Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кому му следува К-15? Остануваат уште три недели за исплата!

Време: 14:51

Датум: декември 6, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

До крајот на годината вработените во приватниот сектор треба да добијат регрес за годишен одмор, популарно наречен К-15…

На сметките треба да легнат по најмалку 9.610 денари

Оваа година К-15 е повисок од лани – се пресметува врз основа на просечната нето или бруто плата во изминатите три месеци (40% од износот). Оттука сумата која треба да легне на трансакциските сметки не смее да биде помала од 9.610 и поголема од 14.090 денари.

„Даночната регулатива дозволува на работодавачот во даночниот биланс да му биде признаен како трошок и износот 40% од просечната бруто плата“ објаснуваат од Сојузот на синдикати (ССМ).

За да добие регрес за годишен одмор работникот мора да бил ангажиран кај истиот работодавач најмалку шест месеци во текот на календарската година.

Дел од газдите си поигруваат со исплатата

Фирмите имаат рок до 31 декември за исплата на К-15, во спротивно може да заработат глоби до 4.000 евра.

За работодавачите кои нема да исплатат регрес за годишен одмор или ќе побараат од работниците да ги вратат парите предвидена е и затворска казна до една година.

И покрај сериозните глоби, дел од газдите си поигруваат со исплатата. Најчестата злоупотреба е префрлање на парите на трансакциска сметка, но со обврска работникот да ги му ги врати на газдата во кеш. Луѓето се плашат за своето работно место, па често без да се побунат го прават токму ова.

Кои сектори исплаќаат највисок К-15?

Највисок регрес обично добиваат вработените во секторот снабдување со електрична енергија, пареа и гас; а најмал оние од угостителството.

Ова го покажуваат податоците на Државниот завод за статистика содржани во публикацијата за годишните трошоци на работодавците кон работниците кои се однесуваат на 2017-та година.

Така, регрес за годишен одмор (К-15) плус празнични бонуси (дневници) вкупно во просек од 21.927 денари добиле работниците од секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација.

По висината на К-15, следни се вработените во банките и осигурителните компании со 16.903 денари вкупно за регрес и празнични дневници.

Во секторот информации и комуникации исплатени биле 11.982 денари на овој основ, а оние што се занимаваат со недвижнини добиле 11.510 денари. Вработените во секторот за водоснабдување добиле 11.368 денари, а на тие во образованието им биле исплатени 11.200 денари.

Работниците во индустријата вкупно од двете категории заедно земале само 8.670 денари, рударите добиле 10.816, градежниците 9.542, продавачите, дистрибутерите и останатите во трговијата, 10.317.

Докторите, медицинските сестри, болничарите и другите здравствени работници, заедно со социјалните во просек им било префрлено на сметка 9.478 денари по основ регрес и бонуси.

Келнерите и хотелиерите добиле само 8.009 денари, администраторите примиле 6.205, а уметниците 7.431.

К-15 беше вратен пред четири години

Законската обврска за исплата на регрес за одмор беше укината во 2005-та и по девет години, со последните измени на Општиот колективен договор за приватниот сектор, повторно се воведе во 2014-та.

„Работникот има право на надомест на трошоците поврзани со работа, утврдени со закон и колективен договор и тоа: регрес за годишен одмор во висина од најмалку 40% од основицата, под услов работникот да работел најмалку 6 месеци во календарската година кај ист работодавач… Со колективен договор на ниво на дејност или колективен договор на ниво на работодавач може да се утврди регрес за годишен одмор во поголем износ од износот утврден со овој колективен договор“ стои во Општиот колективен договор.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Приштина подготвува нови мерки против Србија

  Приштина подготвува нови мерки против Србија

  Авин Арифи, советникот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и шефот на преговарачкиот тим во дијалогот со Белград, за „Експрес“ изјави дека Приштина подготвува нови дополнителни…

 • Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

  Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

  Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година. Тој рече дека гневот на…

 • Абрамовиќ меѓу шесте руски тајкуни на црната листа на Тереза ​​мај

  Абрамовиќ меѓу шесте руски тајкуни на црната листа на Тереза ​​мај

  Британските разузнавачки служби составиле листа од шест магнати блиски до Владимир Путин, кој треба да бидат дополнително санкционирани поради труењето на поранешниот руски шпион Сергеј…

 • УЈП ја објави најновата Листа на должници

  УЈП ја објави најновата Листа на должници

  Управата за јавни приходи ја објави најновата Листа на должници бр.12/2018 за долгови доспеани до 31.08.2018 и неплатени до 30.11.2018 година по основ на ДДВ,…

 • Времето денеска променливо облачно и студено

  Времето денеска променливо облачно и студено

  Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено, на места со провејување на слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, информира…

 • Форум за стратегиски развој на туризмот

  Форум за стратегиски развој на туризмот

  Домашни и меѓународни експерти денеска во Стопанската комора на Македонија ќе дебатираат за стратегискиот развој на туризмот и ефектите од државната политика за негова поддршка.…

 • Од денеска бензините поевтини за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Од денеска бензините поевтини за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намали за 1,50, а на дизел горивата за 2,50 денари по литар. Новата цена ЕУРОСУПЕР БС-95…

 • Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската популистичка влада ги предупреди европските партнери дека социјалната стабилност на земјата е изложена на ризик ако Брисел продолжува да не го прифаќа утврдениот буџет…

 • МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  За првпат Министерството за здравство од оваа година обезбеди средства за вложениот труд на приватните специјализанти, соопштија од Министерството од каде додаваат дека обезбеден е…

 • Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Германскиот трговски суфицит се намали до 18,3 милијарди евра во октомври 2018-та од 19,1 милијарди евра за истиот месец од претходната година, а увозот се…