Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Ова се четири магични прашања важни за вашата кариера

Време: 15:53

Датум: декември 4, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Луѓето кои систематски се занимаваат со себе и ги развиваат своите кариери, знаеме дека понекогаш, навидум и наједноставниот совет може да резултира со големи промени во животот и бизнисот и да не доведат до целта по која тежнееме.

Не сме сигурни дека следните четири прашања можат да бидат вашиот билет за високо-брзински воз до целта, но сигурни сме дека можат да ви помогнат многу на тој пат, особено ако ги сфатите сериозно.

1. Дали постои некоја основна вештина која од почетокот ја игнорирам?

Без разлика на тоа со што се бавите во моментов, ако сте прескокнале некој чекор во образованието и развојот на кариерата, ќе ве стигне тоа кога тогаш. По дипломирањето, можете да добиете работа како асистент на факлутет и да ги цитирате најголемите светски умови, но доколку не сте го испекле занаетот како да се продадете, ќе се најдете во ситуација во која ќе зажалите за тоа.

Поука: тргнете од стартната позиција во својата работа и не се жалете на тоа дека некој син на директор без грам искуство и за неколку дена станал вршител на должноста директор за продажба во државно претпријатие, бидејќи порано или подоцна тоа ќе го стигне, и во тој случај, и вработените во таа компанија.

2. Дали постои нешто што треба да престанам да го правам?

Супер! Започнавте од почетната позиција и градите солидна основа за својата огромна кула наречена кариера. Но, постојат ли некои работи што може да ви помогнат на тој пат а во моментов не го прават тоа?

Дали сте сигурни?

Погледнете во вашата секојдневна рутина, и таму е одговорот. Само погледнете во вашата дневна рутина и во рутината на вашите пријатели и сè ќе ви биде јасно. Ако сте како повеќето луѓе, веројатно правите еден куп работи кои не само што не се корисни, туку се исто така контрапродуктивни. За некои луѓе тоа се само игри. Други поминуваат неколку часа само на сурфање, за на крајот да не знаат што пребарувале, некои со часови и часови гледаат телевизија …

Замислете си колкава експлозија на продуктивност ќе добиете кога ќе ги лимитирате работите, кои во најмала рака не придонесуваат за вашиот просперитет и напредок на вашата кариера.

3. Дали на моите основни вештини им е потребна надоградба?

Честитки! Ако дојдете до оваа фаза веќе сте направиле повеќе од половината од луѓето што некогаш  ќе го направат, и сте на добар пат кон успехот!

Сега е време да ги испитате вашите основни вештини и да ги идентификувате недостатоците. На пример, ако работите продажба, можеби сте одлични во поставување на вистински прашања и решавање на одредени проблеми, но имате тенденција да ја промашите работата кога треба да ја завршите работата. Ако е така, сте го идентификувале вашиот проблем и сега сте на половина пат кон негово решавање.

4. Кои дополнителни вештини ќе ми донесат најголем успех?

Одлично! Изградивте голема база, ги расчистивте работите кои ве одвлекуваат од патот кон успехот и ги надоградивте знаењата кои ви недостигаа. Сега е време да блеснете како ѕвезда! Еве како.

Погледнете наназад и ќе ја видите големата слика на вашата кариера. Од таа перспектива идентификувајте ги вештините и навиките кои сте ги промениле по патот. Навистина изгледа импресивно. Ако сте успеале во тоа и сте совршени во областа со која се занимавате, што ве спречува да го проширите опсегот на своите активности? Ако сте многу креативни и иновативни, и сте го совладале инженерингот, значи ви оди од рака, и што ќе се случи ако ја совладате уметноста на продажбата? Или, ако сте добри во продажбата, што ќе се случи ако ја совладате вештината на сметководството?

Ќе имате огромни ресурси во својата рака, а себеси ќе си овозможите удобен живот за каков што сте се бореле.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…