сабота, 23 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАММФ: „Темни“ облаци висат над светската економија

ММФ: „Темни“ облаци висат над светската економија

„Темни“ облаците висат над светската економија, а владите и централните банки може да се покаже дека се слабо подготвени. Таквото мислење го изрази првиот заменик-управен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Дејвид Липтон.

Според неговите зборови, Фондот апелира до владите „да го поправат покривот“, додека временските услови сѐ уште се сончеви за светската економија во текот на изминатите две години.

„Но, исто како што многумина од вас и јас гледам темни облаци и се плашам дека работата на спречување на кризата е недоволна“, рече тој за време на банкарска конференција, цитиран од агенциите.

Липтон, исто така, предупреди дека политичарите би можеле да бидат под притисок во „непознатите води“.

„Централните банки, најверојатно, ќе треба да ги испитаат сé повеќе неконвенционалните мерки. Но, без гаранција за нивната ефективност, треба да се загрижени за силата на монетарната политика“, рече Липтон.

Според неговите зборови, многу влади нема да имаат простор за акција, бидејќи тие веќе се притиснати од нивните високи долгови.

„Не треба да очекуваме владите да имаат ист простор за да одговорат на кризата што ја имаа пред десет години“, рече заменик-директорот.

Сепак, најголемиот непосреден ризик за економијата е тековната трговска војна помеѓу САД и Кина. Ако сите давачки, со што двете земји се закануваат бидат воведени, тогаш до 3/4 од светскиот бруто домашен производ ќе бидат изгубени до 2020-та година, станува јасно од пресметките на ММФ.

„Тоа би било рана која самите сме ја предизвикавле. Па тоа е од суштинско значење тоа примирје (по средбата меѓу претседателите на САД и Кина Доналд Трамп и Си Џинпин во Аргентина) да доведе до траен договор кој спречува зајакнување или ширење на тензиите“, посочи уште Липтон.

„Ако сепак на крајот не дојде до помирување, е можно да гледаме „фрагментирање“ на светската економија, што може да доведе до економско слабеење“, додаде тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП