Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

Време: 16:50

Датум: декември 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Италијанската популистичка влада ги предупреди европските партнери дека социјалната стабилност на земјата е изложена на ризик ако Брисел продолжува да не го прифаќа утврдениот буџет на Рим за 2019-та година, пренесува „Bloomberg“.

Премногу високиот констатиран дефицит и зголемените социјални трошоци предвидени во италијанскиот буџет за 2019-та година, се причина за расправии меѓу Брисел и владата во Рим, која одбива да направи промени на финансиските планови.

Можно е оваа недела италијанскиот премиер Џузепе Конте да се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Изгледа стравувањата од зголемување на поддржувачите движењето на „жолтите елеци“ во соседна Франција ќе му ја дадат на Конте потребната предност.

„Не сакаме да ги гледаме сликите од Париз во Италија, па затоа се обидуваме да го гарантираме економскиот раст и социјалниот мир“, посочи италијанскиот вицепремиер Матео Салвини.

И додека Брисел продолжува да инсистира и да и се заканува на Италија со санкции ако таа не направи корекции во нацрт-буџетот, изгледа Конте веќе нашол соодветни аргументи за задржување на истиот.

„Земјата не може да се концентрира само на финансиската стабилност, треба да се погледне и врз социјалната“, истакна премиерот.

Според италијанскиот весник „La Stampa“, Конте ќе го потврди својот став и на евентуалната средба со Јункер, а тој ќе посочи дека актуелната влада во Италија е единствената опција во земјата да се избегнат немирите и социјални бунтови, предизвикани од Европа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања

  Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања

  Раст на БДП од 3,2 отсто, па и поголем, интензивна градба на патната и железничката инфраструктура, гасоводот и на обновливи извори на енергија, како и…

 • Италијанската централна банка ги намали прогнозите за раст на економијата

  Италијанската централна банка ги намали прогнозите за раст на економијата

  Италијанската централна банка ја намали прогнозата за економскиот раст во оваа и следната година, а во исто време упати сигнал дека третата по големина економија…

 • Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи

  Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи

  Кредитната агенција „Фич“ го потврди водењето на успешна фискална политика, посочувајќи ги реформите во системот на јавните финансии како пензиската реформа, системот на јавни набавки…

 • Русија на петтото место според резрвите на злато во светот

  Русија на петтото место според резрвите на злато во светот

  Русија ја надмина Кина и стана петата земја според резервите на злато во светот, откако западните санкции ја стимулираа нејзината централна банка да купува рекордни…

 • ЕЦБ нема да има време да ја заостри монетарната политика

  ЕЦБ нема да има време да ја заостри монетарната политика

  Европската централна банка ќе има тесен временски период за да ги зголеми каматните стапки пред економијата во еврозоната ослабе. Овој заклучок беше постигнат од страна…

 • Меркел пред министрите за земјоделство: До 2050 година светот треба да произведува 70% повеќе храна

  Меркел пред министрите за земјоделство: До 2050 година светот треба да произведува 70% повеќе храна

  Во рамки на саемот за земјоделство и храна „Зелена недела“, што се одржува во Берлин, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присуствуваше на…

 • „Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија, ББ со позитивен изглед

  „Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија, ББ со позитивен изглед

  Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека на потврдата на рејтингот ББ…

 • Бизнисот против избори, бара фокусот да се стави на економската агенда

  Бизнисот против избори, бара фокусот да се стави на економската агенда

  Најавите за предвремени парламентарни избори, што би се одржале заедно со редовните претседателски избори, ги раздвижија не само политичарите, туку и бизнисмените. Веднаш по барањето…

 • Православните верници го слават Богојавление – Водици

  Православните верници го слават Богојавление – Водици

  Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите…

 • Умерено облачно време со температура до 11 степени

  Умерено облачно време со температура до 11 степени

  Времето денеска ќе биде умерено облачно со магла по котлините. Во крајните западни делови можни се слаби врнежи од дожд, на планините слаб снег кои…