четврток, 18 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗНајдобрите мотори во 2019-та година

Најдобрите мотори во 2019-та година

За прв пат во историјата, агрегати на три пикап возила се најдоа во Топ 10 на најдобрите мотори на годината во рангирањето на „WardsAuto“. Оваа класификација се организира веќе 25 години по ред и вклучува аграгати од различни типови. Единствениот услов е да тој биде поставен во модели чија пазарна цена во САД не надминува 62.000 долари.

Експертите од изданието тестирале 34 мотори во октомври и ноември, вклучувајќи и електрични мотори. Испитувањата се спроведени на улиците на Детроит, со проценки за вртежениот момент, моќноста, бучавата и потрошувачката горивото кај агрегатите. Така, на крајот беа избрани 10 мотори, кои се распоредени по азбучен ред.

Топ 10 мотори за 2019-та според WardsAuto:

– 3.0L (B58) DOHC Turbocharged I-6 (BMW X5)

– 6.2L OHV V-8 with DFM (Chevrolet Silverado)

– 5.0L DOHC V-8 (Ford Mustang GT / Bullitt)

– 3.0L DOHC TurboDiesel V-6 (Ford F-150)

– 2.0L DOHC Atkinson i-VTEC 4-Cyl./HEV (Honda Accord Hybrid)

– 120-kW Fuel Cell/Electric Propulsion System (Hyundai Nexo)

– 150-kW Propulsion System (Hyundai Kona EV)

– 2.0L DOHC VC-Turbo 4-Cyl. (Infiniti QX50)

– 2.0L DOHC Atkinson 4-Cyl./HEV (Lexus UX 250ч)

– 3.6L DOHC Pentastar eTorque V-6 (Рам 1500)

Во листата втор пат по ред има два мотори на „Ford“, со кои американскиот бренд веќе има 34 победи во историјата на натпреварувањето. Со овој индикатор го дели првото место со „БМВ“, кој оваа година има само еден мотор во Топ 10.

Корејскиот бренд „Hyundai“ за прв пат има две единици во првите десет, еден е електричен, а другиот е на водород. Меѓу победниците се два хибриди – „Honda Accord“ и „Lexus UX“. Дизел е само еден и тоа „V6“ агрегатот од „Ford F-150“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП