Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ова се четири магични прашања важни за вашата кариера

Време: 15:53

Датум: декември 4, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Луѓето кои систематски се занимаваат со себе и ги развиваат своите кариери, знаеме дека понекогаш, навидум и наједноставниот совет може да резултира со големи промени во животот и бизнисот и да не доведат до целта по која тежнееме.

Не сме сигурни дека следните четири прашања можат да бидат вашиот билет за високо-брзински воз до целта, но сигурни сме дека можат да ви помогнат многу на тој пат, особено ако ги сфатите сериозно.

1. Дали постои некоја основна вештина која од почетокот ја игнорирам?

Без разлика на тоа со што се бавите во моментов, ако сте прескокнале некој чекор во образованието и развојот на кариерата, ќе ве стигне тоа кога тогаш. По дипломирањето, можете да добиете работа како асистент на факлутет и да ги цитирате најголемите светски умови, но доколку не сте го испекле занаетот како да се продадете, ќе се најдете во ситуација во која ќе зажалите за тоа.

Поука: тргнете од стартната позиција во својата работа и не се жалете на тоа дека некој син на директор без грам искуство и за неколку дена станал вршител на должноста директор за продажба во државно претпријатие, бидејќи порано или подоцна тоа ќе го стигне, и во тој случај, и вработените во таа компанија.

2. Дали постои нешто што треба да престанам да го правам?

Супер! Започнавте од почетната позиција и градите солидна основа за својата огромна кула наречена кариера. Но, постојат ли некои работи што може да ви помогнат на тој пат а во моментов не го прават тоа?

Дали сте сигурни?

Погледнете во вашата секојдневна рутина, и таму е одговорот. Само погледнете во вашата дневна рутина и во рутината на вашите пријатели и сè ќе ви биде јасно. Ако сте како повеќето луѓе, веројатно правите еден куп работи кои не само што не се корисни, туку се исто така контрапродуктивни. За некои луѓе тоа се само игри. Други поминуваат неколку часа само на сурфање, за на крајот да не знаат што пребарувале, некои со часови и часови гледаат телевизија …

Замислете си колкава експлозија на продуктивност ќе добиете кога ќе ги лимитирате работите, кои во најмала рака не придонесуваат за вашиот просперитет и напредок на вашата кариера.

3. Дали на моите основни вештини им е потребна надоградба?

Честитки! Ако дојдете до оваа фаза веќе сте направиле повеќе од половината од луѓето што некогаш  ќе го направат, и сте на добар пат кон успехот!

Сега е време да ги испитате вашите основни вештини и да ги идентификувате недостатоците. На пример, ако работите продажба, можеби сте одлични во поставување на вистински прашања и решавање на одредени проблеми, но имате тенденција да ја промашите работата кога треба да ја завршите работата. Ако е така, сте го идентификувале вашиот проблем и сега сте на половина пат кон негово решавање.

4. Кои дополнителни вештини ќе ми донесат најголем успех?

Одлично! Изградивте голема база, ги расчистивте работите кои ве одвлекуваат од патот кон успехот и ги надоградивте знаењата кои ви недостигаа. Сега е време да блеснете како ѕвезда! Еве како.

Погледнете наназад и ќе ја видите големата слика на вашата кариера. Од таа перспектива идентификувајте ги вештините и навиките кои сте ги промениле по патот. Навистина изгледа импресивно. Ако сте успеале во тоа и сте совршени во областа со која се занимавате, што ве спречува да го проширите опсегот на своите активности? Ако сте многу креативни и иновативни, и сте го совладале инженерингот, значи ви оди од рака, и што ќе се случи ако ја совладате уметноста на продажбата? Или, ако сте добри во продажбата, што ќе се случи ако ја совладате вештината на сметководството?

Ќе имате огромни ресурси во својата рака, а себеси ќе си овозможите удобен живот за каков што сте се бореле.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да ги откриете скриените таленти на вашите вработени?

  Како да ги откриете скриените таленти на вашите вработени?

  Вие можеби имате суперѕвезда на Вашиот список за плати, а вие тоа не го знаете. Дали имате некој на Вашиот платен список чии што вештини…

 • Златни правила кои гарантираат успех

  Златни правила кои гарантираат успех

  Само затоа што во моментов правите нешто што не ве прави толку успешни, не значи дека еден ден нема да бидете успешни. А наместо да…

 • Што треба да направите пред почетокот на работниот ден

  Што треба да направите пред почетокот на работниот ден

  Експертите за кариера Лин Тејлор, Дејвид Шиндлер, Мајкл Кер, Анита Атридж, Александра Левит и Мајкл Вудворд дадоа неколку совети за тоа како треба да го…

 • Како да ја избегнете монотонијата во вашето секојдневие?

  Како да ја избегнете монотонијата во вашето секојдневие?

  Без експериментирањето, истражувањето и подготвеноста за нови работи нема успех. Сакајте го она што го работите и почитувајте ги луѓето со кои соработувате, е пораката…

 • Корисни правила за управување со парите

  Корисни правила за управување со парите

  Она најосновното што сите треба да го знаат е дека на сите кои користат кредитни картички им се наплаќа камата, провизија и можеби членарина. За…

 • Кога успехот ќе стане опасност

  Кога успехот ќе стане опасност

  Ако на работа секојдневно решавате проблеми, се соочувате со предизвици и поставувате нови предизвици, тогаш опасноста се крие зад секој агол. Токму поради тоа психолозите…

 • Кариерата може да ја уништите со прекумерна работа

  Кариерата може да ја уништите со прекумерна работа

  Дали знаете дека унапредувањето на работното место е начин на кој фирмата сака да ви каже: „Веруваме во вашиот потенцијал и вредноста како работник и се…

 • Три причини кои стојат меѓу вас и успехот!

  Три причини кои стојат меѓу вас и успехот!

  Луѓето можат да имаат главна улога во унапредувањето на нашата кариера или нејзиното ненадејно запирање. Нашите колеги, надредените и клинетите се личности кои имаат влијание…

 • Неколку начини за да бидете попродуктивни

  Неколку начини за да бидете попродуктивни

  Често ни се чини дека денот е премногу краток за се што треба да направиме. Затрупани сме со работа и додека да излеземе од канцеларија,…

 • Вашата компанија би требало да ви ги понуди овие три работи

  Вашата компанија би требало да ви ги понуди овие три работи

  Одлично е чувството кога знаете дека компанијата во која работите се грижи за вас, не само на професионално, туку и на лично ниво. Доколку секое…