Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Кои се најголемите политички ризици за светската економија во 2019-та?

Време: 10:18

Датум: декември 6, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Аналитичарите на агенцијата „Bloomberg“ ги дефинираат светската трговска војна, „Brexit“ и цените на нафтата како основни ризици кои можат да влијаат на растот на светската економија во 2019-та година.

Според анкетата објавена од агенцијата, експертите посветуваат посебно внимание на односите меѓу САД и Кина. Лидерите на двете земји се согласија на почетокот на декември за прекин на „огнот во војната“. Кинескиот претседател Си Џинпин и американскиот претседател Доналд Трамп детално разговараа за новата ситуација во кинеско-американските односи.

Двете земји ќе треба да постигнат заемно разбирање за вакви клучни проблеми кои се поврзани како „камен на сопнување“, пред развојот на билатералните контакти, како поголем пристап до пазарот, заштита на интелектуалната сопственост, отстранување на ограничувањата за извоз на нови технологии, сајбер безбедноста и борбата со интернет-криминалот. Ако ситуацијата не биде решена во текот на следните три месеци, Вашингтон вети дека ќе ги подигне значително од 10 отсто царините на широк спектар на кинески стоки на 25 отсто.

Ако САД воведат царини на сите увозни стоки од Кина, кинескиот бруто домашен производ (БДП) ќе изгуби 1,5 процентни поени во 2019-та година, а како целина растот на економијата ќе се намали до 5 проценти, иако суштински мерките како одговор кои ќе ги преземе Кина, ќе го ублажи ударот, истакнаа експерти од „Bloomberg“.

Меѓу наведените ризици е ситуацијата во Италија. На крајот од октомври, Европската комисија побара од Рим да го прилагоди својот нацрт-буџет за 2019-та година. Во јуни, ЕК и препорача на Италија да го намали својот буџетски дефицит за 0,6 отсто од БДП-то во 2018-та година. Во нацрт-буџетот презентиран во октомври, Италија постави зголемување од 0,8-0,9 проценти за да ги зголеми своите социјални програми. Сепак, италијанската влада го остави непроменет проектираниот дефицит за 2019-та година, намалувајќи ги само некои од показателите во проектот.

Според аналитичарите на „Bloomberg“, ризикот од „Brexit“ за глобалната економија е следната година. На крајот на ноември лидерите на ЕУ се согласија со Британија за „Brexit“ и политичка декларација за идните односи со Лондон. За да стапи на сила, овој договор мора да биде одобрен од страна на Европскиот парламент и британските законодавци. „Brexit“ е закажан за 29-ти март 2019-та година, по што, според планот, треба да има преоден период до крајот на 2020-та година.

Според експертите на „Bloomberg“, ако постои т.н. „hard Brexit“, Велика Британија ја напушти ЕУ без договор, па растот на економијата на Велика Британија ќе биде за 7 отсто помал до 2030-та година, во споредба со растот што земјата ќе го има ако остане во ЕУ. Ако има договор за „Brexit“ кој вклучува членство на Лондон во европската царинска унија, се очекува британскиот БДП да биде со 3 проценти понизок до 2030-та година, отколку ако земјата го задржи членството.

Меѓу останатите ризици за светската економија во 2019-та година експертите на „Bloomberg“ ја посочуваат цената на нафтата, како и претстојните избори во голем број земји во текот на следната година. По прашањето за нафтата клучен фактор претставуваат односите меѓу САД и Иран, како и активностите за намалување на нафтената екстракција на земјите од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и на земјите производители на нафта, кои се надвор од картелот, но се дел од формата „ОПЕК +“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…

 • Сончево со мала до умерена облачност и топло

  Сончево со мала до умерена облачност и топло

    Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена облачност и топло. Ќе дува слаб до умерен западен ветер, особено изразен во западните…

 • Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален дожд

  Сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален дожд

  Сончево со умерена облачност и со слаб западен, а во источните делови умерен северозападен ветер. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и…

 • Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

  Британската влада го одложила гласањето за Брегзит во парламентот

  Британската премиерка Тереза Меј го одложила гласањето за новиот нацрт закон за Брегзит, кој го претставила како последна можност за излез од кризата. Текстот бил…

 • Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

  Ниви и плацови – долгорочна и сигурна инвестиција

  Нивите и плацовите се најдобрата инвестиција на долг рок – нивната вредност има тенденција на постојано иако постепено зголемување. Анализите на пазарот покажуваат дека недвижниот…

 • ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

  ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

  Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на традиционалниот „Деловен појадок со претседателот на Владата “ достави пакет од 78 мерки  во функција на подобрување…

 • Тереза Меј поднесува оставка?

  Тереза Меј поднесува оставка?

  Times објави дека британската премиерка Тереза ​​Меј во петок ќе поднесе оставка. Британскиот весник не го навел изворот на оваа информација, пренесува Reuters. Times наведува…

 • Се заканува нова економска криза

  Се заканува нова економска криза

  Високиот советник на германската влада Ларс Фелд предупредил на забавување на германската економија а обрна внимание и на Италија, предвидувајќи можно преливање на проблемите и…