научете како да успеете

  Концентрирајте се на тоа што би можело да биде причина за вашиот неуспех. Навидум, мали промени можат да создадат многу подобри резултати… Според порталот „Women’s…

 • Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Зошто жените потешко напредуваат кога нивниот шеф е маж?

  Без разлика колку работите и и носите пари на компанија, сепак немате напредок? Еве и зошто… Резултатите од неодамнешните истражувања покажуваат дека жените во деловните…

 • Како најлесно да станете попаметни?

  Како најлесно да станете попаметни?

  Ако се обидувате да го одржите вашиот мозок  во форма, заборавете на судоку и крстозбор, постои полесен начин од тоа. Истражувањата покажуваат дека ако го…