Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Пад на светските берзи по апсењето на директорката на Huawei

Време: 13:52

Датум: декември 6, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Светските финансиски пазари претрпеа нов удар денеска по апсењето на високиот челник на кинеска телекомуникациска компанија Huawei.

Индексот на германскиот DAX падна рано утрово за 1,6 проценти на 11,024.04 поени, францускиот KAK 40 за 1,5 проценти на 4,869.70 поени, додека британскиот FTSE 100 за 1,5 отсто на 6.818,32 поени.

Во Азија, хонконгшкиот индекс Hang Seng падна за 2,5 проценти на 26,156.38, јапонскиот Nikei за 1,9 проценти на 21,501.62 поени, јужнокорејскиот Kospi за 1,6 проценти на 2,068.69 поени, додека Шангај композит падна за 1 , 7% до 2.605,18 поени.

Акциите на азиските технолошки компании исто така се во загуба, акциите на јапонскиот Нинтендо паднаа за 4,1 отсто, Самсунг за 2,3 отсто и ЗТЕ за 5,7 отсто.

Веста дека заменик-претседателот и директор за финансии на Huawei, Менг Вангжу, беше уапсена во Канада идека и прети екстрадиција во САД, предизвика пад на акциите. Таа беше уапсена поради наводно кршење на санкциите на САД, според неименуван извор на агенцијата Ројтерс.

Апсењето на Менг може да ги усложни трговските разговори меѓу Кина и САД. Официјален Вашингтон за Huawei и другите кинески компании сметаат дека се можни кинески шпионски паравани.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Приштина подготвува нови мерки против Србија

  Приштина подготвува нови мерки против Србија

  Авин Арифи, советникот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и шефот на преговарачкиот тим во дијалогот со Белград, за „Експрес“ изјави дека Приштина подготвува нови дополнителни…

 • Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

  Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

  Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година. Тој рече дека гневот на…

 • Абрамовиќ меѓу шесте руски тајкуни на црната листа на Тереза ​​мај

  Абрамовиќ меѓу шесте руски тајкуни на црната листа на Тереза ​​мај

  Британските разузнавачки служби составиле листа од шест магнати блиски до Владимир Путин, кој треба да бидат дополнително санкционирани поради труењето на поранешниот руски шпион Сергеј…

 • УЈП ја објави најновата Листа на должници

  УЈП ја објави најновата Листа на должници

  Управата за јавни приходи ја објави најновата Листа на должници бр.12/2018 за долгови доспеани до 31.08.2018 и неплатени до 30.11.2018 година по основ на ДДВ,…

 • Времето денеска променливо облачно и студено

  Времето денеска променливо облачно и студено

  Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено, на места со провејување на слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, информира…

 • Форум за стратегиски развој на туризмот

  Форум за стратегиски развој на туризмот

  Домашни и меѓународни експерти денеска во Стопанската комора на Македонија ќе дебатираат за стратегискиот развој на туризмот и ефектите од државната политика за негова поддршка.…

 • Од денеска бензините поевтини за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Од денеска бензините поевтини за 1,5 денари, дизелот за 2,5

  Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намали за 1,50, а на дизел горивата за 2,50 денари по литар. Новата цена ЕУРОСУПЕР БС-95…

 • Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската влада: Не сакаме да ги видиме сликите од Париз

  Италијанската популистичка влада ги предупреди европските партнери дека социјалната стабилност на земјата е изложена на ризик ако Брисел продолжува да не го прифаќа утврдениот буџет…

 • МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  МЗ обезбеди средства за вложениот труд на стоматолозите специјализанти

  За првпат Министерството за здравство од оваа година обезбеди средства за вложениот труд на приватните специјализанти, соопштија од Министерството од каде додаваат дека обезбеден е…

 • Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Трговскиот суфицит на Германија се намали во октомври

  Германскиот трговски суфицит се намали до 18,3 милијарди евра во октомври 2018-та од 19,1 милијарди евра за истиот месец од претходната година, а увозот се…