Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Жените – жртви на сексуално вознемирување на работа ретко покренуваат судски спор

Време: 12:42

Датум: декември 6, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Има висок степен на вознемирување на жените на работните места и не постојат силни механизми за нејзина заштита. Жената-жртва на сексуално вознемирување на работното место ретко покренува судски спор и најчесто целата работа се врти околу тоа што направила таа и дали провоцирала, укажуваат невладините организации кои се занимаваат со оваа проблематика. Од друга страна, проблем е и тоа што судските спорови се долги и скапи.

Препорачуваат да се направи сеопфатна анализа и да се види дали е добра имплементацијата на законот и дали постојат доволно добри заштитни механизми.

– Во моментот немаме сеопфатно истражување кое укажува колкав е степенот на сексуалното вознемирување на жените на работното место. Како граѓанска организација со балканските земји правиме истражување за дискриминација на жените на работното место од кое треба да произлезе колку од жените се жртви на сексуално вознемирување, изјави Сашка Илиќ од истражувачката организација „Реактор“ пред почетокот на денешната дебата „Создавање на безбедна работна средина за жените“ организирана во рамки на кампањата „Слушни ја!-16 дена активизам против родово базирано насилство“.

Според законот, жената жртва на сексуално вознемирување прво треба да се обрати до работодавачот, а доколку не се најде решение, тогаш таа има право да покрене судски спор.

– Според првичните наоди што ги имаме, проблемот во овој случај е тоа што судските процеси се долги и премногу скапи, а исто така и не многу жени се осмелуваат да покренат вакви постапки. Дополнително кај нас се уште постои стигма и немаме култура за овие проблеми да се разговара отворено, а и секогаш се врти работата кон жртвата, односно што таа направила, дали провоцирала и.т.н. Така што би рекла дека не постојат силни механизми за заштита на жените на работното место од сексуално вознемирување, истакнува Илиќ.

Од Американската стопанска комора на Македонија (АмЧам), која е организатор на трибината, велат дека она кон што треба да тежнеат компаниите се етичкото и добро работење и примена на универзалните деловни принципи.

Според извршната директорка на АмЧам, Дијана Десподов, работното место е местото каде го поминуваме најголемиот дел од денот и поголемиот дел од животот и императив е да се создаде атмосфера во која жените ќе се чуствуваат слободно и безбедно за да може да го исполнат својот потенцијал и да бидат повеќе продуктивни.

Денешната дебата е организирана во соработка со Американската амбасада во Република Македонија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…

 • Сончево со мала до умерена облачност и топло

  Сончево со мала до умерена облачност и топло

    Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена облачност и топло. Ќе дува слаб до умерен западен ветер, особено изразен во западните…

 • Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален дожд

  Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален дожд

  Сончево со умерена облачност и со слаб западен, а во источните делови умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и…

 • Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

  Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

  Британската премиерка Тереза Меј го одложила гласањето за новиот нацрт закон за Брегзит, кој го претставила како последна можност за излез од кризата. Текстот бил…

 • Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

  Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

  Нивите и плацовите се најдобрата инвестиција на долг рок – нивната вредност има тенденција на постојано иако постепено зголемување. Анализите на пазарот покажуваат дека недвижниот…

 • ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

  ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

  Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на традиционалниот „Деловен појадок со претседателот на Владата “ достави пакет од 78 мерки  во функција на подобрување…

 • Тереза Меј поднесува оставка?

  Тереза Меј поднесува оставка?

  Times објави дека британската премиерка Тереза ​​Меј во петок ќе поднесе оставка. Британскиот весник не го навел изворот на оваа информација, пренесува Reuters. Times наведува…

 • Се заканува нова економска криза

  Се заканува нова економска криза

  Високиот советник на германската влада Ларс Фелд предупредил на забавување на германската економија а обрна внимание и на Италија, предвидувајќи можно преливање на проблемите и…